30. januára 2022

Rafael Nadal vyhral Australian Open 2022

Rafael Nadal zdolal Daniila Medvedeva vo finále Australian Open 3:2 na sety a získal 21. grandslamový titul, čím sa na čele historických štatistík osamostatnil od dvojice Roger Federer – Novak Djoković. Španiel otočil finálový zápas z 0:2 na sety.

V úvode zápasu bol Medvedev jasne lepším hráčom a prvý set vyhral 6:2. V druhom Nadal vyrovnal hru, no keď sa Rusovi podarilo zvládnuť tajbrejk, vyzeralo to na jeho druhý grandslamový titul v rade a zmenu na čele rebríčka ATP.

No v treťom sete bola hra opäť vyrovnaná a Nadalovi sa podarilo vziať Medvedevovi jedno podanie, ktoré bolo kľúčové – zvíťazil 6:4. Vo štvrtom sete s tromi brejkami a mnohými chybami od oboch hráčov vyhral Španiel opäť 6:4 a vynútil si rozhodujúci piaty set.

V ňom Nadala masívne podporovali fanúšikovia, ktorí chceli vidieť zlomenie rekordu. Brejk sa mu podarilo získať na 3:2 a keď ho vzápätí potvrdil, Rus sa už dostal do ťažkej situácie, ktorú síce ešte zvrátil pri Nadalovom podávaní na zisk zápasu a stanu 4:5, no 35-ročný tenista napokon vyhral 7:5. Duel trval takmer päť a pol hodiny.

Medvedev sa viackrát v zápase sťažoval na správanie fanúšikov zaplnenej arény Roda Lavera, ktorí povzbudzovali Nadala a jasali pri rusových chybách. Na kurt sa dostal aj jeden narušiteľ, ktorého musela riešiť ochranka.

Je to 90. singlový titul pre Nadala na okruhu ATP a ako prvý získal 21 grandslamových trofejí. Trinásť na Roland Garros, štyri na US Open, dva na Wimbledone a toto bol takisto druhý v Melbourne, kde prvý raz zvíťazil ešte v roku 2009.