Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. decembra 2020

Nadácia Zastavme korupciu je sklamaná, že pri voľbe nového generálneho prokurátora prevážili opäť politické dohodyNadácia Zastavme korupciu víta zvolenie kandidáta na generálneho prokurátora a zároveň konštatuje, že ho čaká ťažká úloha ...Zdieľať
img_9746_copy 676x451 4.12.2020  - Nadácia Zastavme korupciu víta zvolenie kandidáta na generálneho prokurátora a zároveň konštatuje, že ho čaká ťažká úloha prinavrátiť inštitúcii vážnosť a dobré meno.


V stanovisku, ktoré zaslala Lucia Pazičová, nadácia zdôraznila, že zvolený kandidát Maroš Žilinka má dostatok skúseností, aby neľahkú situáciu zvládol.

Nadácia je však sklamaná, že nový spôsob výberu kandidáta na generálneho prokurátora nemal veľkú váhu pri rozhodovaní poslancov a prevážili opäť politické dohody.

Závadové osoby v radoch prokurátorov


Novozvolený generálny prokurátor by sa podľa nadácie mal čo najskôr vysporiadať so závadovými osobami v radoch prokurátorov.

„Na pozície krajských a okresných prokurátorov sa v minulosti hlásil jeden, nanajvýš dvaja kandidáti, lebo bolo dopredu jasné, kto uspeje. Niektorí vedúci sú zabetónovaní roky a nenastala žiadna generačná obmena,“ uviedla riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Opätovne by sa podľa nej mali nastaviť mechanizmy, ktoré zabránia neprimeranému zasahovaniu do práce prokuratúra „zhora“. Posilniť by sa mala aj procesná samostatnosť prokurátora.

Žilinka dostal 132 hlasov


„Ide najmä o sfunkčnenie systému kontroly činnosti a disciplinárnych konaní vedúcich prokurátorov. Dôležitá je aj kontrola majetkových priznaní a zlepšenie ich výpovednej hodnoty, najmä majetku v užívaní,“ dodala Marianna Leontiev, advokátka spolupracujúca s nadáciou.

Zastavme korupciu verí, že dôjde aj k lepšiemu zverejňovaniu informácií a komunikácie navonok, napríklad cez verejné odôvodňovanie rozhodnutí. Zvážiť by sa tiež podľa nej malo elektronické prideľovanie spisov, ako je to na súdoch a dôležitá je tiež lepšia metodika a zjednotenie rozhodovacej praxe.

Za zvolenie Žilinku vo štvrtok v pléne vo verejnej voľbe hlasovalo 132 zo 147 prítomných poslancov parlamentu. Prokurátor Tomáš Honz získal 15 hlasov členov zákonodarného zboru. Ostatní kandidáti, teda prokurátori Jozef Čentéš, Ján Šanta, Rastislav Remeta a sudca Najvyššieho súdu SR Juraj Kliment nezískali ani jeden hlas. Žilinku ešte musí do funkcie vymenovať prezidentka Zuzana Čaputová.


Zdroj: Webnoviny.sk - Nadácia Zastavme korupciu je sklamaná, že pri voľbe nového generálneho prokurátora prevážili opäť politické dohody © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Reakcie opozičných politikov na zvolenie M. Žilinku na post GP (3. 12. 2020)
 Matovič nikdy nebude tlačiť na generálneho prokurátora, Žilinka môže začať čistiť od podlahy (3. 12. 2020)
 Sme rodina hlasovala vo voľbe generálneho prokurátora jednotne. Boris Kollár verí, že sa v Žilinkovi Slovensko nesklame (3. 12. 2020)
 Voľba Žilinku je výsledkom kompromisu, podľa OĽaNO bude dobrým generálnym prokurátorom (3. 12. 2020)
 Poslanci zo Za ľudí nehlasovali za Žilinku, Kollára znepokojujú kontakty kandidáta (3. 12. 2020)
 Matovič podľa Smeru utrpel totálnu prehru, koalícia mu pri voľbe generálneho prokurátora vyslovila nedôveru (3. 12. 2020)
 Prezidentka Zuzana Čaputová zareagovala na voľbu Maroša Žilinku za generálneho prokurátora (3. 12. 2020)
 Národná rada zvolila Maroša Žilinku za generálneho prokurátora hneď v prvom kole. (3. 12. 2020)
 Pellegrini: Matovič sa snaží koalíciu zmanipulovať, hlas zahlasuje za generálneho prokurátora jednomyseľne (1. 12. 2020)
 Koaličná rada v pondelok pokračuje v širšom zložení, témou je voľba generálneho prokurátora (30. 11. 2020)nasledujúci článok >>
Žilinka: Silná dôvera, akú mi prejavili poslanci je pre mňa nielen veľkou cťou, ale najmä nesmiernym záväzkom
<< predchádzajúci článok
Rakúsko zavádza karanténu pre ľudí prichádzajúcich do krajiny, pre niektorých však môžu platiť výnimky

Nadácia Zastavme korupciu je sklamaná, že pri voľbe nového generálneho prokurátora prevážili opäť politické dohody - diskusné fórum čitateľov