Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

17. októbra 2020

Mladík z USA sa koronavírusom nakazil dvakrát. Jeho prípad mal nečakaný priebeh aj pre lekárovIstý Američan sa dvakrát nakazil koronavírusom spôsobujúcim ochorenie COVID-19, pričom druhá infekcia mala u neho omnoho horší priebeh ako prvá.Zdieľať
covid pacient

O prípade podľa spravodajského portálu BBC informovali jeho lekári.

Muž potreboval hospitalizáciu

Dvadsaťpäťročný muž potreboval po druhej nákaze koronavírusom hospitalizáciu, pretože jeho pľúca nedokázali dostať do jeho tela dostatok kyslíka. Muž z Nevady, ktorý sa už medzičasom zotavil, pritom nemal žiadne známe zdravotné problémy ani narušenú imunitu, vďaka čomu by mohol byť náchylnejší na ochorenie.

Opätovné infekcie ľudí, ktorí sa už raz koronavírusom nakazili, sú zriedkavé, no štúdia, ktorú zverejnili v odbornom časopise Lancet Infectious Diseases, kladie aj otázku, akú silnú imunitu si dokáže človek vytvoriť.

Symptómy sa zhoršili

Muž mal 25. marca prvé symptómy vrátane bolesti hrdla, kašľa, bolesti hlavy, nevoľnosti a hnačky, 18. apríla mal prvý pozitívny test, 27. apríla symptómy úplne ustúpili a následne 9. a 25. mája mal negatívne testy. Už o tri dni neskôr sa však u neho opäť objavili symptómy a 5. júna mal opäť pozitívny test, pričom mal tiež nízku hladinu kyslíka a problémy s dýchaním.

Pacientovi sa podľa vedcov nevrátila prvá infekcia, ktorá načas ustúpila, ale nakazil sa koronavírusom dvakrát. Potvrdilo to porovnanie genetických kódov vírusov počas oboch ochorení.

Prekonanie infekcie nemusí znamenať ochranu pred ďalšou nákazou

„Naše zistenia signalizujú, že predchádzajúca infekcia nemusí chrániť pred budúcou nákazou,“ skonštatoval Mark Pandori z Nevadskej univerzity, pričom poznamenal, že možnosť opätovnej nákazy by mohla mať významné dôsledky na chápanie imunity voči COVID-19.

Ľudia, ktorí sa z ochorenia zotavili, by preto podľa neho mali ďalej dodržiavať odporúčania ako sú sociálne rozostupy, nosenie ochranných rúšok a umývanie rúk.

Opakované infekcie sú vzácne

Informácie o opätovných nákazách ľudí, ktorí už ochorenie prekonali, sú podľa BBC vzácne. Dosiaľ vedci spomedzi vyše 37 miliónov potvrdených prípadov nákazy koronavírusom na celom svete zaznamenali len niekoľko takýchto príkladov.

Správy z Hongkongu, Belgicka či Holandska však hovorili o menej vážnom priebehu ochorenia počas druhej infekcie. Americký prípad sa podobá len jednému z Ekvádoru. Tento pacient však nepotreboval hospitalizáciu.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pfizer vakcínu proti COVID-19 pred prezidentskými voľbami v USA mať nebude, hoci si to Trump želá (17. 10. 2020)
 Na Slovensku pribudlo až 11 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 (16. 10. 2020)
 Krajčí: Slovensko ide českou cestou, situácia pre COVID-19 vážna (16. 10. 2020)
 V Bánovciach nad Bebravou objavili 62 zamestnancov s pozitívnym testom na koronavírus. (16. 10. 2020)
 Prišli ste do kontaktu s COVID pozitívnou osobou? Toto treba urobiť (16. 10. 2020)
 Bardejov: Situácia v bardejovskej nemocnici sa v súvislosti s pandémiou zhoršuje (16. 10. 2020)
 Koronavírus: Máme nový rekord. Prvýkrát sme prekročili dvojtisícovú hranicu v počte infikovaných. (16. 10. 2020)
 Koronavírus: Česko za štvrtok zaznamenalo takmer 10.000 nových nakazených (16. 10. 2020)
 Čaká Slovensko nová éra testovania na COVID-19? Zisťovali sme, kto bude môcť podstúpiť antigénový rýchlotest (16. 10. 2020)
 Lučenecká nemocnica eviduje 29 nakazených zamestnancov, zasadal okresný krízový štáb (16. 10. 2020)nasledujúci článok >>
Slovensko sa pridalo k deklarácii za vybudovanie európskeho cloudu, pôjdu naň miliardy eur
<< predchádzajúci článok
Pfizer vakcínu proti COVID-19 pred prezidentskými voľbami v USA mať nebude, hoci si to Trump želá

Mladík z USA sa koronavírusom nakazil dvakrát. Jeho prípad mal nečakaný priebeh aj pre lekárov - diskusné fórum čitateľov