Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. októbra 2020

Von der Leyenová podporila hromadné testovaniePočas štvrtkových rokovaní na diaľku odzneli aj výzvy, aby sa jednotlivé krajiny v tejto situácii neuzatvárali.Zdieľať
Von der Leyenová podporila hromadné testovanie

Európska komisia vyčlenila 220 miliónov eur na prevoz pacientov postihnutých ochorením COVID-19 z najťažšie postihnutých členských krajín EÚ do iných štátov, ktoré majú dostatočnú kapacitu nemocničných lôžok pre infikované osoby. Vo štvrtok večer, po skončení mimoriadneho videosummitu šéfov štátov a vlád EÚ, to uviedla predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.


Lídri 27 členských krajín EÚ mali vo štvrtok prvú zo série viacerých plánovaných videokonferencií zameraných na koordináciu spoločných opatrení proti šíreniu nového typu koronavírusu.

Von der Leyenová vyčlenenie sumy 220 miliónov eur potvrdila po skončení videosummitu, počas spoločnej tlačovej konferencie s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom.

Šéfka eurokomisia počas svojho vystúpenia vyzvala lídrov členských krajín EÚ, aby spoločne zhromažďovali údaje o šírení koronavírusu, pretože dobré využitie európskych peňazí si vyžaduje aj dobrú výmenu informácií.

Všetky potrebné dáta by sa mali zhromažďovať v Európskom centre pre prevenciu a kontrolu chorôb, ktoré na ich základe bude môcť vydávať lepšie a presnejšie odporúčania, ako pokračovať v boji s pandémiou.

Von der Leyenová zároveň zdôraznila, že masové testovanie populácie bude kľúčom k prekonaniu pandemickej krízy a vyzvala štáty EÚ, aby sa dohodli na spoločných štandardoch pre rýchle testovanie na báze antigénových testov na COVID-19 a tiež na vzájomnom uznávaní výsledkov rýchlych testov v celej Európskej únii.

Premiéri a prezidenti členských krajín podľa tlačových agentúr AP a AFP hovorili o potrebe väčšej koordinácie reakcií na epidémiu, ktorá opäť silne zasiahla európsky kontinent a ktorá počtom nových infekcií a obetí prekonáva prvú vlnu z marca a apríla tohto roku.

Počas štvrtkových rokovaní na diaľku odzneli aj výzvy, aby sa jednotlivé krajiny v tejto situácii neuzatvárali. Ale naopak, aby spolupracovali na zdieľaní osvedčených postupov a najlepších techník na kontrolu šírenia vírusu a na príprave distribúcie vakcíny, až sa podarí vyvinúť účinnú a bezpečnú očkovaciu látku.

Za koordinovaný európsky prístup v tomto smere sa vyslovila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá pripomenula, že pre Nemecko, ako krajinu uprostred Európy, je veľmi dôležité aby všetky krajiny spoločne bojovali proti pandémii, aby hranice zostali otvorené a aby zostal zachovaný fungujúci hospodársky cyklus.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Veterinárni lekári budú môcť vykonať vizuálnu kontrolu odobratej vzorky. Zubní lekári budú môcť robiť odbery (29. 10. 2020)
 Vláda narúša imidž dobrovoľníctva, zmluvy pri plošnom testovaní majú byť podľa Zákonníka práce (29. 10. 2020)
 Armáda má pred celoplošným testovaním takmer 300 nakazených vojakov. Do terénu pošleme len negatívnych, uisťuje Naď (29. 10. 2020)
 Matovič láka zdravotníkov na celoplošné testovanie, za víkend môžu získať vysoký príplatok (video) (29. 10. 2020)
 M.Kollár žiada ospravedlnenie od ministra Naďa, ďalej kritizuje celoplošné testovanie (29. 10. 2020)
 Trestanie zamestnancov za neúčasť na plošnom testovaní nie je správne, odbory sankcie odsudzujú (29. 10. 2020)
 Celoplošné testovanie môžu podstúpiť aj ľudia z ulice, bezdomovcov však trápia viaceré otázky (29. 10. 2020)
 Naď potrebuje zdravotníkov na celoplošné testovanie a nevylučuje ani mobilizáciu (video) (29. 10. 2020)
 Slovenská lekárska komora by mala vymeniť šéfa, ostro sa pustil Naď do Kollára (29. 10. 2020)
 Kto nemusí ísť na antigénový test (výnimky), musím sa otestovať v mieste bydliska? Celoplošné testovanie - otázky a odpovede (28. 10. 2020)nasledujúci článok >>
Expremiér Malajzie: Moslimovia majú právo zabiť milióny Francúzov
<< predchádzajúci článok
V Česku pribudlo vo štvrtok vyše 13 000 prípadov nákazy

Von der Leyenová podporila hromadné testovanie - diskusné fórum čitateľov