Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. augusta 2011

Uvedenie dohôd z Bruselu do praxe je podľa Mikloša kľúčovéNavýšenie dočasného eurovalu na pôvodne zamýšľanú efektívnu kapacitu 440 mld. eur a zvýšenie miery jeho flexibility je podľa ministra financií Ivana Mikloša momentálne pre upokojenie situácie na ...Zdieľať
ivan miklos BRATISLAVA 11. augusta (WEBNOVINY) - Navýšenie dočasného eurovalu na pôvodne zamýšľanú efektívnu kapacitu 440 mld. eur a zvýšenie miery jeho flexibility je podľa ministra financií Ivana Mikloša momentálne pre upokojenie situácie na trhoch rozhodujúce. "Nie je to záruka toho, že to situáciu vyrieši, ale je to jediná možnosť, ktorú máme, znížiť to riziko a prispieť k upokojeniu a vyriešeniu situácie," povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii Mikloš.


Opatrenia dohodnuté lídrami eurozóny koncom júla ako aj navýšenie eurovalu sú podľa Mikloša záväzné, keďže sú dohodnuté hlavami štátov. "Považujem to za mimoriadne opatrenia, v mimoriadnom čase a v mimoriadnej situácii," konštatoval. Návrh na ďalšie navýšenie prvého eurovalu nad úroveň spomínanej efektívnej úverovej kapacity 440 mld. eur podľa neho v Bruseli oficiálne nepadol, ak by sa tak stalo, zrejme by sa pochopenia od slovenskej vlády nedočkal. "Nie som priaznivcom navyšovania," tvrdí minister.

Európski lídri sa 21. júla tohto roka dohodli na mimoriadnom summite na viacerých opatreniach, ktorými chcú zvýšiť efektivitu a flexibilitu prvého dočasného eurovalu, teda Európskeho finančného stabilizačného nástroja (EFSF). Tým sa má zabrániť rozširovaniu dlhovej krízy do ďalších, väčších ekonomík, ako sú Taliansko alebo Španielsko. Finančné trhy však tieto plány nepresvedčili, čo sa prejavilo nárastom výnosov a rizikových prirážok z dlhopisov týchto krajín, až následne Európska centrálna banka pristúpila k odkupovaniu dlhopisov Talianska a Španielska.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 FICO: Iveta Radičová nie je schopná zabezpečiť nič (16. 8. 2011)
 Odborári tlačia na vládu, aby navýšila euroval (15. 8. 2011)
 Názory na riešenie eurozóny sa môžu zmeniť, pripustil Figeľ (11. 8. 2011)
 SaS tvrdí, že pri eurovale dodržiavame programové vyhlásenie (11. 8. 2011)
 Navýšenie eurovalu by ohrozilo rating krajín eurozóny (9. 8. 2011)nasledujúci článok >>
Ruská ekonomika rástla pomalšie, ako sa očakávalo
<< predchádzajúci článok
Ceny benzínov a nafty v EÚ v priemere klesli