Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

05. mája 2020

Vrchol pandémie má prísť oveľa skôr. Objavil sa ďalší model šírenia koronavírusu na SlovenskuRada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) zverejnila v prílohe dokumentu s názvom Kvantifikácia opatrení na zmiernenie dopadov rozšírenia infekčného ochorenia COVID-19 novú predikciu šírenia koronavírusu na území Slovenska. Od posledného scenára Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) sa líši.Zdieľať
Vrchol pandémie má prísť oveľa skôr. Objavil sa ďalší model šírenia koronavírusu na Slovensku

Predikcia RRZ vychádza z údajov dostupných k 24. marcu 2020 a jej aktualizácia nadväzovala na prijímané opatrenia.

 

Predikcie IZP boli príliš pesimistické

Autori prognózy tvrdia, že prijatie veľmi prísnych opatrení hneď na začiatku pandémie by aj v prípade väčšieho rozšírenia nákazy medzi populáciou Slovenska viedlo k výrazne nižšiemu počtu nakazených a chorých s ťažkým priebehom, než indikovali prvé dve verzie modelu IZP.

Vrchol pandémie nastane do polovice mája

Prvý model IZP rátal s okolo 500-tisíc infikovanými a druhý avizoval 170-tisíc nakazených. Posledný model, ktorý IZP predstavil 24. apríla, predpokladá okolo 5 500 prípadov Covid-19, pričom vrchol pandémie by u nás mohol nastať koncom leta.

RRZ vo svojej predikcii tvrdí, že s hlavnými závermi posledného scenára šírenia koronavírusu od IZP súhlasí, avšak vrchol pandémie podľa nej nastane už oveľa skôr, a to v prvej polovici mája.

RRZ
Počet infekčných osôb (vrátane nepozorovaných prípadov) od 24. marca. Foto: Rozpoctovarada.sk

V druhej polovici mája by mal podľa RRZ počet infikovaných klesať. Tento predpoklad je podmienený udržiavaním vyšších hygienických štandardov, ktoré je možné udržať aj s otváraním ekonomiky,“ domnieva sa RRZ. Apeluje však na potrebu zvýšenej miery testovania, ktoré by odhalilo prípadný vzostup infekcie.

RRZ
Foto: Rozpoctovarada.sk

Viac ako 6-tisíc infikovaných Slovákov

Model RRZ vychádza zo štandardného SEIR modelu. Jeho cieľom je podať len základnú prognózu epidemiologickej situácie a s tým súvisiace odhady pre ďalšie makroekonomické analýzy RRZ. Preto je v porovnaní s modelom IZP výrazne menej komplexný, no má prepracovanejšiu klinickú časť,“ objasňuje RRZ.

Dodáva, že v prvej polovici mája by mohlo byť infekčné približne jedno pomile populácie (6 300 osôb), z ktorých bude veľká časť zachytená systémom. „Denný nárast v počte nových infekcií, vrátane tých nezachytených, bude kulminovať na hodnote okolo 600 osôb,“ odhaduje RRZ.

Na vrchole pandémie môžeme očakávať približne 250 hospitalizácií, pričom umiestnenie na JIS/ARO bude potrebovať maximálne pätina (50) z nich.

V domácej liečbe bude približne 1 600 osôb, z nich približne tretina nebude javiť príznaky ochorenia, zvyšok len mierne,“ opisuje prognóza, podľa ktorej pocítia nemocnice najväčší prílev pacientov zhruba v prvej polovici mája.

RRZ

 © SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus:Kĺzavý medián na Slovensku je na štvorke, vlaky zadarmo dôchodcom zostanú a Británia už má viac obetí ako Taliansko (online) (5. 5. 2020)
 Členské štáty by mali viac informovať o krokoch Únie proti koronavírusu, vyzýva europarlament (4. 5. 2020)
 Koronavírus: Premiér Matovič má tlačovku o otváraní obchodov, naraz sa spustí druhá aj tretia fáza (4. 5. 2020)
 Vyhubenie koronavírusu očkovaním bude dlhá a náročná cesta. Vedci popísali model (4. 5. 2020)
 Americké tajné služby: Čína úmyselne tajila závažnosť koronavírusu (4. 5. 2020)
 V Taliansku uvoľňujú ďalšie opatrenia, od pondelka môžu ľudia vyraziť do parkov a pohostiť sa v reštauráciách (4. 5. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo päť nakazených, Matovič oznámil spojenie dvoch fáz otvárania obchodov (online) (4. 5. 2020)
 Koniec špekuláciám. Koronavírusom sa nenakazíte dvakrát po sebe, tvrdia odborníci (4. 5. 2020)
 Lekári opísali päť kožných príznakov Covid-19. Môžu ho signalizovať vyrážky aj svrbiace pľuzgiere (4. 5. 2020)
 Povinná karanténa vo Francúzsku sa nebude týkať ľudí z krajín EÚ (4. 5. 2020)nasledujúci článok >>
Ceny ropy pokračujú v raste, cena Brentu sa posunula nad 28 USD/barel
<< predchádzajúci článok
Koronavírus:Kĺzavý medián na Slovensku je na štvorke, vlaky zadarmo dôchodcom zostanú a Británia už má viac obetí ako Taliansko (online)

Vrchol pandémie má prísť oveľa skôr. Objavil sa ďalší model šírenia koronavírusu na Slovensku - diskusné fórum čitateľov