Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. mája 2021

Zamestnávatelia žiadajú zrušiť pandemickú komisiu, kritizujú COVID automat aj predĺžený núdzový stavZamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) žiadajú vládu, aby zmenila systém riadenia ...Zdieľať
covid 19 676x497 3.5.2021  - Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) žiadajú vládu, aby zmenila systém riadenia protipandemických opatrení.


Pandemická komisia vlády SR je podľa zamestnávateľov stelesnením neefektívneho manažovania krízy a má na svedomí viaceré vážne zlyhania.

Žiadajú preto o zrušenie jej pôsobenia. Podľa firiem by hlavným poradným orgánom mal byť rekonštruovaný Ústredný krízový štáb. Pozostávať by mal zo širokého spektra odborníkov, a to nielen medicínskych.

Predĺžený núdzový stav


Jeho súčasťou by podľa RÚZ mali byť aj sociológovia, psychológovia, ekonómovia, právnici, zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov, či odborníci na krízové riadenie.

Zamestnávatelia okrem iného kritizujú opätovné predĺženie núdzového stav na odporúčanie pandemickej komisie. Nedostatočné odôvodnenie tohto odporúčania považujú za neprijateľné.

RÚZ má za to, že pandemická komisia ako orgán, ktorý pozostáva v podstate z verejnosti neznámych členov a nevolených zástupcov, nesmie mať postavenie arbitra rozhodujúceho o spôsobe života občanov na Slovensku, pričom vláda jej rozhodnutia len formálne schváli.

Netransparentný spôsob rozhodovania


Ďalšou kontroverznou črtou pôsobenia pandemickej komisie je podľa firiem netransparentný spôsob jej rozhodovania.

„Naopak, vakcinačná stratégia, ktorou by sa pandemická komisia mala prioritne zaoberať, je chaotická a jej zlé manažovanie spôsobuje zbytočné predlžovanie núdzového stavu a s ním súvisiacich opatrení, ktoré sú často kontraproduktívne a nelogické,“ uviedli zamestnávatelia v tlačovej správe.

Osobitným problémom je podľa nich COVID automat, ktorý nezohľadňuje potreby spoločnosti a ekonomiky počas pretrvávajúcej pandémie a vláda ho, najmä v poslednom čase, rešpektuje iba sporadicky.

RÚZ zároveň žiada o prijatie opatrení, ktoré zabezpečia návrat legislatívneho procesu do bežného režimu, ktorý bude v súlade s princípmi právneho štátu. Je podľa nich tiež potrebné nastaviť udržateľný systém profesionálneho manažovania krízových situácií, ktorý sa bude môcť aj v budúcnosti rýchlo spustiť bez improvizácií.

„Je pritom potrebné využiť príklady dobrej praxe z krajín, ktoré si počínajú v manažovaní boja proti pandémii efektívne. K tomu by malo napomôcť aj čo najskoršie schválenie novely zákona o hospodárskej mobilizácii,“ dodali firmy.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnávatelia žiadajú zrušiť pandemickú komisiu, kritizujú COVID automat aj predĺžený núdzový stav © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 41 úmrtí a urobili viac ako 200-tisíc antigénových testov (3. 5. 2021)
 V Indii zaznamenali v pondelok už 12. deň po sebe viac ako 300.000 novoinfikovaných koronavírusom SARS-CoV-2. (3. 5. 2021)
 Vo väčšine okresov Slovenska sa od pondelka netreba preukazovať testom (3. 5. 2021)
 Koronavírus: Počet hospitalizovaných sa opäť znížil, PCR testy odhalili menej ako 400 nakazených (2. 5. 2021)
 Rakúsko od pondelka zmierni podmienky pre pendlerov zo SR a Talianska (2. 5. 2021)
 Vedci: Imunita po prekonaní covidu je o niečo väčšia než po očkovaní (2. 5. 2021)
 Slovensko sa rozdelí na dve časti, zmení sa zákaz vychádzania a ďalšie opatrenia (30. 4. 2021)
 Očkovaní nemusia pri sebe nosiť potvrdenie v tlačenej podobe, stačí aj fotka v mobile (30. 4. 2021)
 V obchodoch či na terasách sa nemusíte od pondelka preukazovať negatívnym testom na COVID-19 (30. 4. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku klesá počet hospitalizovaných, pribudlo 37 úmrtí a PCR testy odhalili 467 nakazených (30. 4. 2021)nasledujúci článok >>
Dôchodca mal podviesť vlastnú manželku, zmenou vlastníckych práv ju pripravil o desaťtisíce eur
<< predchádzajúci článok
Autobus MHD v Bratislave zrazil ženu na priechode pre chodcov (foto)

Zamestnávatelia žiadajú zrušiť pandemickú komisiu, kritizujú COVID automat aj predĺžený núdzový stav - diskusné fórum čitateľov