Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

01. decembra 2019

Zomrel svetoznámy lotyšský dirigentLotyšský dirigent Mariss Jansons, archívna snímka.Zdieľať
Lotyšský dirigent Mariss Jansons, archívna snímka. Foto: TASR/AP
 
Petrohrad 1. decembra (TASR) - Vo veku 76 rokov zomrel svetoznámy lotyšský dirigent Mariss Jansons. Skonal vo svojom dome v Petrohrade. S odvolaním sa na miestne úrady o tom v nedeľu informovala agentúra AFP.


"Navždy s nami zostane úprimná vďačnosť za jeho úžasné umenie," uviedol vo vyhlásení petrohradský gubernátor Alexandr Beglov, pričom Jansonsa označil za "výnimočného dirigenta".

Mariss Jansons, laureát množstva hudobných ocenení i vysokých štátnych vyznamenaní, sa narodil v lotyšskej Rige ako syn slávneho dirigenta Arvida Jansonsa. Študoval hru na husle, klavír a dirigovanie na konzervatóriu na konzervatóriu v Leningrade, súčasnom Petrohrade, kde pôsobil aj jeho otec. Koncom 60. rokov sa presunul do Rakúska, kde pokračoval v štúdiu u velikánov ako Hans Swarowsky a Herbert von Karajan.

Už v roku 1973 sa stal druhým dirigentom Leningradskej filharmónie (podobne ako jeho otec), neskôr sa ujal filharmonického orchestra v nórskej metropole Oslo, na čele ktorého strávil viac ako 20 rokov. Hosťoval však aj u London Philharmonic Orchestra a šéfoval aj v americkom Pittsburskom symfonickom orchestri.

V roku 2003 sa stal šéfdirigentom Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu v Mníchove, pričom na tomto poste pôsobil až do svojej smrti. V období rokov 2004-2015 ešte paralelne s tým šéfoval aj uznávanému Concertgebouw orchestra z Amsterdamu.

Jansonsa, ktorého otec zomrel počas dirigovania, postihol ešte v roku 1996 v nórskom hlavnom meste za dirigentským pultom infarkt myokardu.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Brazílska párty skončila tragicky, deväť mŕtvych
<< predchádzajúci článok
V obci Nedožery-Brezany si pripomenuli predvianočné zvyky

Zomrel svetoznámy lotyšský dirigent - diskusné fórum čitateľov