Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

27. marca 2020

Mladí slovenskí vedci vyvinuli na čas núdze náhradu pľúcnej ventilácieNedostatok zdravotných prístrojov vrátane pľúcnych ventilácií možno pri nepriaznivom vývoji podľa nich predpokladať i na Slovensku.Zdieľať
Mladí slovenskí vedci vyvinuli na čas núdze náhradu pľúcnej ventilácie

Mladí slovenskí vedci Samuel a Daniel Furkovci vyvinuli alternatívu umelej pľúcnej ventilácie (UPV). Použiteľnosť prístroja v piatok potvrdilo i testovanie na Ústave simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Zariadenie by mohlo byť vďaka jednoduchosti a nízkej cene užitočné v čase kritických situácií v nemocniciach.


Autorov inšpirovala na vývoj prístroja kritická situácia po vypuknutí nákazy COVID-19 v Taliansku. Nedostatok zdravotných prístrojov vrátane pľúcnych ventilácií možno pri nepriaznivom vývoji podľa nich predpokladať i na Slovensku. "Nami vyvinutá jednoduchá náhrada umelej pľúcnej ventilácie predstavuje alternatívu, ktorú bude možné použiť, keď už v nemocniciach nebude dostupný žiaden štandardný prístroj," priblížili.

Konštrukčná cena zariadenia Q-vent je podľa slov vynálezcov asi 80 eur, denne môžu vyrobiť 15 kusov.

Furkovci pôsobia ako doktorandi na Katedre fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Prístroj vyvinuli v spolupráci s medikom a asistentom na anestéziológii Daliborom Gallikom z Lekárskej fakulty UK v Bratislave a primárom oddelenia ambulantnej chemoterapie Patrikom Palackom z Národného onkologického ústavu.

Zariadenie skonštruovali v expresnom termíne, s myšlienkou prišli iba začiatkom marca. Po týždňoch práce vyvinuli tri rôzne prototypy. Zariadenie navrhli zo základných súčiastok tak, aby sa dalo skonštruovať v krátkom čase. Finálnu verziu už otestovali v šesťhodinovej prevádzke. Použiteľnosť zariadenia potvrdilo tiež testovanie v simulovanom zaťažení. Ďalším krokom sú skúšky v reálnom prostredí.

"Po týchto testoch veríme, že sa nám podarí naše zariadenie na základe klinického pozorovania vylepšiť a poznatky zužitkujeme v novej generácii zariadenia. Zároveň zostavujeme pracovnú skupinu, ktorá zariadenia pomôže nasadiť na pomoc v Taliansku a Španielsku," uviedli autori. Veria, že aj ich prístroj prispeje k záchrane životov počas pandémie nového koronavírusu.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 43 nakazených, jeden pacient je v kritickom stave (online) (27. 3. 2020)
 Podnikatelia žiadajú od Matoviča, aby urýchlene prijal tieto tri najdôležitejšie ekonomické opatrenia (27. 3. 2020)
 Primátor Bratislavy si okreše plat, Vallo daruje peniaze v čase krízy v prospech lekárov (27. 3. 2020)
 Kedy prijme Matovičova vláda ekonomické opatrenia pre Covid-19? Hrozia bankroty a prepúšťania (27. 3. 2020)
 Europarlament schválil nové opatrenia na boj s koronavírusom, Únia uvoľní z fondov miliardy eur (27. 3. 2020)
 Britský premiér Johnson oznámil, že bol pozitívne testovaný na koronavírus (video) (27. 3. 2020)
 Štát nedokáže pokryť všetky straty v dôsledku Covid-19, vyhlásil premiér Matovič (27. 3. 2020)
 Slovensko nedostane z Bruselu 2,5 miliardy eur navyše na zmiernenie dopadov Covid-19, upozorňuje expert (27. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Botanik odporúča: Päť najsilnejších slovenských bylín, ktoré zaberajú aj pri kašli
<< predchádzajúci článok
Spevák skupiny Rammstein bol v kritickom stave, potvrdili mu koronavírus

Mladí slovenskí vedci vyvinuli na čas núdze náhradu pľúcnej ventilácie - diskusné fórum čitateľov