Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. decembra 2021

Zákaz vychádzania na Slovensku so zmenami a nebude platiť pre 18 druhov prevádzok a služiebZákaz vychádzania už bude od piatku 17. decembra platiť iba od 20.00 do 5.00 nasledujúceho rána. Výnimku z obmedzenia pohybu, ktoré ...Zdieľať
img_0182 676x486 14.12.2021  -

Pozrite si ďalšie uvoľnenia opatrení, ktoré schválila vláda.

Od piatka (17. 12.) bude zákaz vychádzania platiť iba vo večerných rodinách od 20.00  do 5.00 h. Cez Vianoce tak budete môcť navštevovať aj svojich blízkych.

„Návštevy medzi príbuznými sú dovolené,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po utorkovom rokovaní vlády.

Zo zákazu nočného vychádzania má výnimku cesta do a zo zamestnania,  prípadne cesta na vykonávanie podnikateľskej a obdobnej činnosti v  prípade, že nemôžu byť vykonávané ako práca z domácnosti.

 Po  20.00 h je takisto možné zájsť do obchodu a prevádzok, ktoré poskytujú  taxatívne vymedzené služby. Rovnako je povolená cesta (vrátane návratu)  do zdravotníckeho zariadenia, cesta k lekárovi a od lekára i cesta s  cieľom starostlivosti o blízku osobu vrátane cesty späť.

Pred vianočnými návštevami by sa mali ľudia izolovať a otestovať, odporúča šéf Inštitútu zdravotníckych analýz Matej Mišík. Zároveň vyzýva všetkých, ktorí sa ešte nedali zaočkovať, aby tak urobili.

Zvieratá budete môcť venčiť aj v noci

 V nočných hodinách je tiež možné vyvenčiť psa alebo mačku do  vzdialenosti 500 metrov od bydliska, povolená je takisto cesta na účel  starostlivosti o hospodárske zvieratá alebo cesta s cieľom poskytnutia  veterinárnej starostlivosti vrátane cesty späť.

Knižnice, múzeá a galérie budú otvorené v režime OP, potvrdil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Cesta do zahraničia

Výnimku  má takisto cesta na účel vycestovania do zahraničia a cesta späť pri  návrate zo zahraničia. Obmedzenie sa nevzťahuje ani na osobu pri  zabezpečovaní a presúvaní sa do zariadení sociálnych služieb a pri  poskytovaní terénnej sociálnej služby a cestu späť.

Návšteva kostolov a mor ošípaných

 Povolená pre očkovaných a tých, ktorí prekonali ochorenie COVID-19  (režim OP), je tiež cesta na bohoslužbu alebo na náboženský úkon.  Výnimku z nočného zákazu vychádzania majú aj držitelia poľovného lístka  na účel plnenia opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných.

OTP vo vlakoch a diaľkových autobusoch

 Aktualizované nariadenie ponecháva režim OTP v IC vlakoch, v rýchlikoch  a diaľkových linkách autobusov, rovnako v platnosti ostáva zákaz  zhromaždení viac ako šiestich osôb s výnimkou členov spoločnej  domácnosti.

Minister dopravy Andrej Doležal má zabezpečiť  možnosť testovania na medzinárodných civilných letiskách. "Ak sa bude vo  vlakoch kontrolovať OTP režim, budú to kontrolovať vlakvedúci alebo  polícia, povedal Doležal.

Otvorené prevádzky starajúce sa o telo

Vicepremiér Richard Sulík po rokovaní vlády potvrdil, že pre očkovaných a  prekonaných budú mocť byť otvorené všetky prevádzky súvisiace so  starostlivosťou o ľudské telo - solária, masážne salóny, kozmetické  štúdiá, kaderníctva, manikúry alebo pedikúry. „Uznesenie vlády má vyššiu  právnu silu ako vyhláška ÚVZ. Hlavný hygienik opraví pôvodnú vyhlášku,"  vyhlásil.

Situácia sa zlepšila, klesá počet pozitívnych

  Epidemiologická situácia na Slovensku sa v týchto dňoch podľa rezortu  zdravotníctva stabilizovala aumožňuje uvoľniť nemocničné kapacity pred  hroziacim nástupom epidemickej vlny.

"Počty pozitívne  testovaných PCR, ako aj antigénovými testami na Slovensku ostatné dni  naďalej zvysokého vrcholu klesajú. Naďalej je však počet pozitívne  testovaných osôb za ostatných sedem dní vysoko nad maximom druhej vlny,"  uvádza sa v materiáli s tým, že klesá aj pozitivita testov. Poklesli i  výjazdy záchranárov k pacientom s COVID-19. V nemocniciach je však  naďalej vysoký počet pacientov.

 Rezort zdravotníctva ďalej  konštatuje, že nový variant omikron, zaznamenaný už aj na Slovensku,  môže zásadnejšie ovplyvniť situáciu. Zákaz nočného vychádzania má znížiť  mobilitu a eliminovať priestor na vytváranie rizikových sociálnych  kontaktov. Začiatkom školských prázdnin, čerpaním dovoleniek či utlmením  ekonomických aktivít v prevádzkach sa zníži denná mobilita a obmedzia  sa sociálne kontakty v školách či na pracoviskách.

 "Zároveň  vzhľadom na vysoký počet výnimiek z dnes platného denného zákazu  vychádzania bolo potrebné prehodnotiť aktuálne platný stav. Pri  zavádzaní nočného vychádzania sa preto určujú len výnimky na aktivity,  ktoré nie je možné realizovať striktne len v čase od 5.00 do 20.00 h,"  odôvodňuje rezort zdravotníctva. V prípade zhoršujúcej sa situácie má  vláda bezodkladne prehodnotiť opatrenia.

Správu budeme aktualizovaťZdroj: Webnoviny.sk - Zákaz vychádzania na Slovensku so zmenami a nebude platiť pre 18 druhov prevádzok a služieb © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Reštaurácie ostávajú zatvorené, ale Sulík povedal, čo sa môže pre očkovaných a prekonaných otvoriť (video)
<< predchádzajúci článok
Lavína vo Veľkej Fatre má ďalšiu obeť, po druhom skialpinistovi pátrali desiatky záchranárov