Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

27. septembra 2019

V Bratislave začína World music festivalIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Milan Kapusta
Bratislava 27. septembra (TASR) - V dňoch 27. – 29. 9. sa v Bratislave uskutoční štvrtý ročník podujatia World Music Festival Bratislava. V hudobnom putovaní naprieč kontinentmi zaznie ethno jazz, mimoriadny tanečno-hudobný projekt z Talianska, juhoindická hudba, odkaz Hodvábnej cesty aj niekoľko podôb slovenského folklóru. TASR informoval PR manažér podujatia Vladimír Potančok.


Na dvoch galakoncertoch v piatok (27. 9.) a sobotu (28. 9.) sa predstavia pozoruhodní interpreti z viacerých krajín. Je medzi nimi výnimočná speváčka Aziza Brahim zo Západnej Sahary, sestry a virtuózne huslistky M. Lalitha a M. Nandini z južnej Indie, legendárna skupina Canzoniere Grecanico Salentino, oceňované arménsko-turecké duo Vardan Hovanissian & Emre Gültekin či úspešný argentínsky umelec Rumbo Tumba.

Chýbať nebudú ani domáce skupiny a interpreti, ktoré sa predstavia v rámci showcaseových koncertov tak slovenským fanúšikom, ako aj zahraničným odborníkom. Skupiny Trojka Zuzany Homolovej, Romanika, Roc'hann či Michal Noga Band majú diváci možnosť vidieť počas víkendu zadarmo vo Véčku na Námestí SNP. Fanúšikov folklóru určite poteší špeciálny koncert a krst nového dvojalbumu Pokošovcov, slávnej rómskej muziky zo Šumiaca s osobitou interpretáciou horehronského folklóru.

Jedným z motívov festivalu je dokázať, že hudba nepozná hranice a že ich môže vďaka svojmu univerzálnemu jazyku úspešne prekonávať. Príkladom toho je aj tvorba dvojice Vardan Hovanissian, ktorý hrá na tradičný arménsky dychový nástroj duduk a Emre Gültekin, turecký hráč na saz a iné strunové nástroje. Ich dva spoločné albumy vysoko bodovali v hudobných rebríčkoch. Rovnaké úspechy majú za sebou nahrávky speváčky Azizy Brahim, významnej predstaviteľky 'púštneho blues', ktorá sa narodila v utečeneckom tábore, keďže pochádza z územia, o ktoré sa doteraz vedú územné spory. Medzinárodnou hviezdou world music je i skupina Canzoniere Grecanico Salentino, ktorá bola časopisom Songlines vyhlásená za Najlepšiu skupinu roka 2018.

Súčasťou festivalu sú aj ďalšie podujatia, medzi nimi medzinárodná odborná konferencia, workshopy, prednášky či afterpárty, určené odborníkom aj širšej verejnosti. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, záštitu nad festivalom prevzal primátor Bratislavy Matúš Vallo.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemecko dá Rusku informácie o sovietskych zajatcoch z 2. sv. vojny
<< predchádzajúci článok
Video: Huawei Mate 30 Pro je novým kráľom rebríčka DxOMark

V Bratislave začína World music festival - diskusné fórum čitateľov