Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

13. marca 2020

Zastaví koronavírus leto? Harvardský profesor si to nemyslíPodľa niektorých odborníkov zastavia epidemickú vlnu koronavírusu vyššie teploty počas letných mesiacov. Profesor epidemiólogie z Harvard T. H. Chan School of Public Health Marc Lipsitch však tento optimistický názor nezdieľa.Zdieľať
Zastaví koronavírus leto? Harvardský profesor si to nemyslí

Lipsitch tvrdí, že nový koronavírus SARS-CoV-2 pravdepodobne nezmizne s príchodom teplejšieho počasia. Podľa neho síce môžeme očakávať mierny pokles nákaz, ale bez prísnych epidemiologických opatrení vírus nezastavíme.

Môže byť nevyspytateľný

Hoci sa koronavírusy spôsobujúce bežné virózy šíria najmä sezónne počas chladnejších mesiacov, nový koronavírus sa môže správať inak. Porovnávať ho s koronavírusmi, ktoré v populácii kolujú už dlho, profesor považuje za zlú analógiu.

Ani epidémia SARS v roku 2003 podľa neho neodišla len tak sama od seba s príchodom teplých mesiacov. Jej ďalšie šírenie zastavili mimoriadne protiepidemiologické zásahy vrátane striktnej izolácie nakazených.

Chýba nám kolektívna imunita

Lipsitch vysvetľuje, že špecifikom nových vírusov je to, že len máloktorí jedinci z ľudskej populácie sú voči nim imúnni. Iné je to v prípade vírusov, ktoré v populácii kolujú už dlho, pretože  kolektívna imunita zabraňuje ich pandemickému rozšíreniu.

Skvelým príkladom je sezónna chrípka, ktorá za svoje úspešné šírenie v populácii počas zimných mesiacov vďačí najmä počasiu. Laboratórne testy preukázali, že chrípke sa darí šíriť ľahšie, keď je vonku a v interiéroch suchší vzduch. Hoci vedci predpokladajú, že podobne sa môže správať aj nový koronavírus, na podporu tejto hypotézy zatiaľ chýbajú jasné dôkazy.

Súhra viacerých faktorov

Ďalším dôvodom, prečo sa vírusy šíria v lete menej, je naše správanie, tvrdí Lipsitch. Menej času trávime v uzavretých nevetraných priestoroch a deti majú školské prázdniny, čiže netrávia celé dni v kolektíve.

Aj naša imunita je v letných mesiacoch silnejšia vďaka prísunu slnečného vitamínu D a hormónu melatonínu, ktorého hladina sa sezónne mení na základe dĺžky dňa a takisto má priaznivý vplyv na schopnosť organizmu odolávať infekciám.

Podľa Lipsitcha môže zmena ročného obdobia pomôcť, ale pravdepodobne prenos vírusu úplne nezastaví, len pozastaví. Ak sa niečo s príchodom leta zmení, bude to len mierna zmena, prognózuje harvardský profesor a šírenie koronavírusu prirovnáva k vzorcu pandemickej chrípky.

Pandemická chrípka z roku 2009 sa na rozdiel od bežnej chrípky začala šíriť až v apríli, v lete ustúpila a v septembri až októbri udrela znova. Utíchla až s nástupom klasickej chrípkovej sezóny.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Donald Trump na 30 dní zakázal vstup Európanom do USA (12. 3. 2020)
 Sociálna poisťovňa akceptuje aj ošetrovné dlhšie ako 10 dní, treba však splniť podmienky (12. 3. 2020)
 Koronavírus na Slovensku: Ústredný krízový štáb prijal tvrdé preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Pozrite si čo nás čaká (12. 3. 2020)
 Správe Štátnych hmotných rezerv sa podarilo nakúpiť respirátory a aj iné ochranné pomôcky (12. 3. 2020)
 Slovensko má šesť nových prípadov nového koronavírusu. Potvrdil to premiér P. Pellegrini. (12. 3. 2020)
 Matovič kritizoval Pellegriniho za nezvládnutý koronavírus, ale sám veľa opatrení nepredstavil (video) (12. 3. 2020)
 NBA pre koronavírus prerušila základnú časť, v NHL sú zatiaľ len niektoré zápasy bez divákov (12. 3. 2020)
 Koronavírus na Slovensku: Krízový štáb zaviedol tvrdé opatrenia, počet chorých stúpol na 21 (online) (12. 3. 2020)
 Na Slovensku platí mimoriadna situácia pre koronavírus. Čo všetko môže vláda spraviť? (12. 3. 2020)
 Saganov najväčší konkurent Gaviria má koronavírus, vraj je v poriadku a cíti sa dobre (12. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Severná Kórea vykonala delostreleckú „súťaž“, na cvičenie dohliadal sám Kim Čong-un
<< predchádzajúci článok
Jankovská, Cviková a ďalší traja sudcovia z Kočnerovej Threemy idú do väzby, rozhodol ústavný súd

Zastaví koronavírus leto? Harvardský profesor si to nemyslí - diskusné fórum čitateľov