Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. apríla 2011

Rozhovor: Dni Astorky v Prahe dopadli nad očakávaniaDivadlo Astorka Korzo 90 zavítalo nedávno do Prahy, kde u svojich priateľov vo Švandovom divadle odohralo predstavenia Platonov a Stella, čo veľmi zaujalo publikum.Zdieľať
Platonov Astorka  Veď na ne prišli take osobnosti, ako sú Hana Hegerová a Juraj Jakubisko, koreňom Slováci, teda ukázali, že sa za slovenské umenie absolútne nemusia hanbiť, ba naopak, vypočuli si hlasné bravo!!! O účinkovaní Astorky v Prahe nám viac povie dramaturgička divadla Andrea Dömeová.


 
 
Divadlo Astorka Korzo 90 zažilo v Prahe so svojími hrami veľký úspech.Po predstaveniach sa ozývalo BRAVÓ! a zaznieval veľký potlesk.V obecenstve bola umelecká a podnikateľská obec. Zaznelo teda aj niekoľko erudovaných názorov na vaše predstavenia a istotne sa v českých periodikách ocitli aj titulky, viažuce sa práve na Dni Astorky v Prahe....
Očakávame recenziu na Platonova od Jana Kerbra v Divadelných novinách. Na to sme veľmi zvedaví. 


Vaša výmenná spolupráca so Švandovým divadlom trvá už zopár rokov a pravidelne hosťuje aj toto české divadlo u vás, v Astorke. Je to veľmi príjemné, keď sa aj náš, slovenský divák, oboznámi s tvorbou našich susedov. Ako teda reaguje ten český divák na našu tvorbu, čo si od nej žiada?
Platonov AstorkaAstorka sa v Českej republike preslávila  na začiatku svojej cesty - v prvej polovici 90. rokov inscenáciou Ujo Váňa. Dodnes, keď sme v Prahe na ňu diváci s nostalgiou a nadšene spomínajú. Takisto mal veľký úspech tento rok Platonov a nedávno Tolstoj a peniaze.  Ale aj StellaTúlavé srdce. Vo všeobecnosti teda môžem povedať, že klasické texty, osobitne ruská klasika v podaní Astorky, sú v Čechách vždy očakávané a aj výborne prijaté. Nedá sa ale zabudnúť na predstavenie Macochy,  pred približne desiatimi rokmi. V Čechách Ruda Slobodu nepoznali, rozhodne nie tak, ako na Slovensku, kde je legenda a jeho spôsob rozmýšľania, dialógy, filozofia podaná originálne.... no jednoducho osobnosť Ruda Slobodu bola pre českých divákov zjavom v tom najpozitívnejšom zmysle. Ešte v podaní Astorky a režijnej interpretácii Juraja Nvotu. Možno aj na základe nášho veľkého úspechu v Prahe vyšli v Čechách jeho romány, napríklad Láska v preklade J. A. Pitínskeho. Zita Furková v Červenej princeznej zažila tiež frenetický potlesk po svojom predstavení. 

Nielen predstavenia, ale aj mnohé osobnosti z Astorky sa stali po minulé roky aj hosťami českej Talk show...
Scénické rozhovory sú program, v ktorom vystúpilo množstvo veľkých osobností Čiech v oblasti kultúry, vedy (Libor PešekZdeněk Svěrák,  Jiří GrygarEva UrbanováOlga SommerováTheodor PištěkJiří LábusEliška BalzerováBára HrzánováJan BudařJiří Bartoška,Karel ŠípIvan Trojan,  Jan Hřebejk David VávraTomáš TöpferJan Kraus,) i ostatných krajín (Robert FulghumSuzanne Vega, Toscanini, Michael NymanMike McCartney). Zo Slovenska dostali pozvanie do tejto prestížnej "relácie" už Zita Furková, Zuzana Kronerová, Anna Šišková a Szidi Tobias. Snáď každý ocení v akej prominentnej skupine sa ocitli.
 
 
Platonov a Stella, ktoré do Prahy tento rok zavítali, ako sme spomenuli, sú predstavenia, z ktorých každé je nielen z iného prostredia. Prečo práve takáto voľba, Andrejka. Zrejme poznáš vkus diváka a vieš, čím možno ulahodiť... 
 
Tým, že u Švandovcov hosťujeme každý rok, prinášame vždy nové inscenácie. Takže výber je podmienený našimi poslednými premiérami.


Realizáciu po režijnej stránke mali aj rozdielni ľudia, a to  Roman Polák a Juraj Nvota, čo sú ozaj zvučné mená blízke českému publiku.Boli obaja spokojní s reakciami?
 
Myslím, že mohli byť. Na Platonova sa nedalo dostať a už to musí byť pre režiséra veľmi príjemný pocit, že v takom meste ako je Praha, je vypredané veľké divadlo, kde hrajú jeho inscenáciu. A odozva divákov bola vynikajúca, čiže očakávania sa aj naplnili. No a hercov Stelly odmenili diváci  volaním "bravó", čo tiež dokazuje veľmi dobré prijatie a obrovský úspech. Čo viac tvorca môže chcieť pri vydarenej inscenácii, ktorú robí s plným nasadením a osobnostným zámerom, ako je záujem a spokojnosť (aj) zahraničného obecenstva...? 

Dni Astorky v Prahe roku 2011 dopadli teda nad vaše očakávania. Astorka je však plná hercov a herečiek, ktorých mená zaznievajú denne aj na strane našich susedov...
Popularita našich hercov v Čechách je práve tým, čo vypredáva divadlo. A popri tom je príjemné, že na predstavenia prídu ich známi, kamaráti a spolupracovníci, s ktorými sa stretli väčšinou pri filmovaní, ale aj v  divadle. A tak, keď hráme v Prahe, v hľadisku ste mohli vidieť  kameramana Jana Malířa, režisérov Juraja Jakubiska, Ondřeja Trojana, Jana Hřebejka, Fera Feniča, hercov Vlastimila Brodského, Jiřího Lábusa, Ivana Trojana, Ivanu Chýlkovú, samozrejme, hercov Švandovho divadla či Studia Y, výtvarníka Davida Černého, z medzinárodného divadelného festivalu Divadlo Jana Kerbra, Jitku Sloupovú či Marcelu Černú, prekladateľa Jozefa Balvína, pani Hanu Hegerovú, Zdenka Pitínského a mnoho mnoho ďalších, rada by som vymenovala všetkých, pretože ich prítomnosť nás veľmi teší, ale to by som zahltila stránku. Ich prítomnosť v hľadisku zvyšuje prestíž nášho hosťovania, to treba priznať, a potom aj večery po predstaveniach bývajú zábavné. 

A, ak sa mám spýtať do budúcna, čo pripravuje astorka práve na novembrový festival, kedy na Slovensko zavíta Švandovo divadlo?
Čo sa týka Švandovcov, zmestia sa k nám len štúdiové predstavenia, čím je výber dosť obmedzený, veľa výborných inscenácii sa k nám vôbec nevojde, ale verím, že aj také úžasné divadlo, ako Dejvické či Na zábradlí by sme v Bratislave mohli vidieť. Česká ponuka je taká široká, taká rozmanitá, že čokoľvek vyberieme, vidno, ako sa divadlo našich susedov uberá progresívnou a skutočne originálnou cestou. Popri slovenskej stojatej vode je to veľmi osviežujúce z hľadiska tém, výberu hier, režijnej rôznorodosti a vyhranenosti.

Autor: Jana Horváthová  Foto: Martin Črep 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rozhovor: Roman Pomajbo - konštanta optimiznu a dobrej nálady (16. 4. 2011)
 Rozhovor: Ján Koleník dokáže zahrať tak drsňáka, ako aj svätého (9. 4. 2011)
 Rozhovor: Dych Lukavických zápiskov nám otvorí oči (8. 4. 2011)
 Rozhovor: Karol Trnka sprostredkúva nevidiacim realitu vidiacich (4. 4. 2011)
 Rozhovor: Príbeh z ulice II. už nie je manifest (29. 3. 2011)
 Rozhovor: Štefan Richtárech miluje divadlo nadovšetko (17. 3. 2011)
 Rozhovor: "Pôstu sa netreba báť" hovorí Anton Srholec (7. 3. 2011)
 Rozhovor: Elena Kolek Spaskov je výnimočná charakterová herečka (4. 3. 2011)
 Rozhovor: Denisa Bogdalíková spolupracuje s Richardom Müllerom na viacerých projektoch (1. 3. 2011)
 Rozhovor: Ondrej Šulaj približuje Ruda Slobodu svojimi spomienkami v Gazdovej krvi v Astorke (28. 2. 2011)nasledujúci článok >>
Video: Extrémne rozbalovanie Samsung GALAXY SII
<< predchádzajúci článok
Kate Middleton a princ William od A po Z