Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

11. marca 2020

Medzinárodný tím objavil vzdialenú obriu planétu, na ktorej namiesto vody pršia kovyMedzinárodný tím astronómov objavil vzdialenú obriu planétu, na ktorej je tak vysoká teplota, že z oblohy neprší voda, ale kovy. O objave informovali v najnovšom čísle magazínu Nature. Planéta bola ...Zdieľať
vesmir 676x380 11.3.2020 - Medzinárodný tím astronómov objavil vzdialenú obriu planétu, na ktorej je tak vysoká teplota, že z oblohy neprší voda, ale kovy. O objave informovali v najnovšom čísle magazínu Nature. Planéta bola označená ako Wasp-76b, od Zeme je vzdialená 390 svetelných rokov, je dvakrát väčšia ako Jupiter, a jeden rok, teda jeden obeh okolo hviezdy, na nej trvá len 43 hodín.


Keďže sa táto planéta podľa vedcov vyznačuje takzvanou viazanou rotáciou, má - podobne ako Mesiac vzhľadom na Zem - jednu pologuľu stále otočenú smerom ku hviezde, okolo ktorej obieha, a druhú na opačnú stranu.

Dlhý rad anomálií


Planéta rotuje tak blízko pri svojej hviezde, že na jej "dennej" strane sa teplota šplhá nad 2 400 stupňov Celzia. Na jej "nočnej" strane je síce omnoho chladnejšie, no stále tam panuje pekelných 1 400 stupňov Celzia.

Podľa vedcov, ktorí pozorovali túto planétu pomocou najmodernejších teleskopov, sa na "dennej" strane Wasp-76b vďaka obrovskej teplote, ktorá tam panuje, vyparujú kovy. Ide pritom len o jednu z dlhého radu - z nášho pohľadu - anomálií.

Ďalšou je napríklad to, že pri takto vysokej teplote sa v atmosfére na "slnečnej" strane planéty všetky molekuly delia naspäť na jednotlivé atómy.

Na hranici medzi dennou a nočnou pologuľou sa potom vďaka citeľnému poklesu teploty deje to, že kovy prechádzajú z plynného do kvapalného skupenstva a takto pravdepodobne padajú naspäť na povrch planéty.

Dosť nízka teplota


Teplota 1 400 stupňov Celzia, ktorá na odvrátenej pologuli Wasp-76b panuje, je podľa jedného z autorov výskumu, Davida Ehrenreicha z University of Geneva, "už dosť nízka na to, aby kovy kondenzovali na oblaky, dážď, možno na kvapky".

Podľa ďalšieho z autorov výskumu, Dona Pollaccoa z Warwick University, sú pre vedcov niektoré otázky týkajúce sa Wasp-76b stále záhadou.

"Táto vecička rotuje tak blízko pri svojej hviezde, že v podstate tancuje v jej vonkajšej atmosfére. To znamená, že je vystavená fyzikálnym zákonitostiam, ktorým - povedzme si to na rovinu - príliš nerozumieme," cituje Pollacoa britská BBC.


Zdroj: Webnoviny.sk - Medzinárodný tím objavil vzdialenú obriu planétu, na ktorej namiesto vody pršia kovy © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Herec Tom Hanks a jeho žena sa nakazili novým koronavírusom
<< predchádzajúci článok
Video: Kazma to vo One Man Show vychytal. V novom videu napálil kúzelníka Copperfielda a zadarmo precestoval svet

Medzinárodný tím objavil vzdialenú obriu planétu, na ktorej namiesto vody pršia kovy - diskusné fórum čitateľov