Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. októbra 2020

Celoplošné testovanie je pripravené na 60 percent, Čaputová bude žiadať od Matoviča zmeny (video)Z celkového množstva odberných tímov je pripravených približne 60 percent na oba víkendové dni. Prezidentka SRZdieľať
img_2260 676x451 30.10.2020  -

  •  
Z celkového množstva odberných tímov je pripravených približne 60 percent na oba víkendové dni. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to povedala po piatkovom stretnutí s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OS SR) Danielom Zmekom a veliteľom operácie Spoločná zodpovednosť Ivanom Pachom.

Cieľ je nenaplniteľný


Uvedený stav je platný menej ako 24 hodín pred spustením operácie. Prezidentka preto podotkla, že cieľ operácie pretestovať celé obyvateľstvo Slovenska, je podľa ich slov nenaplniteľný.
Z poskytnutých informácií je podľa prezidentky zrejmé, že v rámci celoplošného testovania nebude možné otestovať státisíce záujemcov o testovanie. Preto premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) požiadala zrealizovať testovanie tam, kde budú zabezpečené odbery. Teda vyjsť v ústrety ľuďom, ktorí o testovanie majú záujem.

„Zároveň takto zúročíme doposiaľ vykonané prípravné práce ozbrojených síl, samospráv a dobrovoľníkov a vynaložené materiálne a finančné zdroje,“ skonštatovala Čaputová.

Problémové podmienky zákazu vychádzania


Pred spustením testovania tiež žiada prehodnotiť podmienky zákazu vychádzania a netrestať ľudí, ktorí sa z objektívnych dôvodov na test nedostanú alebo ktorí z iných dôvodov na test nemôžu ísť.

„Nemôžeme pripustiť, aby státisíce občanov zostali pred testovaním v neistote,“ upozornila prezidentka.

Hlava štátu zároveň žiada zrušiť kategorizovanie občanov na tých, ktorí budú mať priepustku na slobodu a tých, druhých, pretože na nich nevyšlo. Takýto následok v aktuálnej situácii podľa Čaputovej rozdeľuje spoločnosť.

„V hre dnes už nie je len výsledok testovania, ale aj súdržnosť Slovenska a schopnosť obstáť pred ťažkou skúškou ďalších dní a týždňov. Plošným testovaním si nekupujeme priepustku, len rozkladáme riziko šírenia vírusu v čase a je na nás, aby sme tento čas využili zmysluplne,“ dodala prezidentka. Zároveň vyzvala občanov, aby využili možnosť otestovať sa, ak túto možnosť majú.

 

 

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Premiér Matovič potvrdil slová prezidentky, že zdravotníkov je stále nedostatok. „K včerajšiemu večeru bolo plne obsadených 4 900 odberových tímov pomocným personálom… avšak zatiaľ len 63 percent z nich bolo plne obsadených potrebnými zdravotníkmi,“ napísal.

 

„Naďalej dôverujeme slovenským zdravotníkom a veríme, že obsadenosť zdravotným personálom sa dnes ešte výrazne zvýši. Poďme pre to všetci urobiť maximum. Nerobme si už, prosím, naschvály.

Ukážme všetci spolu, že v rozhodujúcej chvíli zaberieme spolu za jeden povraz a dokážeme to. V inom prípade nám zostáva v rukách už len totálny lockdown a ten si nikto z nás nepraje,“ uviedol na Facebooku.

Predseda vlády bol v piatok ráno aj hosťom Telerána televízie Markíza. Povedal, že ak zdravotníci neprídu do odberných miest, budú musieť nechať zatvorené obchody a prevádzky ďalší týždeň, dva.

Premiér Matovič reaguje na prezidentku ďalším statusom. „Každý z nás si dnes vyberá svoju cestu. Niekto sa rozhodne v ťažkej chvíli nadbiehať názoru ľudí, ktorí si myslia, že majú právo nakaziť iných … iní pomáhajú do poslednej chvíle ako vedia,“ napísal.

Premiér je presvedčený, že poriadne zvládnuté celoplošné pretestovanie je spôsob, ako sa vyhnúť tvrdému lockdownu, ktorý by znamenal, že milióny ľudí budú doma bez práce.

 

„Vyhľadaním 30-50 tisíc pozitívnych ľudí počas víkendu, zachránime desiatky tisíc ľudí pred ochorením, tisícky ľudí pred trvalými následkami a stovky ľudí pred smrťou … a nemocnice pred kolapsom. Ak patríš do druhej skupiny, prosím, pomôž,“ napísal.

„Chýbajú nám ešte stovky zdravotníkov, ktorí môžu vykonávať stery. Oslov ich, prosím. Odmenu za rizikovú prácu majú výrazne motivačnú (700-1100 za dva dni) … a všetko iné majú už na mieste nachystané … najmä celý zbytok tímu a kopu ľudí, ktorí chcú vedieť, či náhodou tiež pozitívni nie sú.“

Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček podporil prezidentku. „Nie je vôbec žiadna hanba pozrieť sa na reálny stav a prijať potrebné opatrenia. Podporujeme vyjadrenie pani prezidentky, stojíme za ňou. To čo urobila, je racionálne,“ povedal Rybníček v Rádiu Expres s tým, že celoplošné testovanie by nemalo byť pod hrozbou sankcií.

Minister obrany Naď k vyjadreniu prezidentky: „Naozaj som si myslel, že sme všetci na jednej lodi.“ Naď očakával, že prezidentka vyzve zdravotníkov, aby sa prihlásili. V Rádiu Expres povedal, že momentálne by prihlásených zdravotníkov malo byť približne 13-tisíc.

Prezidentka bola podľa neho informovaná o stave, ktorý platil o šiestej ráno.

„Informovali sme ju, že počet priebežne narastá, očakávame, že sa do večera ešte zvýši,“ povedal Naď.

Čo s ľuďmi, ktorých prípadne nestihnú na odberných miestach otestovať, povedia až v nedeľu. „K tomu si sadne vláda. Keď uvidíme, aká bude situácia, prijmeme opatrenie,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď. Rokovanie vlády bude v nedeľu.

Minister práce Milan Krajniak reaguje na prezidentku: „Dobrý vrchný veliteľ má kapitulovať ako posledný, nie ako prvý.“ Zuzana Čaputová podľa neho „predčasne trúbi na ústup“, kým vládni politici a úradníci oslovujú ďalších a ďalších zdravotníkov, aby pomohli ľuďom s pretestovaním.

“ Veríme, že odberných tímov bude cez víkend dostatok, aby mohol byť pretestovaný každý, kto bude chcieť. Budeme pre to robiť všetko až do zajtra 7.00, kým sa otvorí všetkých 5-tisíc odberných miest. Držme si všetci palce,“ napísal na Facebooku.


Zdroj: Webnoviny.sk - Celoplošné testovanie je pripravené na 60 percent, Čaputová bude žiadať od Matoviča zmeny (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala vládu, aby upustila od sankcií za neúčasť na plošnom testovaní. Matovič potvrdil slová prezidentky, že zdravotníkov je stále nedostatok. (30. 10. 2020)
 Matovič povedal, že ak zdravotníci neprídu do odberných miest, budú musieť nechať zatvorené obchody a prevádzky ďalší týždeň až dva. (30. 10. 2020)
 Zamestnanci ministerstva vnútra začnú s testovaním na COVID-19 o deň skôr, ako zvyšok Slovenska (30. 10. 2020)
 Von der Leyenová podporila hromadné testovanie (30. 10. 2020)
 Armáda má pred celoplošným testovaním takmer 300 nakazených vojakov. Do terénu pošleme len negatívnych, uisťuje Naď (29. 10. 2020)
 Matovič láka zdravotníkov na celoplošné testovanie, za víkend môžu získať vysoký príplatok (video) (29. 10. 2020)
 Trestanie zamestnancov za neúčasť na plošnom testovaní nie je správne, odbory sankcie odsudzujú (29. 10. 2020)
 Celoplošné testovanie môžu podstúpiť aj ľudia z ulice, bezdomovcov však trápia viaceré otázky (29. 10. 2020)
 Naď potrebuje zdravotníkov na celoplošné testovanie a nevylučuje ani mobilizáciu (video) (29. 10. 2020)
 Slovenská lekárska komora by mala vymeniť šéfa, ostro sa pustil Naď do Kollára (29. 10. 2020)nasledujúci článok >>
Polícia upozorňuje na ďalší hoax a upokojuje ľudí, na testovaní nebudú infikovaní policajti
<< predchádzajúci článok
Pomohol by Česku lockdown? Odborníci hovoria aj o Vianociach s novým koronavírusom

Celoplošné testovanie je pripravené na 60 percent, Čaputová bude žiadať od Matoviča zmeny (video) - diskusné fórum čitateľov