Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. novembra 2012

Školy zostali zatvorené, učitelia štrajkujú už druhý deňZamestnanci školstva pokračujú druhým dňom v štrajku za zlepšenie financovania školstva. Väčšina škôl zostáva zatvorených aj v utorok, hoci niektoré už štrajk ukončili. V prvý ...Zdieľať
skola BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) – Zamestnanci školstva pokračujú druhým dňom v štrajku za zlepšenie financovania školstva. Väčšina škôl zostáva zatvorených aj v utorok, hoci niektoré už štrajk ukončili.


V prvý deň štrajkovalo 80 percent základných, 70 percent stredných škôl a vyše päť percent vysokých škôl. Tisícky učiteľov sa stretli na protestných zhromaždeniach v troch mestách. Podľa školských odborárov v Bratislave protestovalo asi 3 000 ľudí a v Košiciach a Banskej Bystrici približne dve tisícky. Protestujúci adresovali vláde, parlamentu a ministrovi školstva vyhlásenie.

Žiadajú, aby vláda podpísala s odbormi memorandum. Obsahovalo by postupné kroky počas štvorročného obdobia na odstránenie diskriminácie školstva na Slovensku, aby sa konečne zaradilo medzi plnohodnotných členov EÚ v podiele financovania z HDP. Od poslancov požadujú, aby v zákone o budúcoročnom rozpočte zabezpečili zvýšenie platov pre všetkých zamestnancov školstva o desať percent. Zároveň všetkým poslancom adresovali osobné listy predsedu odborov Pavla Ondeka.


Obrazom: Učitelia vyšli do ulíc, vymenili kriedy za transparenty


Minister školstva Dušan Čaplovič štrajkujúcim odkázal, že chápe ich požiadavky, ale rozpočet nedovoľuje zvýšiť ich mzdy o viac ako ponúkaných päť percent. Termín stretnutia s odborármi zatiaľ nepadol. Premiér Robert Fico však pre štrajk učiteľov zredukoval program dnešnej návštevy Rumunska tak, aby bol už v popoludňajších hodinách k dispozícii. Premiér tým chce vytvoriť čas na ďalšie rokovania a konzultácie so zástupcami učiteľov.

Štrajk na jednotlivých školách nepotrvá rovnako dlho. Centrálny štrajkový výbor sa zíde dnes a bude mať k dispozícii hlásenia zo škôl. "A podľa toho, aká bude objednávka na dĺžku štrajku, taký ten štrajk dlhý bude,“ povedal podpredseda odborov Martin Maták.


Školskí odborári trvajú na desaťpercentnom zvýšení tarifných miezd pre všetkých pracovníkov regionálneho a vysokého školstva. Očakávajú postupné kroky, aby do konca volebného obdobia podiel HDP na školstvo dosiahol šesť percent.

Platy učiteľov v regionálnom školstve by mali postupne dosiahnuť úroveň 1,2 až 1,6-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve a u vysokoškolských 1,7 až trojnásobku. Ďalej chcú, aby sa platová tabuľka pre nepedagogických zamestnancov začínala minimálnou mzdou.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Učitelia zmenili premiérovi plány, z Rumunska príde skôr (27. 11. 2012)
 Deti majú právo vedieť o štrajku, tvrdia psychológovia (27. 11. 2012)
 Dušan Čaplovič ponúka odborom päť percent, je to na hranici (26. 11. 2012)
 Obrazom: Nahnevaní učitelia vymenili kriedy za transparenty (26. 11. 2012)
 Chronológia: Učitelia štrajkujú, žiadajú vyššie platy (26. 11. 2012)
 Štrajk učiteľov: Takto budú štrajkovať učitelia v regiónoch (26. 11. 2012)
 Počas štrajku učiteľov budú mať deti o program postarané (26. 11. 2012)
 Slovensko od pondelka ovládne štrajk učiteľov (26. 11. 2012)
 Máme legitímne právo povedať nula, odkázal premiér (25. 11. 2012)
 Rodičia, ktorí pre štrajk ostanú doma, môžu žiadať o peniaze (25. 11. 2012)nasledujúci článok >>
Rušná noc v Hlohovci, horelo päť áut
<< predchádzajúci článok
Za oslobodenie Tibetu sa zhoreli ďalší ľudia

Školy zostali zatvorené, učitelia štrajkujú už druhý deň - diskusné fórum čitateľov