Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

27. augusta 2009

Z Kremnických gagov sa stáva európsky rodinný festivalMultižánrový festival humoru a satiry Kremnické gagy sa z vlani ešte stredoeurópskeho stáva európskym. Jeho 29. ročník bude od piatka do nedele v Kremnici. Medzi zhruba 300 účinkujúcimi bude ...Zdieľať
BANSKÁ BYSTRICA 27. augusta (SITA) - Multižánrový festival humoru a satiry Kremnické gagy sa z vlani ešte stredoeurópskeho stáva európskym. Jeho 29. ročník bude od piatka do nedele v Kremnici. Medzi zhruba 300 účinkujúcimi bude tretinové zastúpenie umelcov z európskeho zahraničia a Izraela. Prvýkrát budú ceny Zlatý gunár medzinárodné. V jednotlivých kategóriách sú nominované aj produkcie zo zahraničia, zastúpenie z krajín Európskej únie bude aj v tohtoročnej Akadémii humoru, ktorá o udelení festivalových cien rozhodne.


Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ Kremnických gagov Ján Fakla, organizátori sa usilujú zachovať rodinný charakter podujatia. Každú hodinu sa bude začínať nejaké predstavenie pre deti, pričom niektoré, kde sa očakáva záujem prevyšujúci kapacity hľadiska, budú aj reprízované. Celkovo je v programe festivalu 21 predstavení pre deti, pripravené budú aj tvorivé dielne. „Pre krízu sme mierne znížili ceny vstupeniek a stále zachovávame veľký podiel predstavení zadarmo,“ povedal Fakla s tým, že voľný vstup bude na 30 z celkovo 72 festivalových predstavení, ktoré uvedú na spolu 16 scénach a pódiách.

Festival sa oficiálne začne v piatok napoludnie a ukončí ho v nedeľu večer galaprogram spojený s vyhlásením laureátov ocenení Zlatý gunár a Trafená hus. Ceny Zlatý gunár sa budú udeľovať v siedmich kategóriách – divadelné, hudobné, pouličné, literárne a žurnalistické produkcie, produkcie pre deti, výtvarné diela vrátane fotografií a karikatúr a improvizácie a umelecký prednes. Osobitnou je Cena Stana Radiča z objav roka. Na národnú cenu Trafená hus za niečo, nad čím aj humoristom rozum zastane, sú tento rok štyria nominanti: tanečník Ibrahim Maiga za kandidatúru do Európskeho parlamentu, moderátorka Barbora Rakovská za moderovanie televíznej relácie Slovensko má talent, politik Vladimír Čečot za interpretáciu, produkciu, predaj a dôsledné samovykúpenie CD Domovina a spevák Kuly za bratskú výpomoc a vstup ruských vojakov na slovenské bilbordy (zrejme za spoločný koncert súboru Kalinka a skupiny Desmod- pozn. SITA).

Uličku slávnych nosov, v ktorej sú tabuľky s profilmi tvárí umelcov z oblasti humoru, doplní tento rok profil známeho banskobystrického ľudového bábkara Antona Anderleho. Program festivalu je zverejnený na internetovej stránke http://www.gagy.sk.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Na Kremnických gagoch vystúpia Milan Sládek aj Jiří Suchý (25. 8. 2009)
 Vyhlásili nominácie na Zlatého gunára (3. 7. 2009)
 Nominácie AHS na Kremnické gagy 2008 (8. 7. 2008)nasledujúci článok >>
Objavili planétu, ktorá nerešpektuje astronomické zákony
<< predchádzajúci článok
Zomrela skladateľka Ellie Greenwich, autorka hitu Be My Baby