Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. novembra 2019

Program MDPOH je určený pamätníkom, ale aj mladej generáciiNa archívnej snímke pohľad na budovu divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave.Zdieľať
Na archívnej snímke pohľad na budovu divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave. Foto: TASR/Miroslav Košírer
 
Bratislava 12. novembra (TASR) - K 30. výročiu Nežnej revolúcie pripravilo program aj bratislavské Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava (MDPOH). "Určený je nielen pamätníkom, ale aj mladej generácii, ktorá o Novembri '89 vie len z rozprávania, pretože, ako povedal scenárista Roman Olekšák, najdôležitejšie je naučiť mladú generáciu, že sloboda sa dá veľmi ľahko stratiť a veľmi ťažko získať späť," avizujú organizátori podujatia.


Otvorí ho vernisáž výstavy Bratislava a Nežná revolúcia (16. - 17. 11.) na Laurinskej ulici pred budovou MDPOH. Výstavu tvoria dobové fotografie rôznych autorov zachytávajúce pád komunizmu na Slovensku. Ako o tom TASR informovala Jana Túry z Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (BKIS), fotografie sú súčasťou publikácie Nežná revolúcia.sk, ktorú vydalo občianske združenie (OZ) Klub 89. Dokumentujú kľúčové obdobie od 16. novembra, keď bratislavskí študenti uskutočnili nepovolenú protestnú demonštráciu, až po 10. decembra 1989, keď vyše 100.000 Slovákov prekročilo železnú oponu - hranicu s Rakúskom, a pozdravilo z Hainburgu cez Dunaj svoju vlasť pozdravom "Ahoj, Európa", čo bolo symbolom konca rozdelenia Európy.

Divadlo s názorom je názov výstavy fotografií zachytávajúcej výnimočné udalosti, ktorých scénou a prostredím bolo MDPOH. To v rámci podujatia Noc divadiel ponúkne svojim návštevníkom aj výstavu kostýmov z predstavení z repertoáru divadla (Ujo Váňa, Perníková dáma, Zdravý nemocný, Aj múdry schytí).

V programe figuruje 16. novembra o 18.00 h tiež premietanie predstavenia Doktor Macbeth, ktoré zachytáva prvý týždeň Nežnej revolúcie v podobe televízneho záznamu z archívu RTVS. Pôvodná slovenská hra autorov Valerie Schulczovej a Romana Olekšáka napísaná pre MDPOH mala premiéru v máji 2014. V hlavných úlohách sa predstavia Marek Ťapák, Anna Javorková, Marián Mitaš a Gabriela Marcinková. Po projekcii budú môcť diváci debatovať s tvorcami hry v rámci diskusie Je potrebné si November 89 pripomínať?. Noc divadiel vyvrcholí hudobným vystúpením skupiny Milo Kráľ Band.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 M. Vášáryová: Po 30 rokoch potrebujeme dať ľuďom nové motivácie (12. 11. 2019)
 BUDAJ: Nežná revolúcia sa neskončila, pokračuje doteraz (12. 11. 2019)
 Nežnú revolúciu pod Zoborom rozbiehal spolok ochrancov prírody (11. 11. 2019)
 Cenu slobody Antona Srholca získali aj I. Radičová a M. Kocáb (10. 11. 2019)
 Na letákoch z novembra '89 sa objavil text piesne Sľúbili sme si lásku (9. 11. 2019)
 Šustová: Aktéri revolúcie neboli pripravení vymeniť komunistov (9. 11. 2019)
 Heslá a letáky v novembri '89 šírili študenti, pokúsila sa o to aj ŠtB (9. 11. 2019)
 V novembri '89 vystúpil Dubček, pražskí robotníci vypískali Štěpána (9. 11. 2019)
 J. Lunter a J. Nosko apelujú na mladých: Demokraciu si treba ustrážiť (8. 11. 2019)
 RTVS odvysiela v nedeľu premiéru televíznej drámy Nero a Seneca (8. 11. 2019)nasledujúci článok >>
Pohoda medzi top 10 festivalmi s najlepším line-upom na European festival awards
<< predchádzajúci článok
RTVS odvysiela pokračovanie série Spýtaj sa vašich

Program MDPOH je určený pamätníkom, ale aj mladej generácii - diskusné fórum čitateľov