Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. mája 2007

V Starej Ľubovni zviedli boj o slobodu dcéry kráľa MatejaSTARÁ ĽUBOVŇA 26. mája (WEBNOVINY) – Hromadnou bitkou 14 šermiarskych skupín z celého Slovenska otvorili letnú turistickú sezónu v Stredovekom vojenskom tábore v Starej Ľubovni. Približne 150 šermiarov pripravilo pre stovky ...Zdieľať

STARÁ ĽUBOVŇA 26. mája (WEBNOVINY) – Hromadnou bitkou 14 šermiarskych skupín z celého Slovenska otvorili letnú turistickú sezónu v Stredovekom vojenskom tábore v Starej Ľubovni. Približne 150 šermiarov pripravilo pre stovky návštevníkov príbeh o kráľovi Matejovi, ktorý chcel získať späť svoju dcéru zo zajatia lúpežného rytiera Vojteka. Diváci mali možnosť vidieť jednotlivé fázy stredovekej bitky. Od vyjednávania, cez použitie ručných i ťažkých strelných zbraní, hromadný útok na opevnenie tábora, až po boj muža proti mužovi. Obyvatelia tábora použili pri obrane aj jediný funkčný katapult na Slovensku.

Po ukončení stredovekej bitky mali návštevníci možnosť prezrieť si stredoveký vojenský tábor, zastrieľať si z luku a kuše, či ochutnať niektoré jedlá v Kapitánskej krčme, pripravené podľa starých receptúr. Až do večera sa striedali na pódiu jednotlivé šermiarske skupiny, kde predvádzali svoje umenie. Dnešná hromadná bitka nie je poslednou v letnej sezóne. "Chceme tu mať cez leto stálu šermiarsku scénu. V júli a auguste bude trikrát denne vystupovať šermiarska skupina pre turistov. Chceme, aby sa hromadné bitky stali tradíciou,“ uviedol pre agentúru SITA správca tábora Pavol Mišenko. Ešte toto leto by malo v tábore pribudnúť najväčšie funkčné historické delo a replika husitského bojového voza. Stredoveký vojenský tábor ponúka záujemcom aj ubytovanie v stanoch. V budúcnosti by mali v tábore vyrásť zrubové domy pre náročnejších turistov.

Kým minulého roku bolo vstupné do Stredovekého vojenského tábora v Starej Ľubovni dobrovoľné, tohto roku zaplatí návštevník za vstup do tábora 50 korún. Ako protihodnotu dostane dva ľubovnianske zlaté, ktoré môže použiť na platenie za tovar a služby v tábore. Príjmy zo vstupného poslúžia na ďalšie rozširovanie tábora a vytvorenie skanzenu historických vojenských zbraní.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
K. Minogue a M. Rodriguez sa udobrili nad pohárikom
<< predchádzajúci článok
Vreckovým zlodejom sa podarilo okradnúť policajného šéfa nórskeho hlavného mesta

V Starej Ľubovni zviedli boj o slobodu dcéry kráľa Mateja - diskusné fórum čitateľov