Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

14. októbra 2019

Pohoda 2020: Thom Yorke Tomorrow's Modern Boxes na PohodePo fantastickom koncerte s Atoms for Peace sa na Pohodu v roku 2020 vráti Thom Yorke, tentokrát s projektom Thom Yorke Tomorrow’s Modern Boxes.Zdieľať

Thom Yorke Tomorrow's Modern Boxes na Pohode 2020

Predstaví sa s dielami, ktoré mapujú jeho sólovú kariéru spoločne s legendárnym producentom Nigelom Godrichom a vizuálnym mágom Tarikom Barrim. Thom Yorke je najskôr potvrdeným veľkým menom v histórii nášho festivalu. Začiatkom augusta vydal tretí sólový album Anima. Podľa Denníka N na ňom „hľadal dušu a našiel nový začiatok“ a ako ďalej uvádza: „Anima od frontmana Radiohead patrí k tomu najlepšiemu, čo si toto leto môžete vypočuť.“ Britský The Telegraph dal albumu hodnotenie 10/10 a označil ho za bezútešnú dystopickú rapsódiu, na ktorú si môžete skutočne zatancovať. Presvedčiť sa o tom môžete o deväť mesiacov na Pohode 2020.

Najnovší album Thoma Yorkea Anima má v rámci monitoringu recenzií na portáli Metacritic priemer hodnotení 84%, čo ho radí na prvé miesto spomedzi jeho sólových albumov. Samotný názov Anima referuje na Jungov koncept opačných rodových archetypov v nevedomí ľudí (Anima – ženská stránka prítomná v nevedomí muža). Podľa Pitchforku na Anime Yorke a Godrich (Yorkeov dlhoročný spolupracovník a pruducent Radiohead) zdokonalili svoj vlastný zvuk, pričom je úplne nezávislý na úspechoch Radiohead. Anima je tiež prvým Yorkeovým albumom, ktorý sa stal jednotkou hitparády Billboard Dance/Electronic Albums. „Asociácie tiahnu cez minimalizmus a ambient, elektroniku deväťdesiatych a nultých rokov, „inteligentnú tanečnú hudbu“, závan trip hopu až po najsúčasnejšie klubové dunenie,“ píše v recenzii Denníka N Patrik Garaj a ďalej uvádza: „Anima funguje ako pyramída. Pozvoľna stúpate, dosiahnete vrchol a vo vzniknutej nálade absolvujete dojazd. S veľkou pravdepodobnosťou po čase zistíte, že na vrchole chcete zotrvať dlhšie. Nachádza sa tam totiž skladba Dawn Chorus, jeden z najlepších počinov celej doterajšej Yorkovej kariéry. Fakt.“ Pieseň je tiež súčasťou skvelého 15-minútového filmu Anima oscarového režiséra Paula Thomasa, ktorého dej sa odohráva v Prahe (a francúzskej dedine Les Baux-de-Provence) a zahrala si v ňom aj Thomova partnerka Dajana Roncione.

Dôvody, prečo máme radi Yorkea vo všetkých jeho metamorfózach platia rovnako pre Radiohead, ako aj pre jeho ostatné projekty. Kým väčšina britských gitarových legiend deväťdesiatych rokov ostala verná britpopu, Thom išiel s kapelou i v sólovej tvorbe ďaleko za hranice žánrov a ostal verný iba nespornej kvalite a pestrosti svojej tvorby. Pre jeho široký žánrový záber ho ako zdroj inšpirácií často citujú „gitarovkári“, ako aj elektronickí producenti, pričom spolupracoval s umelcami ako PJ Harvey, Björk, Flying Lotus či Modeselektor. Yorke je tiež skladateľom hudby k divadlu a filmu nádherným príkladom čoho je jeho minuloročný album Suspirium k hororu Suspiria. Mimoriadne plodný kultový muzikant naň nadviazal o necelých desať mesiacov ešte „vymakanejším“ počinom – už spomínanou Animou. Sme preto veľmi radi, že podľa Pitchforku „svoj najambicioznejší a najsebavedomejší album“ predvedú Thom Yorke Tomorrow’s Modern Boxes aj na Pohode 2020.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Zahraničné médiá o Pohode 2019 (26. 7. 2019)
 Skončený 23. ročník Pohody bol pohodovou oslavou slobody (15. 7. 2019)
 Foto: Vypredaný festival Pohoda 2019 zatvoril svoje brány, bol jedným z najlepších (14. 7. 2019)
 Sobotný večer na Pohode: Charlotte Gainsbourgová i Liam Gallagher + video (14. 7. 2019)
 Tretí deň Pohody otvoril ženský orchester Zohra z Afganistanu (13. 7. 2019)
 Pohoda si druhý večer zaspievala s Petrom Lipom (13. 7. 2019)
 Na Pohode 2019 sa nezabúda ani na seniorov či onkologických pacientov (13. 7. 2019)
 VIDEO: Krv v žilách návštevníkom Pohody rozprúdili The Roots (13. 7. 2019)
 Foto: Prvý deň festivalu Pohoda 2019 priniesol pestrý program (12. 7. 2019)
 Prvý večer Pohody 2019 začínala izraelská skupina Lola Marsh (12. 7. 2019)nasledujúci článok >>
Prípravy na 17. bienále architektúry v Benátkach 2020 pozastavili
<< predchádzajúci článok
Nepočujúce deti očarili Jeden svet