Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

10. augusta 2016

RADÍME: Ak pustite klimatizáciu naplno, hrozí vám teplotný šokNa klimatizáciu môže každý človek reagovať inak, vo všeobecnosti však podľa odborníkov platí, že musí byť nastavená tak, aby rozdiel teplôt medzi ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - František Iván
 
Bratislava 10. augusta (TASR) - Na klimatizáciu môže každý človek reagovať inak, vo všeobecnosti však podľa odborníkov platí, že musí byť nastavená tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť maximálne sedem stupňov Celzia.


"Je to najmä z toho dôvodu, že pri prechode z prostredia, kde je chladno, do horúceho prostredia môže dôjsť k tzv. teplotnému šoku, ktorý môže viesť až k celkovému oslabeniu organizmu," vysvetľuje hlavný hygienik Ivan Rovný.

Ľudia, ktorí pracujú v klimatizovaných budovách, trpia podľa jeho slov 2,5-krát častejšie chorobami respiračného traktu v porovnaní s tými, ktorí sa zdržiavajú v prirodzene vetraných budovách. "Medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia patria bolesti hlavy, hrdla, nachladnutie, oslabenie organizmu, porucha imunity. Pri dlhodobejšom používaní klimatizácie máme príznaky, ako keď na nás ide choroba teda, pociťujeme únavu, malátnosť," priblížil.

Športovci a otužilci sú menej náchylní

Ide o reakciu na neprirodzené zmeny teploty prostredia. Príliš nízka teplota v interiéri môže prinášať pocit osvieženia, ale prechod do vonkajšieho horúceho prostredia znamenať riziko pre zdravie. "Chladný cirkulujúci vzduch môže vyvolávať rôzne dýchacie problémy, nachladnutie, angínové bolesti v krku, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, bolesť hlavy, astmu, bolesti chrbtice. Pri nesprávnom nasmerovaní chladného prúdu vzduchu do tváre dochádza k vysušovaniu kože, očí, zápalom očí, uší, nosných dutín," ozrejmil Rovný.

Klimatizácia vždy vyžaduje aklimatizáciu, preto sa odporúča pri prechode z vychladenej miestnosti do teplého vonkajšieho prostredia chvíľu zotrvať v neklimatizovanom priestore, napríklad v chodbe a až potom ísť von. "Šok po opustení budovy zmiernime aj tým, ak sa pred odchodom von napijeme, nie príliš chladného nápoja, najlepšie nechladenej minerálky. Znova treba však zdôrazniť, že osoby zdravé, s pravidelným pohybovým režimom a otužilé sa dokážu rýchlejšie adaptovať, než osoby oslabené, chronicky choré," doplnil Rovný.

Pripomenul tiež dôležitosť čistenia vzduchotechnických systémov. "Klimatizačnú jednotku treba pravidelne kontrolovať a starať sa o pravidelné čistenie a výmenu filtrov na základe pokynov výrobcov. Všeobecne možno povedať, že filtre je potrebné vymeniť vtedy, keď filter vzduch znečisťuje namiesto toho, aby ho čistil, čo je potrebné kontrolovať zmyslami a rôznymi meraniami. V mestách, kde je znečistenie vonkajšieho ovzdušia väčšie, by sa mali filtre meniť minimálne dvakrát ročne," zhrnul.

 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 RADÍME: Škody po búrke treba nahlásiť čo najskôr a zdokumentovať ich (4. 8. 2016)
 Červené víno pomáha v boji proti obezite, potvrdili slovenskí vedci (2. 8. 2016)
 Garážové staré dvere využil v kuchyni. Perfektný nápad! (2. 8. 2016)
 Vedci zistili, že človeku stačí len 4,5 hodiny spánku.Prečo? (2. 8. 2016)
 VIDEO: Liečivé huby rastú i na Slovensku, na liečbu ich využívame málo (31. 7. 2016)
 Potíte sa priveľa? Tu je dôvod, prečo a čo môžete robiť (29. 7. 2016)
 Stačia vám obyčajné palety a na dvore postavíte super bazén (28. 7. 2016)
 Tu sú dôvody, prečo by sme mali ďatle zaradiť do jedálnička! (26. 7. 2016)
 Slováci cestujú na dovolenky autom, musia poznať predpisy (25. 7. 2016)
 Pivo ako prevencia rakoviny (24. 7. 2016)nasledujúci článok >>
Práva žien v moslimskom svete? Skutočný príbeh
<< predchádzajúci článok
Manželov z USA obvinili, išli hrať hru Pokémon Go a syna nechali doma

RADÍME: Ak pustite klimatizáciu naplno, hrozí vám teplotný šok - diskusné fórum čitateľov