Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. marca 2019

Z. Čaputová aj M. Šefčovič cítia volanie po zmene, obaja idú vyhraťNa snímke kandidáti na prezidenta SR Zuzana Čaputová (vľavo), ktorá získala najviac hlasov v 1. kole sobotňajších prezidentských volieb podľa neoficiálnych výsledkov Štatistického úradu SR a druhý najvyšší počet získal Maroš ...Zdieľať
Na snímke kandidáti na prezidenta SR Zuzana Čaputová (vľavo), ktorá získala najviac hlasov v 1. kole sobotňajších prezidentských volieb podľa neoficiálnych výsledkov Štatistického úradu SR a druhý najvyšší počet získal Maroš Šefčovič (vpravo) počas diskusie v budove RTVS v nedeľu 17. marca 2019 v Bratislave. Foto: TASR Pavel Neubauer
 
Bratislava 17. marca (TASR) - Volanie po zmene. Takto cítia výsledok prvého kola prezidentských volieb dvaja najúspešnejší uchádzači o najvyšší ústavný post Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Dvojica sa v nedeľu stretla v prvej vzájomnej debate na pôde RTVS.


"Z prieskumov stále vyplývalo, že Maroš Šefčovič by mal byť ten druhý, ktorý postupuje a ja som si ho do druhého kola aj priala. Som rada, že nemusíme čeliť extrému," podotkla Čaputová.
Šefčovič upozornil, že nasledujúca dvojtýždňová súťaž ukáže, v čom sa s Čaputovou zhodujú, ale najmä v čom sa líšia. "Aký rôzny máme hodnotový rámec. Pani Čaputová oslovila 40 percent ľudí, ktorí nemajú problém s témami, ktoré budú dôležité. Ide o otázky migrácie či liberálneho prístupu k hodnotám. Uvidíme veľké rozdiely v tom, ako budeme pristupovať k sociálnym témam, k seniorom. Musíme začať jasne komunikovať, ako chceme tieto veci vyriešiť. Toto budú témy, ktoré ja verím, že rozpracujeme dopodrobna a chcem nimi osloviť 60 percent voličov a vyhrať voľby," avizuje Šefčovič.

Čaputová má z týchto slov pocit, že duel sa už akoby začal. "Zvykla som si, že sa v kampani stretám s nálepkami, ktoré nepatria do môjho hodnotového a názorového sveta," uviedla. Svoj postup do druhého kola napriek prieskumom verejnej mienky nebrala ako samozrejmosť, "aj keď istý predpoklad tam bol".

Na otázku, ako chce zabrániť scenáru spred piatich rokov, keď víťaz prvého kola Robert Fico (Smer-SD) v druhom neuspel, Čaputová odvetila, že bude tak ako doposiaľ sama sebou, bude hovoriť to, čo si myslí. "Pokúsim sa osloviť aj voličov, ktorých kandidát nepostúpil do druhého kola. Uchádzam sa o hlasy všetkých. Chcem byť zrozumiteľná, autentická, komunikovať to, kde vidím problémy Slovenska a ponúkať riešenia," tvrdí. O dôveru nerozhodnutých voličov a tých, ktorých kandidát nepostúpil, sa chce uchádzať aj Šefčovič.

Obaja súperi považujú svoj zisk z prvého kola za povzbudenie. "Som za to vďačná. Vnímam to aj ako volanie po zmene," povedala Čaputová. Podobne to vidí aj Šefčovič. "Cítim volanie, aby sa situácia na Slovensku upokojila a že budeme pracovať na celospoločenskom zmieri," povedal. Zmenu tiež vidí v tom, že hlava štátu bude rešpektovaná v zahraničí a Slovensko sa dostane na globálnu úroveň, "čo mi teraz chýba". Druhé kolo tiež prirovnal k referendu o novej superliberálnej agende na Slovensku.

Na margo doterajšej kampane Čaputová povedala, že kandidáti boli aj objektmi antikampane. "Veľmi si želám, aby sa v druhom kole podarilo udržať štandardnú, kultivovanú a vecnú debatu. Čelíme kríze dôvery vo vzťahu k politickej reprezentácii, a to je priamo úmerné aj tomu, ako zvládame vzájomnú komunikáciu a správanie sa," myslí si. Šefčovič si zase počas kampane uvedomil, že spoločnosť je skutočne rozdelená. Podľa jeho slov došlo aj k viacerým sklamaniam v médiách. Manipuláciu s výsledkami prvého kola však nevidí ani jeden z postupujúcich kandidátov. Ani Čaputová, ani Šefčovič zatiaľ nehovorili s neúspešnými kandidátmi o tom, či by ich pred druhým kolom podporili.

 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 J.HRABKO KOMENTUJE VÝSLEDOK 1.KOLA: Slovensko volilo (17. 3. 2019)
 POVOLEBNÝ ONLINE: Do druhého kola postúpila Z. Čaputová a M. Šefčovič (17. 3. 2019)
 Prezidentské voľby 2019: Do 2. kola zatiaľ postupujú Z. Čaputová a M. Šefčovič (16. 3. 2019)
 TA3: Do druhého kola by mali postúpiť Z. Čaputová a M. Šefčovič (16. 3. 2019)
 Výsledky - Prezidentské voľby 2019 (prvé kolo) (16. 3. 2019)
 VOLEBNÝ INCIDENT: V Medzanoch pri Prešove volič zničil urnu (16. 3. 2019)
 Online: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku (prvé kolo) (16. 3. 2019)
 Z. Čaputová: Môžem osloviť liberálneho aj konzervatívneho voliča (13. 3. 2019)
 CHMELÁR: J. Tiso je pre mňa zločinec a vlastizradca, a tak aj skončil (7. 3. 2019)
 PRIESKUM: V PRVOM KOLE PREZIDENTSKÝCH VOLIEB BY VIEDLA Z. ČAPUTOVÁ (27. 2. 2019)nasledujúci článok >>
Medzinárodní investori vítajú výsledok 1. kola prezidentských volieb
<< predchádzajúci článok
V Prešovskom samosprávnom kraji zvíťazila Čaputová v siedmich okresoch

Z. Čaputová aj M. Šefčovič cítia volanie po zmene, obaja idú vyhrať - diskusné fórum čitateľov