Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. decembra 2020

Mikas: Vedci mesačne zaznamenávajú až dve mutácie nového koronavírusuPodľa hlavného hygienika môže mutácia vzniknúť v ktorejkoľvek krajine, teda aj na Slovensku.Zdieľať
Mikas: Vedci mesačne zaznamenávajú až dve mutácie nového koronavírusu

Vedci od začiatku roka pozorne sledujú ochorenie COVID-19 a zhodujú sa v tom, že mesačne zaznamenávajú jednu až dve mutácie vírusu, ktorý ho spôsobuje. Pre TASR to povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas. Mutácia, ktorá sa objavila vo Veľkej Británii, je podľa jeho slov jednou z ďalších a až čas ukáže, či bude mať vplyv na šírenie ochorenia COVID-19, alebo či bude mať aj vplyv na fyzický priebeh tohto ochorenia.


Podľa Mikasa existujú predbežné náznaky, že sa nový zmutovaný vírus šíri ľahšie, no zatiaľ nie sú dôkazy, že jeho klinické príznaky by mali byť horšie ako pôvodný nový koronavírus. "Niektoré mutácie by teoreticky mohli ohroziť aj očkovanie. Ale pri tejto mutácii sa nepredpokladá, že by nejakým spôsobom mala vplyv na očkovanie vakcínami, ktoré sú vyvíjané na ochorenie COVID-19. Každá táto mutácia sa však musí sledovať," komentoval Mikas, pričom pripomenul, že európske štáty prichádzajú s rôznymi opatreniami, napríklad rušia lety.

Poukázal na to, že Úrad verejného zdravotníctva SR vydal novú, prísnejšiu vyhlášku, ktorá hovorí o tom, že osoby, ktoré sa vrátili od pondelkovej polnoci z Veľkej Británie, musia ísť priamo do domácej izolácie a najskôr na piaty deň im spravia RT-PCR test. Domácej izolácii sa tak už nedá predísť predložením negatívneho výsledku PCR testu po príchode na Slovensko, ako to bolo doteraz.Podľa hlavného hygienika môže mutácia vzniknúť v ktorejkoľvek krajine, teda aj na Slovensku. Zatiaľ však nemá informáciu o tom, že by Virologický ústav Slovenskej akadémie vied takúto mutáciu zaznamenal.

Chemickým či fyzikálnym vplyvom dochádza k zmene genetickej informácie, v prípade nového koronavírusu ide o ribonukleovú kyselinu. "Tá kóduje určitý proteín. Keď sa kód zmení, môže vzniknúť proteín, ktorý má iné vlastnosti. Tie môžu mať vplyv napríklad na priľnutie k hostiteľskej bunke. Zmení sa teda genetická informácia, ktorá má za následok tvorbu nejakej molekuly, väčšinou bielkoviny. Tá má potom vplyv na vlastnosti tohto vírusu," komentoval.

Mutačná schopnosť vírusov je podľa Mikasa rozličná. Celkovo ju majú všetky vírusy, niektoré však menšiu. Dodal, že napríklad v porovnaní s novým koronavírusom majú oveľa väčšiu premenlivosť vírusy chrípky a ešte väčšiu schopnosť majú vírusy HIV.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Fakultnej nemocnici v Trenčíne chýbajú pre koronavírus stovky zamestnancov, situácia je veľmi vážna (21. 12. 2020)
 Mutácia nového koronavírusu v Británii: Aké sú reakcie krajín? (21. 12. 2020)
 V Česku pribudlo 3364 prípadov, pozitívny bol takmer každý tretí test (21. 12. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 1 219 pozitívne testovaných osôb. Potvrdili ďalších 63 úmrtí (21. 12. 2020)
 Taliansko má pacienta infikovaného novým kmeňom koronavírusu (21. 12. 2020)
 Od pondelka platí povinná karanténa pre prichádzajúcich z Británie (21. 12. 2020)
 V. Krčméry: Plošné testovanie má zmysel v kombinácii s lockdownom (20. 12. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo v sobotu 45 úmrtí na COVID-19 a ďalších 2 061 infikovaných (20. 12. 2020)
 Ministerka Veronika Remišová mala pozitívny test na ochorenie COVID-19 (19. 12. 2020)
 Koronavírus: Ochoreniu COVID-19 podľahlo až 70 pacientov. Pribudlo cez 3 tisíc prípadov. (19. 12. 2020)nasledujúci článok >>
Podpora Orbánovej strany klesá, vo voľbách sa v boji proti premiérovi spoja šiesti opoziční súperi
<< predchádzajúci článok
Počas pandémie je dôležitá imunita, pomôcť môžu prírodné lieky, či sirupy

Mikas: Vedci mesačne zaznamenávajú až dve mutácie nového koronavírusu - diskusné fórum čitateľov