Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. januára 2022

Primátori Sliača, Zvolena a Banskej Bystrice sa od poslancov dožadujú informácií k obrannej dohode s USAPrimátori Sliača, Zvolena a Banskej Bystrice adresovali poslancom Národnej rady SR (NR SR) list s otázkami k obrannej dohode s USA, o ktorej budú rozhodovať po tom, ako ju podporila vláda. Na stránke ...Zdieľať
zvolen 676x413 14.1.2022  - Primátori Sliača, Zvolena a Banskej Bystrice adresovali poslancom Národnej rady SR (NR SR) list s otázkami k obrannej dohode s USA, o ktorej budú rozhodovať po tom, ako ju podporila vláda.


Na stránke mesta Sliač o tom informuje jeho primátorka Ľubica Balgová s tým, že dôvodom je množstvo otázok, na ktoré obyvatelia miest a obcí v okolí sliačskeho letiska nepoznajú odpovede.

„Nevieme aký to bude mať dopad na mesto a jeho okolie. V súvislosti so spomínanou zmluvou sa hovorí o otázke financovania modernizácie letísk, ako aj o podmienkach prítomnosti amerických vojakov v našej krajine. Lenže to je málo. Potrebujeme vedieť viac, potrebujeme vedieť detaily, ktoré sa týkajú okolia letiska a vplyvu tejto zmluvy na kvalitu, či spôsob života,“ popisuje primátorka.

Spoločný list


Poslancom NR SR preto adresovali spoločný list, lebo práve oni budú rozhodovať o dohode, a tým o budúcnosti letiska a jeho okolia.

„Tiež sme im pripomenuli nie tak dávnu históriu, ktorá nás núti, aby sme k tejto závažnej téme pristupovali zodpovedne, mysleli na budúce generácie, na dopady na región a život v ňom, vrátane environmentálnych hrozieb, a zvážili všetky potenciálne riziká, ktoré z dohody vyplynú. Veď ešte všetci máme v pamäti niekoľkoročné pôsobenie sovietskych vojsk na našom území,“ doplnila Balgová s tým, že ako primátorov ich zaujímajú záruky zachovania bezpečnosti a zdravia obyvateľov. „Musíme poznať prípadné riziká, spôsoby ich predchádzania a eliminácie,“ dodala primátorka.

Nikto ich neinformoval


„Dodnes nás o týchto veciach nik neinformoval, sami teda žiadame o stretnutie s poslancami NR SR a zástupcami Ministerstva obrany SR,“ uvádza k tejto téme na sociálnej sieti primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.

Dodáva, že obyvatelia sa pýtajú aj na možné dopady obrannej spolupráce na ich život. „Bez podrobnejších informácií im však toho veľa povedať nevieme,“ uzatvára zvolenská primátorka.

Posilnené partnerstvo a spolupráca


Vláda na rokovaní v stredu 12. januára podporila s pripomienkami návrh na uzavretie Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických (USA). Zmluva vytvára právny rámec pre posilnené partnerstvo a spoluprácu medzi oboma krajinami.

Upravuje tiež podmienky prítomnosti príslušníkov amerických ozbrojených síl na Slovensku a štandardizuje spoluprácu medzi ozbrojenými silami Slovenska a USA. Podobnú dohodu o obrannej spolupráci má podpísanú 23 z 30 členských krajín Organizácie severoatlantickej zmluvy (NATO). Slovensko viedlo rokovania o obrannej spolupráci s USA od roku 2018. V predošlej vláde ju však blokovala Slovenská národná strana (SNS).


Zdroj: Webnoviny.sk - Primátori Sliača, Zvolena a Banskej Bystrice sa od poslancov dožadujú informácií k obrannej dohode s USA © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prezidentka bude o obrannej dohode medzi Slovenskom a USA rokovať s Eduardom Hegerom a Borisom Kollárom (14. 1. 2022)
 Pellegrini žiada prezidentku Čaputovú, aby dohodu s USA nechala posúdiť Ústavnému súdu (14. 1. 2022)
 Smer-SD odmieta obrannú dohodu s USA, strana chce zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu (video) (12. 1. 2022)
 Hlas-SD nepodporí schválený návrh obrannej dohody s USA, na jeho príprave sa vraj nepodieľali (12. 1. 2022)
 Vláda s pripomienkami odklepla obrannú dohodu s USA, podľa Naďa plne rešpektuje suverenitu Slovenska (12. 1. 2022)
 Bývalí politici vyzvali prezidentku, aby dala posúdiť zmluvu s USA (10. 1. 2022)
 Ministerstvo obrany zmietlo zo stola pripomienky generálnej prokuratúry k obrannej dohode s USA (10. 1. 2022)
 Naď pohrozil odstúpením z funkcie, urobí tak v prípade vzniku americkej vojenskej základne na Slovensku (9. 1. 2022)
 Obranná dohoda s USA podľa Krúpu napĺňa záujmy Slovenska, politici si chcú cez túto tému nahnať hlasy voličov (8. 1. 2022)
 Obranná dohoda s USA umožní vznik amerických vojenských základní na Slovensku, tvrdí politológ (rozhovor) (7. 1. 2022)nasledujúci článok >>
Vodič Citroënu nedal v Malackách prednosť druhému autu a spôsobil nehodu, javil známky požitia drog (foto)
<< predchádzajúci článok
Fond pre budúcnosť športu opäť odmeňoval. Rozdal už takmer 700-tisíc eur

Primátori Sliača, Zvolena a Banskej Bystrice sa od poslancov dožadujú informácií k obrannej dohode s USA - diskusné fórum čitateľov