Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. mája 2022

Americký senátor Rand Paul zbrzdil 40-miliardovú pomoc pre UkrajinuPaul argumentuje, že balík pomoci pre Ukrajinu je väčší, než USA vynakladajú na mnohé domáce rozpočtové ciele.Zdieľať
Americký senátor Rand Paul zbrzdil 40-miliardovú pomoc pre Ukrajinu

Člen amerického Senátu za Republikánsku stranu Rand Paul zo štátu Kentucky nateraz zablokoval schválenie vojenskej a ekonomickej pomoci pre Ukrajinu vo výške 40 miliárd dolárov. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AP.


Na to, aby rokovanie v Senáte o balíku pomoci mohlo pokračovať, bol potrebný jednomyseľný súhlas senátorov. Štyridsaťmiliardová pomoc pre Ukrajinu má podporu demokratického prezidenta Joea Bidena aj vedenia Demokratickej i Republikánskej strany. Agentúra AP však napriek Paulovmu kroku očakáva schválenie balíka pomoci pre Ukrajinu, a to zrejme na budúci týždeň.

Paul je libertariánom a častým kritikom intervencií Spojených štátov v zahraničí. V súvislosti s pomocou Ukrajine navrhol klauzulu vyžadujúcu dohľad nad účelom vynakladania týchto prostriedkov. Demokrati spoločne s Paulovým kolegom z Kentucky a lídrom republikánskej menšiny v Senáte Mitchom McConnellom však s týmto pozmeňujúcim návrhom nesúhlasia a navrhujú, aby sa o ňom hlasovalo. Očakáva sa, že Senát v hlasovaní Paulov návrh odmietne.

Paul argumentuje, že balík pomoci pre Ukrajinu je väčší, než USA vynakladajú na mnohé domáce rozpočtové ciele, je porovnateľný s celoročným vojenským rozpočtom Ruska a okrem toho zhorší federálny rozpočtový deficit aj infláciu.

Podobný dohľad nad účelom vynakladania americkej finančnej pomoci existuje aj v súvislosti s Afganistanom. Demokrati však namietajú, že ak by ten istý funkcionár mal dohliadať aj nad účelnosťou vynakladania finančnej pomoci Ukrajine, predĺžilo by to jeho funkčné obdobie, a Biden by tak nemal možnosť vymenovať svojho vlastného nominanta. Demokrati zároveň obvinili Paula, že nechce pomáhať Ukrajine.

Snemovňa reprezentantov tento balík pomoci schválila v stredu pomerom hlasov 368 ku 57. Biden pred dvoma týždňami požiadal Kongres o schválenie dodatočných 33 miliárd dolárov na pomoc Ukrajine, no kongresmani sa rozhodli balík navýšiť.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rusi kradnú Ukrajincom obilie a snažia sa ho ďalej predať, v Egypte ani Libanone nepochodili (12. 5. 2022)
 Rusi dopadnú v prípade Charkova zrejme rovnako ako pri Kyjeve, ich plány sa skončia obrovským neúspechom (12. 5. 2022)
 Ukrajina po prvý raz zverejnila svoju bilanciu obetí a zranených (12. 5. 2022)
 Rusko je podľa Leyenovej najpriamejšou hrozbou pre svetový poriadok, obavy vyvoláva aj pakt s Čínou (12. 5. 2022)
 Fico: Zastavenie plynu cez Sochranovku je politickým rozhodnutím (11. 5. 2022)
 Českí dobrovoľníci môžu ísť bojovať na Ukrajinu, odobril im to prezident Zeman (11. 5. 2022)
 Cherson sa stane súčasťou Ruska, dosadené vedenie mesta požiada Putina o anexiu celého regiónu (11. 5. 2022)
 Putin má stále v úmysle dosiahnuť ciele mimo Donbasu a môže siahnuť k drastickejším prostriedkom (11. 5. 2022)
 Čaputová: Ukrajine budeme naďalej pomáhať humanitárne aj vojenskou pomocou (11. 5. 2022)
 Raketový útok na Odesu zasiahol nákupné stredisko, jeden človek zomrel a hlásia aj zranených (10. 5. 2022)nasledujúci článok >>
Poistenky Union ZP si v schránkach nájdu pozvánky na mamografiu
<< predchádzajúci článok
Danko vyzval na odchod Slovenska z EÚ. Tvrdí, že nás členské štáty valcujú a likvidujú naše podniky (video)