Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

21. mája 2019

Spojené štáty zmiernili na tri mesiace obmedzenia voči Huawei


Tagy: Huawei

Huawei dostal dočasnú licenciu na americké technológieZdieľať
Ilustračná snímka. Foto: FOTO TASR/AP
 

Washington 21. mája  - Americká vláda dočasne zmiernila obmedzenia pre čínsky technologický koncern Huawei Technologies, ktoré zaviedla minulý týždeň. Cieľom je minimalizovať problémy, ktoré by reštrikcie mohli spôsobiť zákazníkom firmy.


Ako uviedla agentúra Reuters, americké ministerstvo obchodu prostredníctvom dočasnej licencie umožní čínskej spoločnosti naďalej nakupovať americké produkty určené na zabezpečenie prevádzky súčasných sietí a na softvérové aktualizácie pre existujúce telefóny od Huawei. Dočasná licencia platí do 19. augusta. Nových výrobkov Huawei sa však zmiernenie reštrikcií netýka. Web The Verge informoval, že výnimka zahŕňa telefóny Huawei, ktoré boli na trhu dostupné k 16. máju 2019.

Zmiernenie obmedzení by malo podľa amerického ministra obchodu Wilbura Rossa poskytnúť telekomunikačným operátorom dostatočný čas na pozmenenie aktivít. Je však zároveň možné, že ministerstvo výnimku po 19. auguste predĺži.

Na vládu apeluje aj americká asociácia, ktorá združuje výrobcov čipov. Chce, aby USA zmiernilo zavedené obmedzenia a predišlo sa tak výraznému negatívnemu dopadu na americké podniky, ktoré svoje produkty dodávajú aj čínskym partnerom.

Zakladateľ spoločnosti Huawei Ren Zhengfei privítal podporu výrobcov. V dočasnej licencii však nevidí veľký zmysel. Reuters pripomenulo, že spoločnosť sa na podobný scenár pripravovala a podľa jej zakladateľa USA podceňuje jej schopnosti.

Americká vláda vo štvrtok (16. 5.) zaradila Huawei na čierny zoznam spoločností, ktorým je zakázané predávať kľúčové technológie a komponenty bez povolenia úradov. Teraz síce poskytla výnimku, ale nie pre nové výrobky od čínskej firmy a je vysoko pravdepodobné, že americké spoločnosti súhlas s vývozom komponentov pre nové produkty Huawei nedostanú. Washington oznámil, že Huawei na čierny zoznam pridal pre "účasť firmy na aktivitách, ktoré sú v rozpore s národnými záujmami USA alebo ich zahraničnou politikou".
 


Tagy: Huawei
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Nové smartfóny Huawei môžu stratiť prístup k niektorým aplikáciám Google (20. 5. 2019)
 Huawei P30 a P30 Pro na Slovensku dostávajú najnovšiu aktualizáciu s Dual View (9. 5. 2019)
 Foto: Fotografi z celého sveta ukázali, čo dokáže Huawei P30 Pro (4. 5. 2019)
 Huawei P30 lite: Nástupca bestselleru prináša najnovšie technologické vychytávky (2. 5. 2019)
 Napriek tlaku USA Huawei zvýšil kvartálne tržby takmer o 40 % (22. 4. 2019)
 Huawei P30 Pro získal prestížne ocenenie TIPA ako najlepší foto smartfón (8. 4. 2019)
 Huawei P30 a P30 Pro ponúknu bezplatnú výmenu rozbitého displeja (6. 4. 2019)
 Huawei predstavil technológiu, ktorá dokáže odhaliť problémy so zrakom u detí vďaka umelej inteligencii (3. 4. 2019)
 Video: Huawei predstavuje bezdrôtové slúchadlá FreeLace a rozširuje portfólio hodiniek Watch GT (2. 4. 2019)
 Video: Huawei predstavuje nové smartfóny série P30, ktoré posúvajú limity mobilnej fotografie (26. 3. 2019)nasledujúci článok >>
Oľga Feldeková: Táto kniha vás očarí!
<< predchádzajúci článok
Film Expo predstaví aj prvý slovenský dron pre filmárske účely