Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

16. mája 2020

Koronavírus zrejme zvýšil výskyt zápalového syndrómu medzi deťmi, podobné prípady hlásia viaceré štátyTalianski lekári spájajú pandémiu koronavírusu so zvýšeným výskytom zápalového syndrómu medzi deťmi. Konštatujú to v novej štúdii, kde zároveň upozorňujú, že podobné epidémie tejto zriedkavej, no vážnej choroby možno očakávať aj v ďalších krajinách.Zdieľať
Koronavírus zrejme zvýšil výskyt zápalového syndrómu medzi deťmi, podobné prípady hlásia viaceré štáty

Štúdia, ktorej výsledky zverejnili v medicínskom žurnále The Lancet, odhalila až 30-násobné zvýšenie počtu prípadov v provincii Bergamo po tom, ako sa tam rozšíril koronavírus SARS-CoV-2. Syndróm, ktorý často označujú ako detský multisystémový zápalový syndróm, je podobný ako iné detské ochorenie, známe ako Kawasakiho choroba.

Počet detí s diagnózou stúpol

Doktor Lucio Verdoni z bergamskej nemocnice pápeža Ján XXIII. spolu s kolegami študoval prípady detí, ktorým od 1. januára 2015 do 20. apríla 2020 v zariadení diagnostikovali Kawasakiho chorobu alebo podobné ochorenie.

Pacientov rozdelili na dve skupiny – tých, ktorým chorobu diagnostikovali počas piatich rokov pred pandémiou a tých, u ktorých sa objavila po tom, ako sa v regióne rozšírilo ochorenie COVID-19. Zistili pritom, že pred pandémiou koronavírusu, mali v nemocnici v priemere zhruba 0,3 prípadu mesačne a v marci a apríli tohto roka ich bolo zrazu desať mesačne.

Vedci plánujú ďalší výskum

„V krajinách zasiahnutých pandémiou SARS-CoV-2 sa môžu objaviť epidémie ochorení podobných Kawasakiho chorobe a môžu sa vyskytovať aj mimo klasického fenotypu Kawasakiho choroby,“ konštatujú vedci v štúdii.

„Ďalší výskum Kawasakiho choroby a podobných syndrómov by sa mal zamerať na imunitné reakcie na virálne spúšťače,“ doplnili.

Podobné prípady hlásia viaceré krajiny

Kawasakiho choroba je charakteristická zápalom stredne veľkých ciev a môže poškodiť srdce. Nový syndróm tiež sprevádza zápal, no podľa expertov na infekčné choroby je iný ako Kawasakiho choroba. Medzi jeho symptómy patria pretrvávajúca horúčka, zápal a slabá funkčnosť jedného alebo viacerých orgánov.

Podobné prípady podľa BBC hlásia aj Španielsko, Francúzsko, Holandsko a asi stovku zaznamenali vo Veľkej Británii. V americkom štáte New York diagnostikovali zápalový syndróm 82 deťom, pričom 53 z nich malo pozitívny test na protilátky proti COVID-19.

Doktor Jeffrey Burns z bostonskej detskej nemocnice a ďalší experti pre CNN povedali, že ochorenie sa javí ako postvirálny syndróm, ktorý sa môže rozvinúť niekoľko týždňov po infekcii vírusom SARS-CoV-2.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Povinná štátna karanténa nebola nariadená svojvoľne, podľa právnika má v ústave svoju oporu (16. 5. 2020)
 Španielsky premiér Sánchez chce predĺžiť núdzový stav o ďalší mesiac, návrh musí schváliť parlament (16. 5. 2020)
 Grécko sprístupnilo verejné pláže, plánuje otvoriť aj bary a reštaurácie (16. 5. 2020)
 Pavol Čekan: Prvých stotisíc slovenských testov na koronavírus je pripravených, vydržia 40 dní (16. 5. 2020)
 Na Slovensku pribudlo 13 prípadov nákazy koronavírusu, zvýšil sa aj počet úmrtí (16. 5. 2020)
 Z hokejového analytika sa stal štatista ochorenia Covid-19, jeho údaje využívajú aj v Bielom dome (16. 5. 2020)
 Inteligentná štátna karanténa dostala zelenú aj v parlamente, testovanie repatriantov bude štandardné (15. 5. 2020)
 Prvá európska krajina vyhlásila, že porazila Covid-19 a ide rušiť niektoré opatrenia (15. 5. 2020)
 V Bratislave pristálo lietadlo s repatriantami z Tunisu, Slovensko pomohlo aj ďalším krajinám EÚ (15. 5. 2020)
 Koronavírus: Slovensko má vlastný test na Covid-19 a parlament schválil nový typ štátnej karantény (online) (15. 5. 2020)nasledujúci článok >>
Druhá najväčšia cirkev na Slovensku chce, aby bola nedeľa dňom pracovného pokoja
<< predchádzajúci článok
Polícia chytila vo Francúzsku jedného z najhľadanejších zločincov, muž stál za genocídou v Rwande

Koronavírus zrejme zvýšil výskyt zápalového syndrómu medzi deťmi, podobné prípady hlásia viaceré štáty - diskusné fórum čitateľov