Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. septembra 2006

Únia vyzvala Bosnu na urýchlenú reformu inštitúciíEurópska únia v piatok vyzvala bosnianske politické strany, aby zmiernili svoju etnickú rétoriku pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami naplánovanými na 1. októbra. Ministri zahraničných vecí ...Zdieľať

BRUSEL 15. septembra (WEBNOVINY) - Európska únia v piatok vyzvala bosnianske politické strany, aby zmiernili svoju etnickú rétoriku pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami naplánovanými na 1. októbra. Ministri zahraničných vecí tiež vyzvali bosnianske úrady, aby urýchlene implementovali reformy nevyhnutné na vedenie prístupových rokovaní s úniou. Európski ministri vo svojom vyhlásení vyjadrili obavy "z nedávnych prípadov poburujúcej rétoriky, ktorá odznela počas predvolebnej kampane". Ministri neuviedli žiadne konkrétne prípady, avšak zdôraznili, že sú zástancami zachovania jednotnej Bosny a Hercegoviny. Šéfovia diplomacie tiež poukázali na "nedostatočný pokrok" v implementácii dohody o reforme bosnianskych policajných síl.

Európska únia podľa dohody podpísanej v auguste v priebehu nasledujúceho roka vynaloží 43,8 milióna eur na pomoc Bosne pri reformách a modernizácii inštitúcií tejto balkánskej krajiny. Táto pomoc je súčasťou programu EÚ, ktorý bol spustený v roku 2001 s cieľom pomôcť Bosne v prispôsobovaní inštitúcií štandardom dvadsaťpäťčlenného bloku. V priebehu nasledujúceho roka by sa mal program zamerať na "podporu dobrého vládnutia a budovania inštitúcií, ekonomického a sociálneho rozvoja a stabilizácie demokracie," uvádza sa vo vyhlásení delegácie Európskej komisie v Bosne.

Bosna a Hercegovina sa snaží zreformovať zložitú štruktúru svojich vládnych inštitúcií. Reformy majú posilniť právomoci ústredných inštitúcií, ktoré majú na základe Daytonskej zmluvy z roku 1995 slabé postavenie, a krajina je rozdelená na dve entity - Republiku srbskú a Moslimsko-chorvátsku federáciu. Obe časti majú vlastnú vládu, prezidenta, parlament a policajné sily. Hoci Daytonská zmluva ukončila občiansku vojnu prebiehajúcu v rokoch 1992-95, ukázala sa ako nedostatočná základňa na vybudovanie životaschopného štátu.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Extrémizmus je podľa Gašparoviča problémom jednotlivcov
<< predchádzajúci článok
Hrušovského dnes prepustili z nemocnice

Únia vyzvala Bosnu na urýchlenú reformu inštitúcií - diskusné fórum čitateľov