Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. februára 2024

Zamestnanci sa boja poklesu platov v prípade rozšírenia umelej inteligencieTechnológie umelej inteligencie v súčasnosti nevyvíjajú tlak na všeobecný pokles miezd. Medzi pracovníkmi, okrem samotných vývojárov systémov umelej inteligencie, sú však ...Zdieľať
gettyimages 1490656142 676x380 16.2.2024 (SITA.sk) - Technológie umelej inteligencie v súčasnosti nevyvíjajú tlak na všeobecný pokles miezd. Medzi pracovníkmi, okrem samotných vývojárov systémov umelej inteligencie, sú však rozšírené obavy z budúceho zníženia miezd.

Priemysel a finančníctvo sú v zhodné


Poklesu miezd v najbližšom desaťročí sa obáva viac ako 40 percent pracovníkov spracovateľského priemyslu, oslovených v prieskume Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Štvrtina opýtaných predpokladá, že umelá inteligencia nebude mať vplyv na mzdy a 13 percent si myslí, že mzdy porastú.

Podobne odpovedali aj pracovníci finančného sektora. Výsledky priemyslu a finančníctva sú takmer zhodné aj napriek odlišnostiam vo vykonávanej činnosti, vzdelanostnej štruktúre zamestnancov či v účele využitia umelej inteligencie.Kým finančníci medzi najčastejšie spôsoby jej využitia uvádzajú analýzu údajov a odhaľovanie finančných podvodov, priemysel sa zameriava na riadenie výrobných procesov a údržby.

Riziko zvlášť pre Slovensko


Muži s väčšou pravdepodobnosťou ako ženy očakávali zvýšenie mzdy. Zníženie mzdy v dôsledku umelej inteligencie považovali za menej pravdepodobné. Tieto výsledky naznačujú, že využívanie umelej inteligencie môže zvýrazniť existujúce mzdové nerovnosti medzi nižšou mzdou žien a vyššou u mužov.

Vzhľadom na relatívne vysokú rodovú medzeru v počítačovej gramotnosti je to rizikom zvlášť pre Slovensko. Vlani len pätina žien v porovnaní s každým tretím mužom si podľa štatistického úradu Eurostat menila softvérové nastavenia.

Medzi tisíckou žien sa našlo len 14 takých, ktoré písali kódy v programovacom jazyku, v porovnaní so 73 mužmi z tisícky. Oveľa menej žien ako mužov tiež sťahovala softvér alebo aplikácie či editovala fotografie a videá.


Zdroj: SITA.sk - Zamestnanci sa boja poklesu platov v prípade rozšírenia umelej inteligencie © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ruské straty na fronte prekročili hranicu 400-tisíc vojakov, prišli aj o viac ako 6-tisíc tankov
<< predchádzajúci článok
Rusko má novú protisatelitnú zbraň. Môže spôsobiť „fyzickú deštrukciu“ na Zemi?