Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. mája 2023

Zmena režimu v Rusku nenastane, kým je Putin nažive, povedal Michail Chodorkovskij na konferencii Globsec v Bratislave.Podľa kritika Kremľa je v Rusku pri moci súkromný režim, ktorý sústreďuje rôzne sily. „Pravdepodobnosť, že po jeho smrti bude niekto schopný toto všetko udržať v rovnováhe, je dosť nízka,“ dodal.Zdieľať
Zmena režimu v Rusku nenastane, kým je Putin nažive, povedal Michail Chodorkovskij na konferencii Globsec v Bratislave.

Situáciu v Rusku môžu podľa jeho slov ovplyvniť aj ozbrojené sily Ukrajiny. „Ak sa Ukrajine podarí dosiahnuť niečo, čo bude ruskou spoločnosťou vnímané ako víťazstvo Ukrajiny, respektíve prehra Putina, pravdepodobnosť, že vlastenci zabijú Putina, sa dramaticky zvýši,“ povedal. Za najväčšiu hrozbu pre ruského prezidenta označil osoby z jeho okolia.

Spravodajkyňa denníka The New York Times Valerie Hopkinsová, ktorá koncom marca odišla z Ruska, povedala, že v krajine je jadro približne 20 percent ľudí, ktorí skutočne podporujú vojnu a prezidenta Putina. Približne rovnaký počet ľudí je rozhodne proti vojne a medzi tým sa vyskytujú rôzne stupne podpory.

Riaditeľka Carnegie Europe Rosa Balfourová upozornila, že západné krajiny sú pre odpor autoritárskych režimov čoraz bojazlivejšie v podpore demokracie. Pripomenula napríklad zákony, ktoré Rusko a ďalšie krajiny prijímajú na zastavenie financovania zo zahraničia.

„Západ je jednotný okolo podpory Ukrajiny, avšak sú tu rozdiely medzi jednotlivými štátmi a ľuďmi v prístupe k Rusku,“ povedala.

Nicolas Tenzer z Centra pre štúdium a výskum politických rozhodnutí vyjadril presvedčenie, že jediná príležitosť pre Rusko, ako sa stať slobodnou krajinou, je víťazstvo Ukrajincov a totálna porážka Ruska aj v Bielorusku a Sýrii. „Som presvedčený, že musí nastať takáto radikálna porážka Ruska, aby Rusko bolo jedného dňa slobodné,“ povedal.

Západným krajinám však podľa Tenzerových slov v súčasnosti chýba stratégia, ktorý by viedla k úplnej porážke Ruska. Zdôraznil tiež potrebu udržať sankcie aj po ukončení vojny, potrestať všetkých vojnových zločincov a vynútiť platenie reparácií zo strany Ruska.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ukrajina s potešením sleduje dronové útoky v Moskve a podľa Podoľaka ich bude viac (30. 5. 2023)
 Ruské vojenské výdavky vzrástli o 9,2 percenta a dosiahli už viac ako 80 miliárd dolárov (30. 5. 2023)
 Moskva bola terčom dronového útoku, obyvateľov z poškodených budov evakuovali (30. 5. 2023)
 Rusko opäť vykonalo večerný dronový útok na Kyjev, najmenej jeden človek zomrel (30. 5. 2023)
 Pomoc Ukrajine sú „najlepšie peniaze, aké sme kedy minuli“, tvrdí americký senátor Graham čeliaci ruskému zatykaču (29. 5. 2023)
 Na ruskej strane padlo už viac ako 200-tisíc vojakov, uvádza ukrajinská armáda (29. 5. 2023)
 Ukrajina zostrelila nad Kyjevom desiatky dronov, Kličko nazval ruský nálet barbarským (29. 5. 2023)
 Prigožin sa sťažuje, že Kremeľ zakázal ruským štátnym médiám informovať o wagnerovcoch (28. 5. 2023)
 Ramaphosa nariadil vyšetrovanie amerických tvrdení o dodávke zbraní Rusku (28. 5. 2023)
 Rusko podniklo masívny dronový útok na Kyjev, letecké poplachy boli v 12 regiónoch Ukrajiny (28. 5. 2023)nasledujúci článok >>
Putin vidí útok dronmi na Moskvu ako pokus o zastrašenie Ruska a terorizmus, ale nerobí si z toho obavy
<< predchádzajúci článok
Podľa rozpočtovej rady odznieva aj posledná energetická kríza a nastáva čas na ozdravovanie verejných financií