Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. decembra 2020

Matovič by mal zlepšiť komunikáciu, politologička označila konflikt s Čaputovou za „bizár“Nárast rozporov medzi predsedom vlády Igorom Matovičom (OĽaNO) a prezidentkou Zuzanou ...Zdieľať
5y7a2391 676x451 13.12.2020  - Nárast rozporov medzi predsedom vlády Igorom Matovičom (OĽaNO) a prezidentkou Zuzanou Čaputovou začína byť za posledné obdobie častejší a výraznejší.


Premiér by mal zapracovať na svojej dôveryhodnosti medzi obyvateľstvom Slovenskej republiky, prísť s jasnou víziou boja s pandémiou a hlavne zlepšiť svoju komunikáciu takmer v každom smere. Pre agentúru SITA to uviedla politologička Renáta Dulinová Bzdilová z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Prezidentka sa podľa jej slov teší vyššej obľube u obyvateľstva ako premiér. „Ona ho neustále vyzýva na spoluprácu s odborníčkami a odborníkmi. A on prezidentke vyčíta, že nepodporuje jeho často rýchle a emočné rozhodnutia. V tomto kontexte to znie ako bizár,“ zhodnotila politologička.

 

Ad hoc riešenia nie sú plán


Čaputová sa tento týždeň nechala počuť, že Slovensko potrebuje v boji s pandémiou koronavírusu veľmi jasný plán a nie chaos. Poznamenala, že jej v súčasnosti zo strany vlády chýba jasný postup krokov, ktorý bude racionálny, vecný a opretý o vedecké poznanie. Premiérovi Matovičovi odporučila, aby manažovanie koronakrízy prenechal na iného člena vlády a sústredil sa na svoju agendu.

Na otázku agentúry SITA, či tým prezidentka vyslovila premiérovi nedôveru, Dulinová Bzdilová odpovedala, že prezidentka ako najvyššia ústavná predstaviteľka štátu nemá v kompetencii vyslovenie nedôvery premiérovi.

„Svojím doteraz najostrejším vyjadrením voči premiérovi však dala jasne najavo svoj nesúhlas s vedením Slovenska počas koronakrízy. Ochorenie COVID-19 tu s nami s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nejakú dobu bude. A my nemáme jasný a možno ani žiadny plán. Ad hoc riešenia nie sú plán,“ priblížila.

Zároveň dodala, že Matovič je v najhoršej situácii na premiérskom kresle od vzniku samostatného Slovenska. O to viac sa musí podľa nej usilovať krotiť svoje emócie a pristupovať k rozhodnutiam racionálne.

 

 

Príklad by sme si mali brať z Taiwanu


Politologička ako príklad úspešného boja s pandémiou koronavírusu spomenula Taiwan, ktorý od začiatku koronakrízy funguje bez väčších ekonomických obmedzení a s prísnym dodržiavaním karantény pre pozitívne testovaných či tých, ktorí do krajiny vstúpili.

„Možno by sme si mali naštudovať ich úspešnejšiu vládnu stratégiu boja s pandémiou aj my na Slovensku a pokúsiť sa tento model zopakovať,“ vyzvala.

Pre Slovensko sú typické konflikty medzi predsedom vlády a prezidentom. Z minulosti poznáme spory medzi Vladimírom Mečiarom a Michalom Kováčom, Robertom Ficom a Andrejom Kiskom a najnovšie aj medzi Igorom Matovičom a Zuzanou Čaputovou.

 

 

Liberálnosť verzus konzervatívnosť


Dulinová Bzdilová poukázala na to, že demokracia ako zápas ideí umožňuje vznik rôznych pnutí medzi premiérom a prezidentkou.

„Na Slovensku sme boli doteraz svedkami rôznych vzťahov ,premiér verzus prezident´. V prípade pána premiéra Matoviča a pani prezidentky Čaputovej pramenia v poslednej dobe napäté vzťahy z hodnotového ukotvenia, osobnostných čŕt či zo spôsobu práce. Prezidentka vyznáva liberálnejšie hodnoty ako konzervatívnejší premiér. Vystúpenia predsedu vlády sú razantné a emotívne, verejná prezentácia prezidentky je racionálna a empatická. Pán premiér sa rád správa ako kapitán lode a pani prezidentka preferuje koordinovaný postup skúsených členov posádky,“ prirovnala politologička.

Dodala, že v tak vypätých časoch, „aké momentálne žijeme“, to viedlo k eskalácii napätia spočiatku pomerne neutrálneho vzťahu medzi Čaputovou a Matovičom.


Zdroj: Webnoviny.sk - Matovič by mal zlepšiť komunikáciu, politologička označila konflikt s Čaputovou za „bizár“ © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Igor Matovič je veľmi vzťahovačný, Richard Sulík priznal zlé vzťahy v koalícii (6. 12. 2020)
 Matovič nemá viac síl a chuť pokračovať, v statuse spomína Sulíka aj „podpichy pod rebro“ (24. 11. 2020)
 Matovič sa vyhráža odchodom z koalície, počul o dohodách s „mafiou“ (23. 11. 2020)
 Premiér Matovič reagoval na kritiku Bittó Cigánikovej a nazval ju ťažkou lobistkou Penty (11. 11. 2020)
 Facebook zmazal Matovičove príspevky, porušovali autorské práva (10. 11. 2020)
 Matovič stráca pôdu pod nohami a zatýkanie nominantov Smeru mu nepomôže, tvrdí politológ (8. 11. 2020)
 Študenti vyzvali premiéra k dobrovoľnému vzdaniu sa vysokoškolského titulu (5. 11. 2020)
 Vybilo mi poistky, reagoval Matovič na slová „bludárov“ Kollára a Sivíka o smrtnosti na COVID-19 (28. 10. 2020)
 Premiér Matovič už býva v skolaudovanom dome, jeho vlastníčkou je manželka Pavlína (19. 10. 2020)
 VIDEO: Matovič o Blahovi v parlamente: Mydlil ste barana (24. 9. 2020)nasledujúci článok >>
Cudzincov na Slovensko láka najmä práca, ale jazykové kurzy si musia zaplatiť
<< predchádzajúci článok
Matovič dôveryhodnosťou klesá k Ficovi, ale dôvera ľudí v Sulíka stále rastie

Matovič by mal zlepšiť komunikáciu, politologička označila konflikt s Čaputovou za „bizár“ - diskusné fórum čitateľov