Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

14. januára 2022

ŠÚKL eviduje 10.271 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcínÚstav eviduje spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný a v troch ako pravdepodobný.Zdieľať
ŠÚKL eviduje 10.271 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín

Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nahlásili do stredy (12. 1.) v súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu 10.271 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 1421 ako závažné. Ústav o tom informuje na svojom webe.


Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 829 závažných hlásení, z toho tri úmrtia. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, ale hlásili napríklad aj náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu, hypertenznú krízu či poruchu sluchu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, polyneuropatiu či hyperpyrexiu.

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 158 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, pľúcna embólia a napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

Pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca hlásili 360 závažných účinkov, z toho tri úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, náhlu cievnu mozgovú príhodu, infarkt myokardu či napríklad hypertenznú krízu.

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, závažných bolo 54. Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu.

Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali päť závažných hlásení. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, flebotrombózu, pľúcnu embóliu či parézu tvárového nervu.

Ďalších 15 závažných účinkov bolo pri vakcínach s neuvedeným názvom, informácie ústav dožiadal.

Ústav eviduje spolu sedem úmrtí v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri štyroch prípadoch bol súvis stanovený ako možný a v troch ako pravdepodobný. Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.

ŠÚKL pripomína, že vakcíny určené na prevenciu ochorenia COVID-19 sú podávané injekčne do svalu a môžu v priebehu hodín až dní po podaní vyvolať reakcie menšej alebo strednej intenzity, ktoré spontánne v priebehu niekoľkých dní odznievajú.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Najvyšší súd zablokoval pravidlo o očkovaní alebo testovaní vo firmách (14. 1. 2022)
 WHO: Preočkovávanie proti covidu nie je udržateľné, treba nové vakcíny (12. 1. 2022)
 Heger: Verím, že presvedčím koaličných partnerov o povinnom očkovaní (22. 12. 2021)
 Povinné očkovanie by bolo o pokutách, obáva sa Matovič (22. 12. 2021)
 Slovensko zakontrahovalo 340.000 dávok vakcín Nuvaxovid od Novavaxu (20. 12. 2021)
 Európska lieková agentúra odporučila podmienečnú registráciu vakcíny od firmy Novavax (20. 12. 2021)
 Viacero detí zaočkovali vakcínou proti covidu neschválenou pre ich vek (20. 12. 2021)
 V povinnom očkovaní sa nezhodne ani koalícia (19. 12. 2021)
 ŠÚKL: Podozrení na nežiaduce účinky vakcín je nahlásených 9587 (17. 12. 2021)
 Experti odporučili preferovať Pfizer a Modernu pred Johnson & Johnson (17. 12. 2021)nasledujúci článok >>
Správa národných kontrolórov je na zaplakanie. Upozornili na silný rezortizmus, šafárenie v tendroch a chabú ochranu lesov
<< predchádzajúci článok
Pellegrini žiada prezidentku Čaputovú, aby dohodu s USA nechala posúdiť Ústavnému súdu