Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

29. augusta 2021

Prekonanie covidu môže údajne chrániť pred deltou lepšie ako vakcínaPodľa štúdie ľudia, ktorým boli podané obe dávky vakcíny od Pfizer-BioNTech, mali takmer šesťkrát väčšiu pravdepodobnosť nakaziť sa variantom delta.Zdieľať
Prekonanie covidu môže údajne chrániť pred deltou lepšie ako vakcína

Ľudia, ktorí sa zotavili z koronavírusového ochorenia COVID-19 počas jednej z predchádzajúcich vĺn pandémie, môžu mať nižšie riziko nakazenia sa delta variantom koronavírusu než tí, ktorí dostali dve dávky vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, vyplýva zo štúdie izraelských vedcov zverejnenej na zdravotníckom portáli medRxiv. Informovali o tom v piatok denník The Guardian a agentúra Bloomberg.


The Guardian k štúdii, ktorá ešte neprešla recenzným konaním, poznamenal, že ju ešte nepreskúmali ďalší vedci, preto by sa s údajmi, ktoré obsahuje, malo zaobchádzať opatrne. Podľa denníka by však tieto "prevratné zistenia mohli ovplyvniť politiku verejného zdravia na celom svete".

Podľa štúdie ľudia, ktorým boli podané obe dávky vakcíny od Pfizer-BioNTech, mali takmer šesťkrát väčšiu pravdepodobnosť nakaziť sa variantom delta a sedemkrát väčšiu pravdepodobnosť symptomatického ochorenia ako tí, ktorí sa z ochorenia zotavili, píše Bloomberg.

Izraelskí vedci podľa agentúry tvrdia, že táto "najväčšia" terénna štúdia porovnávajúca prirodzenú imunitu - získanú z predchádzajúcej infekcie - s ochranou poskytovanou jednou z najúčinnejších vakcín, ktoré sa v súčasnosti používajú, ukázala, že reinfekcie sú oveľa menej časté u ľudí, ktorí prekonali covid.

"Táto analýza ukázala, že prirodzená imunita poskytuje dlhšiu a silnejšiu ochranu pred infekciami, symptomatickými ochoreniami a hospitalizáciou v dôsledku variantu delta," uviedli podľa Bloombergu izraelskí vedci.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vyšetrovanie pôvodu koronavírusu je v kritickom bode, dostalo sa do slepej uličky (25. 8. 2021)
 COVID automat by sa mohol zmeniť, odborníci majú k niektorým veciam výhrady (25. 8. 2021)
 Nové rozdelenie okresov od 30. augusta: Na Slovensku pribudnú oranžové okresy, od pondelku ich bude už 14 a zvyšných 65 bude mať zelenú farbu (25. 8. 2021)
 Aplikácia Over Pass na overenie COVID preukazov je už aj na Google Play, má cez 3000 stiahnutí (23. 8. 2021)
 Rúško bude potrebné nosiť v škole aj počas vyučovania hudobnej výchovy (23. 8. 2021)
 Od pondelka je 12 okresov v stupni ostražitosti (23. 8. 2021)
 NOVÉ OPATRENIA: ÚVZ SR zverejnil prvé tri vyhlášky ku COVID automatu (12. 8. 2021)
 Hoteliéri chcú spustenie nového COVID automatu až od septembra, môže totiž napáchať finančné škody (11. 8. 2021)
 Ministerstvo práce bude od septembra do konca roka vyplácať prvú pomoc, v auguste s peniazmi nerátajte (10. 8. 2021)
 COVID automat na Slovensku čaká ďalšia zmena, poteší najmä zaočkovaných proti koronavírusu (video) (10. 8. 2021)nasledujúci článok >>
Politici si pripomínajú výročie SNP, Matovič je hrdý na našich predkov
<< predchádzajúci článok
Slováci absolvovali v minulom roku o takmer 60 percent menej pobytov s prenocovaním