Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. januára 2009

Putin chce pomôcť Ukrajine



Ruský premiér Vladimir Putin ponúkol v utorok pomoc Ukrajine, ktorej tranzitný systém nezvláda rozvážať ruský plyn ďalej do Európy. Rusko obviňuje Ukrajinu, že z plynu určeného pre Európu ...



Zdieľať
MOSKVA 13. januára (WEBNOVINY) - Ruský premiér Vladimir Putin ponúkol v utorok pomoc Ukrajine, ktorej tranzitný systém nezvláda rozvážať ruský plyn ďalej do Európy. Rusko obviňuje Ukrajinu, že z plynu určeného pre Európu nezákonne odoberá pre seba, Ukrajina tvrdí, že na vine je tranzitný systém. "Mali by sme sa porozprávať s našimi ukrajinskými kolegami a zistiť, čo by sa dalo robiť. Možno je problém v ukrajinskom prepravnom systéme. Možno ukrajinský systém nie je technicky v stave zaistiť tranzit," vyhlásil Putin na návšteve ruského plynárenského koncernu Gazprom.


Šéf Gazpromu Alexej Miller obvinil Ukrajinu, že problémy s tranzitným systémom si vymýšľa. "Ukrajina nijako nevysvetlila, prečo plyn neprúdi ďalej," povedal.

Rusko v utorok o 08.00 SEČ po šesťdňovej odstávke začalo znovu púšťať plyn na Ukrajinu, no z Ukrajiny ďalej do Európy takmer žiadny plyn neprúdil. Podľa ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Naftogaz je ukrajinský tranzitný systém momentálne zaneprázdnený distribúciou plynu pre domácich odberateľov. V tom, že plyn neprúdi aj ďalej do Európy, nie je podľa Kyjeva žiadny úmysel.

Rusko podľa niektorých informácií už reagovalo na údajné problémy na ukrajinskej strane opätovným vypnutím plynu.

Gazprom v utorok naznačil, že za súčasnou plynovou krízou môžu byť Spojené štáty, ktoré riadia konanie ukrajinských orgánov. "Vytvára to dojem, že všetky tieto udalosti na Ukrajine riadi úplne iná krajina," povedal zástupca šéfa spoločnosti Alexander Medvedev. Podľa tlačovej agentúry ITAR-TASS narážal na strategickú dohodu, ktorú USA a Ukrajina podpísali v decembri 2008.

SITA/AFP/AP

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 SR je bez dodávok plynu z Ruska už siedmy deň (13. 1. 2009)
 Gazprom začal pumpovať plyn cez Ukrajinu, informoval Naftogaz (13. 1. 2009)
 Naftogaz potvrdil, že ruský plyn naozaj prúdi do Európy (13. 1. 2009)
 Kríza s plynom poukázala na zraniteľnosť Slovenska (13. 1. 2009)
 Ukrajina blokuje dodávky plynu do Európy, tvrdí Rusko (13. 1. 2009)
 Podľa EK pozorovateľov EÚ nepustili všade (13. 1. 2009)
 Barroso vyjadril v rozhovore s Putinom sklamanie (13. 1. 2009)
 Gazprom opäť stopol plyn pre Európu, informovala ORF (13. 1. 2009)
 Po benzíne zdražejú aj bežné tovary (2. 9. 2005)



nasledujúci článok >>
Rusi púšťajú málo plynu, tvrdí Tymošenková
<< predchádzajúci článok
Knapík odovzdal prvorodenému Košičanovi vecné dary