Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. júna 2016

V Astorke sa opäť na javisku stretli Zita Furková a Ľubo GregorNa snímke zľava herci Vlado Černý, Zita Fuková a Ľubo Gregor na tlačovej konferencii pred premiérou hry izraelského dramatika Hanocha Levina "Život je taký" v Divadle Astorka Korzo´90 v Bratislave 6. júna 2016.Zdieľať
Na snímke zľava herci Vlado Černý, Zita Fuková a Ľubo Gregor na tlačovej konferencii pred premiérou hry izraelského dramatika Hanocha Levina "Život je taký" v Divadle Astorka Korzo´90 v Bratislave 6. júna 2016. Foto: TASR/Dano Veselský
 
Bratislava 6. júna  - Bratislavské Divadlo Astorka Korzo '90 pripravuje v 26. sezóne premiéru inscenácie Život je taký. Hru izraelského dramatika Hanocha Levina (1943 - 1999) režijne naštudoval Vladimír Strnisko. Vo veľmi štruktúrovanej hre bohatej na mnohé významy, pričom v popredí je vzťah muža a ženy po 50 rokoch, sa divákom predstavia Ľubo Gregor ako Jona Popoch, jeho manželku stvárňuje Zita Furková, známeho Gunkela hrá Vlado Černý. "Pôvodne sme to chceli mať hotové už na 25. výročie Astorky, všetci protagonisti aj s režisérom, ktorí sa v inscenácii stretávajú, sú spomienkou na starú Astorku, dokonca až na Korzo," povedala dnes na stretnutí s médiami dramaturgička Andrea Dömeová k hre, ktorej "celý príbeh sa odohráva v našom meste v istú zimnú noc v spálni Popochovcov".


Život je taký je metaforou ľudského života prostredníctvom 50-ročného vzťahu manželov Jonu a Levivy Popochovcov. Ich manželské spolunažívanie odzrkadľuje rôzne fázy partnerského života. Láska sa strieda s nenávisťou, chvíľky harmónie vystrieda hádka, porozumenie sa razom zmení v prudkú výmenu názorov až bitku. Navonok dominantný Jona vyčíta svojej manželke nudu, stereotyp, odcudzenie a pravidelne jej oznamuje, že ju opúšťa. Leviva pôsobí ako submisívna manželka, ktorá sa musí mužovi vo všetkom podriadiť. Ale život je už raz taký, že nie je všetko tak, ako to navonok vyzerá. Možno práve energia, vášnivosť, nápaditosť aj v hádkach je tým putom, ktoré manželov dlhé roky spája.
 
Na snímke herečka Zita Furková počas tlačovej konferencie pred premiérou hry izraelského dramatika Hanocha Levina "Život je taký" v Divadle Astorka Korzo´90 v Bratislave 6. júna 2016. Foto: TASR/Dano Veselský
 
"Je to návod, čoho sa vyvarovať (smiech). Je to spoveď dvoch starnúcich ľudí, muža a ženy," povedala pre TASR Furková k hre, ktorú prvýkrát inscenovali v Izraeli v roku 1989. Uviedli ju aj v Poľsku, Maďarsku, Česku, Francúzsku a ďalších krajinách. "Na Slovensku je inscenovaná po prvý raz, je to hra o živote ako takom, o tom, že sa stretneme, žijeme, medzi tým sú búrky života, strasti, radosti života," doplnila herečka k inscenácii, v ktorej si divák môže uvedomiť obrovský tok času: "čo všetko človek mohol urobiť, čo neurobil, čo by mal urobiť, čo neurobil."

"Nie každý autor je taký dobrý, ako je Levin, ďaleko presahuje hranice izraelskej kultúry," poznamenal Strnisko na margo autora hry, ktorá je podľa neho "o živote, o človeku, je to hra o pochybnostiach, je to hra o pocite zmaru zo života, o pocite radosti, je to veľmi komplexný pohľad na život človeka, dvojice alebo trojice."
 
Na snímke herec Ľubo Gregor počas tlačovej konferencie pred premiérou hry izraelského dramatika Hanocha Levina "Život je taký" v Divadle Astorka Korzo´90 v Bratislave 6. júna 2016. Foto: TASR/Dano Veselský
 
Po rokoch sa do Astorky vrátil Ľubo Gregor. Inscenáciu, v ktorej je takmer dve hodiny na javisku, si zjavne užíva. "Poslednú takú rolu som hral v 1995 alebo 1996, ale ešte v starom divadle na Suchom mýte, bol to Shakespearov Kupec benátsky," zaspomínal si herec, ktorý sa často neobjavuje na divadelných doskách. "Nechcem hrať za každú cenu, chcem hrať iba to, čo sa mi páči, čo je dobré a kde sú okolo mňa dobrí herci, kolegovia, kamaráti, čo sa mi opäť podarilo, a som šťastný, že som mohol byť medzi týmito ľuďmi, ktorých nesmierne milujem a s ktorými sa spája celý môj pracovný divadelný život."

Hru Hanocha Levina Život je taký (The Labor of Life) preložil Peter Kerlik, texty prebásnil Tomáš Janovic, autorom scény je Oliver Csiky, kostýmy navrhla Simona Vachálková.

Premiéra sa uskutoční 14. júna. 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 M. VYSKOČÁNI: Témy, o ktorých písal S. Mrožek, sú aktuálne dodnes (7. 12. 2015)
 Recenzia: Višňový sad v Astorke “nebude“ (9. 11. 2015)
 J. LÁBUS: Variácia na Višňový sad v podaní Astorky je oslava divadla (5. 11. 2015)
 „ Je to pár dní a večerov, ktoré v divadle nie sú všedné“, hovorí o Festivale Astorka 2015 Andrea Dömeová . (23. 10. 2015)
 Divadlo Astorka Korzo '90 oslávilo 25. výročie založenia (2. 4. 2015)
 Astorka oslávi štvrťstoročnicu, chystá špeciálny galaprogram (1. 4. 2015)
 Rozhovor: Festival Astorka Korzo 90, desať rokov priateľstiev, spolupráce a toho najkvalitnejšieho (16. 10. 2014)
 Divadlo Astorka Korzo '90 vstupuje do jubilejnej 25. sezóny (13. 9. 2014)
 Astorka chystá hru Kamene vo vreckách s duom Boris Farkaš a Miro Noga (27. 2. 2014)
 Rozhovor: Dramaturgička Divadla Astorka Andrea Dömeová nezaháľa ani v lete (24. 7. 2013)nasledujúci článok >>
Astronauti z ISS prvýkrát vstúpili do nafukonacieho modulu BEAM
<< predchádzajúci článok
Na Art Film Feste uvedú aj snímky z MFF v Cannes

V Astorke sa opäť na javisku stretli Zita Furková a Ľubo Gregor - diskusné fórum čitateľov