Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

14. júla 2020

U pacientov s Covid-19 našli ďalšiu komplikáciu, abnormality na srdci mal každý siedmyOchorenie COVID-19 môže vo vážnych prípadoch spôsobiť abnormality na srdci, ktoré narušujú jeho schopnosť pumpovať krv a môžu viesť až k zlyhaniu orgánu.Zdieľať
U pacientov s Covid-19 našli ďalšiu komplikáciu, abnormality na srdci mal každý siedmy

Poukazuje na to štúdia lekárov z Edinburskej univerzity, ktorí skúmali ultrazvukové snímky srdca viac ako 1 200 pacientov zo 69 krajín sveta s vážnym priebehom ochorenia a u 55 percent z nich zistili problémy so srdcom. Každý siedmy mal pritom známky „vážnych abnormalít“.

Vírus zrejme môže poškodiť srdce

U viac ako tretiny pacientov snímky ukázali poškodenie srdcových komôr, tri percentá prežili infarkt a ďalšie tri percentá mali zapálené srdcové tkanivo. Väčšina z pacientov pred echokardiografickým vyšetrením nemala žiadne známe srdcové choroby.

Podiel abnormálnych snímok bol naozaj vysoký. Polovica z nich mala abnormálnu snímku, preto si myslíme, že by to mohlo byť v dôsledku vírusovej infekcie,“ vyjadrila sa výskumníčka Anda Bularga z Edinburskej univerzity, ktorú cituje denník The Guardian.

Lekári odporúčajú vykonávať echokardiografiu

Hoci je známe, že sa poškodenie srdca objavuje u pacientov so závažnou chrípkou, podľa vedúceho štúdie Marca Dwecka boli s kolegami prekvapení, že zaznamenali tak veľa pacientov s COVID-19 s poškodením srdca. „Teraz potrebujeme pochopiť presný mechanizmus tohto poškodenia, či sa dá zvrátiť a aké dlhodobé následky má infekcia COVID-19 na srdce,“ uviedol.

Vedci zdôrazňujú, že výsledky ich výskumu, ktoré vyšli v odbornom časopise European Heart Journal, poukazujú na dôležitosť ultrazvukového vyšetrenia pri identifikácii pacientov s vážnymi problémami srdca spôsobenými ochorením COVID-19.

COVID-19 je komplexné, multisystémové ochorenie, ktoré môže mať výrazné vplyvy na mnohé časti tela vrátane srdca. Mnoho lekárov váhalo s objednávaním echokardiografie pre pacientov s COVID-19, pretože je to dodatočná procedúra, ktorá zahŕňa úzky kontakt s pacientmi. Naša práca ukazuje, že tieto vyšetrenia sú dôležité. Zlepšili liečbu tretine pacientov, ktorí ich absolvovali,“ vysvetlil Dweck.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Na Slovensku v pondelok pribudlo šesť prípadov nákazy COVID-19 (14. 7. 2020)
 Celoplošné opatrenia sa na Slovensku zatiaľ zavádzať nebudú, situácia je podľa Matoviča pod kontrolou (video) (13. 7. 2020)
 V júli si Česi priniesli koronavírus zo šiestich krajín, najviac zo Slovenska (13. 7. 2020)
 Situácia v Chorvátsku sa zhoršuje, Slovensko ho možno vyradí zo zoznamu „zelených“ krajín (13. 7. 2020)
 Za porušenie karantény bude možno pokuta 5000 eur, pri návrate z „červenej“ krajiny dostane štát vaše telefónne číslo (13. 7. 2020)
 Koronavírus: V nedeľu vykonali necelých 300 testov, pribudol jeden infikovaný (13. 7. 2020)
 Koronavírus: V sobotu pribudlo osem pozitívne testovaných na Covid-19 (12. 7. 2020)
 Vedci zrejme objavili nový druh dravého dinosaura, žil pred miliónmi rokov v Arktíde (11. 7. 2020)
 Británia nezaradila Slovensko medzi bezpečné krajiny, ministerstvo zahraničných vecí je rozhorčené (11. 7. 2020)
 Koronavírus: Pribudlo 23 infikovaných. Nakazení sú po celom Slovensku (11. 7. 2020)nasledujúci článok >>
Macron chce od augusta vo Francúzsku povinné nosenie rúšok vo vnútorných priestoroch
<< predchádzajúci článok
Pri ťažbe dreva v Zliechove zahynul len 17-ročný mladík, nehode sa bezmocne prizeral jeho otec

U pacientov s Covid-19 našli ďalšiu komplikáciu, abnormality na srdci mal každý siedmy - diskusné fórum čitateľov