Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. mája 2024

Ficovi vyjadrilo solidaritu viac ako 200 lídrov zo 77 krajín sveta, štáty sú podľa Blanára atentátom zhrozenéAtentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) spustil masívnu vlnu empatie a vyjadrenia solidarity od viac ako 200 lídrov krajín z ...Zdieľať
rokovanie 4 676x451 17.5.2024 (SITA.sk) - Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) spustil masívnu vlnu empatie a vyjadrenia solidarity od viac ako 200 lídrov krajín z celého sveta a tiež od významných medzinárodných organizácií.


Rezort slovenskej diplomacie prijal množstvo osobných, telefonických aj písomných prejavov solidarity od prezidentov, predsedov vlád, ministrov, poslancov a politických predstaviteľov, členov diplomatického zboru, zastupiteľských úradov, vysokých predstaviteľov, generálnych tajomníkov, komisárov či prezidentov medzinárodných organizácií z doposiaľ 77 krajín sveta. Ďalšie reakcie neustále pribúdajú.

Štáty vyjadrili zhrozenie


Ďakujem za prejavenú ľudskosť a predovšetkým podporu predsedovi vlády Robertovi Ficovi a zároveň celému Slovensku. Mimoriadne si vážim, že zástupcovia naprieč všetkými kontinentmi sveta odsúdili tento zákerný čin. Takýto útok na slovenskú demokraciu je potenciálnym ohrozením pre všetky demokracie sveta,“ zdôraznil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD).

Doplnil tiež, že viaceré štáty vyjadrili nad atentátom šok i zhrozenie. „V tejto ťažkej chvíli pre slovenského premiéra a pre našu vlasť si o to viac ceníme toto silné spojenie v spolupatričnosti,“ dodal J. Blanár.


Prejavy solidarity vyjadrili Slovenskej republike najbližší partneri zo susedných štátov – Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska i Ukrajiny. Rovnako reagovali členské štáty Európskej únie a Severoatlantickej aliancie – Albánsko, Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Čierna Hora, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Island, Írsko, Kanada, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Nórsko, Portugalsko, Rumunsko, Severné Macedónsko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké, Španielsko, Švédsko, Taliansko aj Turecko.

Správy z celého sveta


Podporné správy zaslali taktiež krajiny z afrického kontinentu (Egypt, Etiópia, Líbya, Tanzánia), z Ázie a Indopacifiku (Čína, Filipíny, India, Japonsko, Južná Kórea, Singapur, Thajsko, Nový Zéland), ďalej štáty Blízkeho a Stredného východu (Irak, Irán, Izrael, Jordánsko, Katar, Omán, Palestína, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty), z Južnej Ameriky a Karibiku (Argentína, Brazília, Čile, Dominikánska republika, Jamajka, Kuba, Mexiko, Nikaragua, Peru, Trinidad a Tobago), súčasne z Južného Kaukazu a Strednej Ázie (Arménsko, Azerbajdžan, Gruzínsko, Kazachstan), Východnej Európy (Bielorusko, Moldavsko, Rusko) a zo Západného Balkánu (Bosna a Hercegovina, Srbsko).

Minister Juraj Blanár zároveň vyzdvihol vyjadrenia najvyšších zástupcov Organizácie Spojených národov a Rady Európy, Európskej únie, Severoatlantickej aliancie, Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj spolu s viacerými ďalšími inštitúciami.

Naša vďaka patrí všetkým tým, ktorí ešte naďalej posielajú tieto prejavy súdržnosti,“ uzavrel šéf slovenskej diplomacie.


Zdroj: SITA.sk - Ficovi vyjadrilo solidaritu viac ako 200 lídrov zo 77 krajín sveta, štáty sú podľa Blanára atentátom zhrozené © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Šutaj Eštok uviedol dôvody atentátnikovho konania, na ďalšie informácie o prípade uvalila generálna prokuratúra embargo (video) (16. 5. 2024)
 Komentáre schvaľujúce atentát na Fica polícia už monitoruje. Je pripravená konať (16. 5. 2024)
 Výroky Blahu a Danka po atentáte na Fica sú neakceptovateľné, SaS pozastavila kampaň do eurovolieb (video) (16. 5. 2024)
 Šimečka ocenil politické gesto úradujúcej prezidentky a Pellegriniho, apeluje na ukončenie špirály útokov i obvinení (16. 5. 2024)
 Fico stále nie je mimo ohrozenia života, uviedol Kaliňák (16. 5. 2024)
 Policajná inšpekcia začala v súvislosti s atentátom na Fica trestné stíhanie, preverovať bude aj postup ochranky (16. 5. 2024)
 Vláda sa poradí, ako bude postupovať, mohol by ju viesť R. Kaliňák (16. 5. 2024)
 Čaputová a Pellegrini pozvú do paláca lídrov parlamentných strán (16. 5. 2024)
 Vinník je iba jeden, podľa Královiča je nevhodné ukazovať prstom na médiá, opozíciu či na samotného premiéra (video) (16. 5. 2024)
 Video: Premiéra Fica postrelili v Handlovej, parlament prerušil schôdzu. Údajného útočníka na Roberta Fica zadržali. (15. 5. 2024)nasledujúci článok >>
Pellegrini a Čaputová sa s predstaviteľmi politických strán stretnú 21. mája, pre spoločnosť chcú sformulovať posolstvo
<< predchádzajúci článok
Atentát na Fica dozoruje oddelenie závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR