Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

10. mája 2021

Zomrel Viliam Turčány, slovenský básnik a prekladateľ sa dožil úctyhodných 93 rokovBásnik, prekladateľ a literárny vedec Viliam Turčány zomrel v nedeľu 9. mája vo veku 93 rokov v Dome seniorov sv. Jána v Šelpiciach pri Trnave. Turčány je autorom štrnástich básnických zbierok, diel z ...Zdieľať
sviecka 676x466 10.5.2021 (Webnoviny.sk) - Básnik, prekladateľ a literárny vedec Viliam Turčány zomrel v nedeľu 9. mája vo veku 93 rokov v Dome seniorov sv. Jána v Šelpiciach pri Trnave. Turčány je autorom štrnástich básnických zbierok, diel z oblasti literárnej vedy a oceňovaných prekladov svetovej literatúry. Posledná rozlúčka s ním sa bude konať v piatok 14. mája v rodnej Suchej nad Parnou, kde bude aj pochovaný.


Turčány debutoval v roku 1957 zbierkou Jarky v kraji, nasledovali zbierky V toku, U kotvy, Aj most som ja, Srdce DrSc a ďalšie. Z jeho prekladateľskej tvorby nad ostatné vyniká preklad Danteho Božskej komédie. Známy je aj jeho preklad Proglasu a ďalších významných diel. Okrem vlastnej tvorby a prekladov sa venoval aj literárno-vedeckej práci.

Viliam Turčány sa narodil 24. februára 1928 v Suchej nad Parnou (okres Trnava), tu prežil aj detstvo. S písaním poézie začal ako študent gymnázia v Trnave, kde v tom čase študovali aj Vojtech Mihálik či Miroslav Válek. Aj keď prakticky celý svoj tvorivý život prežil v Bratislave, k rodnému kraju sa vždy hlásil a prežil tu aj posledné roky svojho života.

Za svoju básnickú tvorbu a excelentné preklady získal množstvo ocenení vrátane vyznamenania Pribinov kríž I. triedy, ktorý mu v roku 2002 udelil prezident SR za prínos v literárnej vede a prekladateľstve. Čestným občianstvom ocenili Turčányho v rodnej Suchej nad Parnou, v Borskom Mikuláši i v Trnave.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zomrel Viliam Turčány, slovenský básnik a prekladateľ sa dožil úctyhodných 93 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Noc múzeí a galérií sa uskutoční naživo aj virtuálne, má byť štartom pred letnými mesiacmi
<< predchádzajúci článok
Starobylé brány umiestnili do Baziliky sv. Egídia v Bardejove

Zomrel Viliam Turčány, slovenský básnik a prekladateľ sa dožil úctyhodných 93 rokov - diskusné fórum čitateľov