Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. októbra 2022

Hlavnú cenu Medzinárodného festivalu horských filmov získal P. BarabášOkrem filmov na divákov čakali aj tri besedy s horolezcami Igorom Kollerom a Marekom Holečkom, s režisérom Barabášom a hlavnými protagonistami jeho filmu Horský vodca.Zdieľať
Hlavnú cenu Medzinárodného festivalu horských filmov získal P. Barabáš

Hlavnú cenu Grand Prix tohtoročného Medzinárodného festivalu horských filmov získal slovenský tvorca horských filmov Pavol Barabáš. V poradí 30. ročník festivalu sa skončil v nedeľu 16. októbra vyhlásením festivalových výsledkov.


Festival odštartoval v stredu (12. 10.) podvečer. Predstavili sa filmy z 15 krajín sveta, pričom zo Slovenska ich bolo sedem. Tento rok svoju tvorbu z Tatier, ale aj iných hôr Slovenska predstavil popradský fotograf a cestovateľ Boris Michalička na výstave fotografií nazvanej Krajina. Okrem filmov na divákov čakali aj tri besedy s horolezcami Igorom Kollerom a Marekom Holečkom, s režisérom Barabášom a hlavnými protagonistami jeho filmu Horský vodca.

"Trojčlenná porota sa nakoniec rozhodla udeliť hlavnú cenu práve tomuto dielu, ktoré sa venuje histórii horského vodcovstva vo Vysokých Tatrách a osobným príbehom niektorých z tatranských vodcov. Barabášov Horský vodca zároveň získal aj Cenu diváka," povedala Hámor.

Udelené boli aj ďalšie ceny, a to Cena poroty kanadskej snímke Nie si v tom sama, Cena za nadštandardne kreatívny prístup poľskému dokumentu Cesta, Cena za zobrazenie lezeckého výkonu slovenskému filmu režiséra Rasťa Hatiara Štítová stena, Cena za zobrazenie lyžiarskeho výkonu poľskému režisérovi Jakubovi Gzelovi za DooSar, film z lyžiarskej expedície v Karakorame, Ocenenie zázemia každého výkonu v horách českému dokumentu Mára ide do neba a Čestné uznanie putuje do Francúzska za film Yukon, biely sen.

S 30. ročníkom festivalu bola spojená aj Cena desaťročia, ktorú organizátori vyhlasujú raz za desať rokov. Ako uviedla Hámor, o tejto cene rozhodujú riaditelia 26 festivalov združených v Aliancii pre horský film, ktorej členom je aj popradský festival. Víťazne z ich hodnotenia nakoniec vyšiel film Josha Lowella a Petra Mortimera TheDawnWall, ktorý na popradskom festivale získal Grand Prix v roku 2019.

Budúci ročník Medzinárodného festivalu horských filmov sa v Poprade bude konať od 11. do 15. októbra 2023.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Víťazom Medzinárodného festivalu horských filmov sa stal film Dhaulághirí je môj Everest od Pavla Barabáša (17. 10. 2021)
 Barabášov Everest žal ocenenia aj v Slovinsku a na Novom Zélande (8. 7. 2021)
 Po úspešnej online kinopremiére Everestu príde projekt 5 x Barabáš (16. 3. 2021)
 Video: Everest – najťažšia cesta. Film Pavla Barabáša o dobrodružstve a prekonaní limitov prichádza v online kino premiére. (4. 3. 2021)
 Dva filmy P. Barabáša ocenili na festivale v Torelló (1. 2. 2021)
 Barabášov film Salto je kráľ získal cenu za najlepší film o prírode a objavovaní (23. 9. 2020)
 Video: Nový film Pavla Barabáša – Salto je kráľ vás vezme na zľaňovanie najvyšších vodopádov sveta. (6. 8. 2020)
 Legenda dokumentárnych filmov Pavol Barabáš má 60 rokov (13. 9. 2019)
 Video: Pavol Barabáš vzdáva novým filmom poctu Svetozárovi Stračinovi (4. 9. 2019)
 Pre P. Barabáša je hľadanie prírodných spoločenstiev cestovaním v čase (27. 12. 2018)nasledujúci článok >>
Rebelská dcéra veliteľa koncentráku... Germánka
<< predchádzajúci článok
Sting to v Bratislave rozbalí s vynoveným My Songs koncertom. Košice jasali, na čo sa môže tešiť hlavné mesto?