Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

10. apríla 2022

Tatranský ľadový dóm si budú môcť návštevníci pozrieť aj počas Veľkej noci, po nej ho chcú zatvoriťZimnú atrakciu Vysokých Tatier Tatranský ľadový dóm na Hrebienku zatvoria v tomto roku pre verejnosť po Veľkonočných sviatkoch. Stavbu, ktorá má podobu Katedrály sv. Jakuba v španielskom ...Zdieľať
sita_vt_lad_dom_vt_ladovy_dom_santiago2 scaled 1 676x451 10.4.2022  - Zimnú atrakciu Vysokých Tatier Tatranský ľadový dóm na Hrebienku zatvoria v tomto roku pre verejnosť po Veľkonočných sviatkoch.


Stavbu, ktorá má podobu Katedrály sv. Jakuba v španielskom pútnickom mieste Santiago de Compostela, pre verejnosť otvorili vlani v novembri.

Kupola má termoizolačnú vložku


Odvtedy je pre návštevníkov bezplatne prístupná denne, zatvoriť ju chcú 19. apríla. Informoval o tom hovorca prevádzkovateľa pozemnej lanovej dráhy zo Starého Smokovca na Hrebienok Marián Galajda.

Ľadový dóm je umiestnený v kupole s priemerom 25 metrov. Svoju podobu si počas tejto sezóny zachováva vďaka novinke, ktorou je termoizolačná vložka na kupole.

„Udrží dóm v mínusových teplotách aj vtedy, keď sú teploty vonku vyššie a znižuje nároky na chladenie,“ vysvetlil technický manažér stavby Rastislav Kromka ešte počas predstavenia stavby.

Rezbári z troch krajín vybudovali chrám za päť týždňov z 225 ton ľadu, najvyšší bod stavby dosahuje výšku dvanásť metrov.

Ľadová stavba vznikla deviatykrát


Katedrála na Svätojakubskej púti má byť prostredníctvom ľadového diela symbolom konca doby poznačenej pandémiou a nového začiatku.

Ľadová stavba na Hrebienku vo Vysokých Tatrách vznikla už deviaty rok po sebe, pričom vždy má podobu inej známej stavby. V predošlej zimnej sezóne pripomínala Chrám Kristovho vzkriesenia v Petrohrade.

Pozrelo si ju však menej návštevníkov. Tatranský dóm museli po šiestich týždňoch pre preventívne opatrenia v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 zatvoriť na takmer štyri mesiace.

Otvorili ho až po zvoľnení opatrení, pričom jeho sezónu ukončili koncom mája.


Zdroj: Webnoviny.sk - Tatranský ľadový dóm si budú môcť návštevníci pozrieť aj počas Veľkej noci, po nej ho chcú zatvoriť © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Tatranský ľadový dóm sa otvára verejnosti, jeho tvorcovia našli inšpiráciu v Španielsku (foto) (18. 11. 2021)
 Na Hrebienku začali stavať Tatranský ľadový dóm, túto sezónu vydrží viac a bude sa topiť pomalšie (23. 10. 2021)
 Foto: Tatranský ľadový dóm nebude chýbať ani tento rok, organizátori pristúpili k zmenám (video) (19. 11. 2020)
 Foto a video: Tatranský ľadový dóm - V Tatrách otvárili najväčšiu atrakciu zimnej sezóny (9. 12. 2017)
 Kliatba ľadového muža (7. 11. 2005)nasledujúci článok >>
ŠTÚDIA: Osoby, ktoré sa cítia byť ohrozené, dokážu viac
<< predchádzajúci článok
Žlté, hnedé, alebo zelené? Poradíme, kedy jesť banány a ktorá farba je najzdravšia