Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. septembra 2023

Voľby 2023: Skončila sa volebná kampaň, plynie moratóriumPočas moratória nemôžu kandidujúce politické subjekty viesť volebnú kampaň. Zakázané je zverejňovať výsledky prieskumov verejnej mienky a výsledky volebných ankiet.Zdieľať
Voľby 2023: Skončila sa volebná kampaň, plynie moratórium

Volebná kampaň na Slovensku sa skončila, od polnoci plynie moratórium. Počas neho je podľa zákona o volebnej kampani zakázaná činnosť v prospech či neprospech kandidujúcich strán, hnutí a koalícií. Moratórium trvá až do skončenia hlasovania v deň volieb. Predčasné parlamentné voľby budú v sobotu 30. septembra od 7.00 do 22.00 h.


Počas moratória nemôžu kandidujúce politické subjekty viesť volebnú kampaň. Zakázané je zverejňovať výsledky prieskumov verejnej mienky a výsledky volebných ankiet.

Zakázané je tiež zverejňovať informácie o kandidujúcich politických subjektoch v ich prospech alebo neprospech v rozhlasovom a televíznom vysielaní, v rámci audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie, v periodických a neperiodických publikáciách a v agentúrnom spravodajstve. RTVS a vysielatelia s licenciou majú počas moratória zakázané vysielanie politickej propagácie.

Ministerstvo vnútra (MV) SR upozornilo, že bilbordy a volebné plagáty, ktoré boli vylepené počas volebnej kampane, nebolo potrebné pred začiatkom volebného moratória odstrániť. "Videoreklama na svetelnej reklamnej tabuli nemôže byť zverejňovaná počas moratória," skonštatovalo MV.

Platená politická reklama na sociálnych sieťach, ako aj sponzorované príspevky sa počas moratória nesmú zobrazovať. Bezplatné statusy na sociálnej sieti sa za volebnú kampaň nepovažujú. Za volebnú kampaň sa považuje aj presun dopravných prostriedkov s kampaňovým vizuálom. Výzvy na účasť vo voľbách nie sú podľa MV porušením moratória.

Na kampaň mohli strany minúť najviac tri milióny eur, používať museli transparentný účet. Vo voľbách kandiduje 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia. Na Slovensku je približne 4,3 milióna voličov.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Jeden z posledných prieskumov pred voľbami neposlal do parlamentu OĽaNO, SNS a ani kollárovcov (27. 9. 2023)
 Prieskum voľby 2023: Voľby by v septembri vyhral Smer-SD, nasledujú PS a Hlas-SD (27. 9. 2023)
 Prieskum: Voľby by v septembri vyhralo PS, nasleduje Smer a Hlas. Matovič výrazne narástol (26. 9. 2023)
 Voľby 2023: Hlasovací preukaz sa dá osobne vybaviť do piatka (26. 9. 2023)
 Predvolebná diskusná relácia: OĽANO, PS i KDH chcú stavať tri nemocnice, Kollár by kúpil hotovú (26. 9. 2023)
 Väčšia kontrola médií? Voliči Republiky a Smeru súhlasia, nadpriemerne za sú podporovatelia OĽaNO (6. 9. 2023)
 O hlasovací preukaz sa dá e-mailom či listom požiadať do 8. septembra (28. 8. 2023)
 Voľby 2023: O voľbu poštou zo zahraničia požiadalo rekordných 72.993 občanov (10. 8. 2023)
 Prieskum: Voľby by na prelome júla a augusta vyhral Smer (5. 8. 2023)
 Kampaň na Facebooku najviac utajuje Smer a KDH, ignorujú povinnosť označovať statusy a videá a takto sa obhajujú (27. 7. 2023)nasledujúci článok >>
Wlachovského ministerstvo si predvolalo maďarského veľvyslanca, má výhrady voči vyjadreniam Szijjártóa na juhu Slovenska
<< predchádzajúci článok
Kampaň Amazon Goes Gold rekordnou účasťou už po šiestykrát zvyšuje povedomie o detskej rakovine