Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. januára 2022

Heger: Povinné očkovanie je podľa analýzy možné na Slovensku zaviesťDôležité podľa premiéra bude sledovanie a vyhodnocovanie dát v súvislosti s omikronom.Zdieľať
Heger: Povinné očkovanie je podľa analýzy možné na Slovensku zaviesť

Povinné očkovanie je podľa analýzy rezortov spravodlivosti a zdravotníctva na Slovensku možné zaviesť. O zavedení povinného očkovania na ochorenie COVID-19 sa bude uvažovať vtedy, ak sa objaví nový koronavírusový variant, ktorý by dostával ľudí do nemocníc. Slovensko je momentálne v stúpajúcej vlne omikronu a očakáva sa, akým spôsobom sa prejaví v nemocniciach. Pred rokovaním vlády to uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO).


Tvrdí, že povinné očkovanie na ochorenie COVID-19 je legitímnym nástrojom štátu s cieľom ochrany verejného zdravia. "V analýze sa jasne uvádza, že vakcíny používané proti COVID-19 sú bezpečné, zabraňujú šíreniu ochorenia, znižujú riziko hospitalizácie a taktiež riziko následného úmrtia. Benefity vakcinácie sú preukázateľné," skonštatoval predseda vlády.

Povinné očkovanie by sa dalo na základe analýzy na Slovensku zaviesť štyrmi spôsobmi. Mohli by sa novelizovať vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR alebo vyhláška hygienikov. Taktiež by sa mohol novelizovať zákon o ochrane verejného zdravia. Štvrtým spôsobom je prijatie samostatného zákona o zavedení povinného očkovania, priblížil Heger.

Poznamenal, že povinné očkovanie začal riešiť v čase, keď na Slovensku "silno úradoval" variant delta a nemocnice zaplňovali ľudia vo veku 60+. Slovensko zatiaľ nemá dostatočné dáta v súvislosti so zaplňovaní nemocníc pri variante omikron. "Preto je dôležité, aby sme počkali na doznenie tejto vlny," podotkol premiér. Poukazuje, že omikron sa šíri rýchlo a u nezaočkovaných je o 25 percent nižšie riziko hospitalizácie. Dôležité podľa premiéra bude sledovanie a vyhodnocovanie dát v súvislosti s omikronom.

Heger deklaroval, že analýzu o povinnom očkovaní vláda zverejní. V zmysle schváleného uznesenia vlády sa mala zaoberať možnosťami zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 a možnosti obmedzenia úhrady z verejného zdravotného poistenia za zdravotnú starostlivosť poskytnutú osobe, ktorá sa rozhodla dobrovoľne sa nezaočkovať.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rakúski poslanci schválili povinné očkovanie, domácnosti dostanú písomnú informáciu (20. 1. 2022)
 ŠÚKL eviduje 10.271 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín (14. 1. 2022)
 Najvyšší súd zablokoval pravidlo o očkovaní alebo testovaní vo firmách (14. 1. 2022)
 WHO: Preočkovávanie proti covidu nie je udržateľné, treba nové vakcíny (12. 1. 2022)
 Heger: Verím, že presvedčím koaličných partnerov o povinnom očkovaní (22. 12. 2021)
 Povinné očkovanie by bolo o pokutách, obáva sa Matovič (22. 12. 2021)
 Slovensko zakontrahovalo 340.000 dávok vakcín Nuvaxovid od Novavaxu (20. 12. 2021)
 Európska lieková agentúra odporučila podmienečnú registráciu vakcíny od firmy Novavax (20. 12. 2021)
 Viacero detí zaočkovali vakcínou proti covidu neschválenou pre ich vek (20. 12. 2021)
 V povinnom očkovaní sa nezhodne ani koalícia (19. 12. 2021)nasledujúci článok >>
Premiér je znepokojený situáciou na Ukrajine, rokovanie Bezpečnostnej rady SR v stredu pokračuje (video)
<< predchádzajúci článok
Bašternáka by mali prepustiť z väzenia, má zákaz opustiť Slovensko a musí nosiť monitorovací náramok