09. decembra 2022

Chorváti postúpili do semifinále MS 2022 vo futbale po štvrťfinálovej výhre nad Brazíliou 2:1 po pokutových kopoch

Všetci štyria Chorváti premenili svoje penalty, za Brazíliu sa zmýlili Rodrygo a Marquinhos.

Chorváti postúpili do semifinále MS vo futbale po štvrťfinálovej výhre nad Brazíliou 2:1 po pokutových kopoch

Prvú šancu v zápase mali chorvátski futbalisti. Už v 13. minúte mohli vyhrávať, no letiacu loptu do vnútra šestnástky Juranović netrafil a Perišić len jemne tečoval. Brazílsky brankár Alisson nemusel zasahovať.

Brazília si gólovú šancu vytvorila až v 42. minúte. Neymar zahrával priamy kop, jeho strelu ešte tečovali chorvátski hráči stojaci v múre, no Livakovića zmena smeru neoklamala a chorvátsky brankár strelu zastavil.

Na začiatku 2. polčasu si Brazílčania vytvorili viacero šancí. V 47. minúte im mohol pomôcť chorvátsky obranca Gvardiol, ktorý tečoval brazílsku prihrávku do vlastnej brány, ale Livaković loptu vyrazil. V 55. minúte mohol skórovať Neymar, ale strelou zvnútra šestnástky trafil len chorvátskeho brankára.

Brazília mohla skórovať aj v 66. minúte. Brazílčania sa snažili vytvoriť šancu z ľavej strany, no Richarlisona obrana Chorvátska do šance nepustila. Loptu si však zobral Paquetá a z tesnej blízkosti neprestrelil Livakovića.

Livaković ešte do konca polčasu musel predviesť ďalšie dva zákroky. V 76. minúte opäť vychytal Neymara, o štyri minúty neskôr z hranice pokutového územia strieľal Paquetá, no chorvátsky brankár jeho strelu zastavil.

V predĺžení boli aktívnejší Brazílčania, no dlhšiu dobu nevedeli prekonať obranu Chorvátska. V 103. minúte mohli inkasovať, keď sa vpredu ocitol Petković, obišiel štyroch hráčov Brazílie a následne prihral na hranicu šestnástky, kde bol Brozović, no jeho strela letela ponad bránu.

O tri minúty neskôr Brazílčania rýchlo kombinovali pred pokutovým územím súpera. Neymar si najskôr pomohol s Antonym, následne zas s Paquetom. Po jeho prihrávke sa ocitol sám pred Livakovićom, a tentokrát chorvátskeho brankára obišiel a loptu poslal do prázdnej brány.

Chorváti mali 15 minút na to, aby vyrovnali. Podarilo sa im to v 117. minúte. Po ľavej strane potiahol akciu Oršić, prišiel s ňou až pred pokutové územie súpera. Následne loptu poslal Petkovića, ktorý strelou cez obrancu Brazílie prekonal Alissona v bráne.

Chorvátsko sa v semifinále MS vo futbale stretne s víťazom druhého dnešného štvrťfinále medzi Argentínou a Holandskom. Semifinále je na programe v utorok 13. septembra od 20.00.