Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

14. februára 2022

Chcete schudnúť? Hladovanie nemá zmysel, kľúčom je vyvážená stravaOdborník na výživu varuje pred drastickými diétami, "detoxmi" či hladovkami, po ktorých hrozí rýchle znovunadobudnutie stratenej hmotnosti.Zdieľať
Chcete schudnúť? Hladovanie nemá zmysel, kľúčom je vyvážená strava

Na efektívne zníženie hmotnosti je potrebná pravidelná a vyvážená strava, ako aj dostatočný pitný režim, radí gastroenterológ, internista a odborník na výživu zo Slovenskej obezitologickej asociácie a z Biomedicínskeho centra SAV Peter Minárik. Upozorňuje, že drastické diéty a hladovky nevedú k dlhodobo udržateľným výsledkom, naopak, môžu spôsobiť viaceré zdravotné ťažkosti.


"Je dôležité jesť pomalšie, mať dostatočný pitný režim v podobe nekalorických nápojov, nevynechávať žiadne denné jedlo. Pri znižovaní nadmernej telesnej hmotnosti si tak treba v redukčnej fáze, ako aj vo fáze udržiavania nižšej hmotnosti, pravidelne kontrolovať svoju telesnú hmotnosť. Užitočným pomocníkom je vedenie stravovacieho denníka," ozrejmil odborník. Na efektívnu úpravu hmotnosti odporúča aj metódu tzv. zdravého taniera. "Takýto tanier obsahuje 50 percent zeleniny, 25 percent chudej bielkoviny, 25 percent škrobovej prílohy," spresnil.

Naopak, varuje pred drastickými diétami, "detoxmi" či hladovkami, po ktorých hrozí rýchle znovunadobudnutie stratenej hmotnosti. "Čo obvykle vedie k následnému sklamaniu a k strate sebadôvery," vysvetľuje Minárik. Upozornil, že prísna reštrikcia príjmu živín a energie sa môže spájať so zdravotnými rizikami, ako sú stres, žlčové kamene či nerovnováha minerálnych látok. "S mnohými detoxikačnými kúrami a hladovaním sa spája aj hrozba predávkovania niektorými liekmi," doplnil odborník. Pri dlhodobom hladovaní môžu podľa neho diéty viesť aj k deficitu esenciálnych živín, a hrozí dokonca smrť.

Rovnako toxické však môže byť podľa Minárika pre telo aj nekontrolované prejedanie. "Prejedanie môže byť aktívne, pri ktorom konzumujeme príliš veľké porcie jedla, ako aj pasívne, keď prijímame potraviny s veľmi vysokým obsahom energie, tukov či cukrov," priblížil s tým, že často ide o večerné alebo nočné prejedanie. Podľa odborníka môže postupne spôsobiť zdravotné problémy vedúce k obezite a k tukovej chorobe pečene. "Neskoršími následkami môže byť cukrovka, vysoký krvný tlak, ateroskleróza, prípadne niektoré druhy zhubných nádorov," uvádza Minárik.

Pripomenul, že ide o zlozvyk, od ktorého sa dá odnaučiť, a to najmä správnou životosprávou. Odporúča dbať na dostatočný spánok, systematickosť v stravovaní a nevynechávanie jedál počas dňa. Dôležité je tiež správne načasovanie večere. "A to najneskôr dve hodiny pred spaním," radí Minárik.

V rámci prevencie obezity odborník odporúča najmä vyhýbať sa nadmernej konzumácii jedla. "Základom je konzumácia zeleniny, ovocia, vody, sladkovodných i morských rýb, chudého hydinového mäsa. Odporúča sa obmedziť konzumácia údenín, červeného mäsa, masla, smotany, tučných syrov, sladkostí," priblížil.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ako vyčistiť rúru lacno, ľahko a rýchlo? (13. 2. 2022)
 5 chýb, ktoré väčšina z nás robí pri používaní mobilného telefónu (6. 2. 2022)
 Ako vyčistiť žehličku od spálenín a vodného kameňa (6. 2. 2022)
 Školské prázdniny 2021/2022 - Termíny školských prázdnin v školskom roku 2021/2022 (31. 1. 2022)
 Máte problém so spánkom? Vyskúšajte túto vojenskú techniku. Uspí vás do dvoch minút (29. 1. 2022)
 Radíme: Zmierňovať príznaky COVID-19 možno aj liekmi bez predpisu (26. 1. 2022)
 Radíme: Sviatky bez tráviacich ťažkostí? Toto sú rady odborníkov (20. 12. 2021)
 Prechladnutie, chrípka alebo zápaly dutín. Ako sa im vyhnúť? (19. 12. 2021)
 O KOĽKEJ CHODÍTE SPAŤ? Vedci zistili najzdravší čas zaspávania (11. 11. 2021)
 4 typy bolesti hlavy. Tu je návod, ako sa každej z nich zbaviť (17. 10. 2021)nasledujúci článok >>
Pripomíname si Deň svätého Valentína, sviatok lásky
<< predchádzajúci článok
Na festival Colours of Ostrava 2022 prídu Franz Ferdinand, The Killers, Twenty One Pilots, Martin Garrix aj speváčka LP