Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. septembra 2022

Zelenskyj žiadal v príhovore na VZ OSN spravodlivý trest pre Rusko. Odmietol možnosť, že by Ukrajina prijala neutralitu.Súčasťou trestu by podľa ukrajinského prezidenta malo byť odobratie práve veta Rusku.Zdieľať
Zelenskyj žiadal v príhovore na VZ OSN spravodlivý trest pre Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v stredu Organizáciu Spojených národov (OSN), aby potrestala Rusko za jeho inváziu a odobrala mu právo veta v medzinárodných inštitúciách a Bezpečnostnej rade OSN. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a AP.


"Proti Ukrajine bol spáchaný zločin a my žiadame spravodlivý trest... Trest za snahu ukradnúť naše územie, trest za vraždy tisícov ľudí...," uviedol Zelenskyj, ktorý sa ako jediný svetový líder mohol prihovoriť k účastníkom zasadnutia Valného zhromaždenia OSN (VZ OSN) prostredníctvom videonahrávky. Na potrestanie Ruska v príhovore vyzval celkovo 15-krát, všíma si AFP.

Súčasťou trestu by podľa ukrajinského prezidenta malo byť odobratie práve veta Rusku. "Agresor je zatiaľ súčasťou prijímania rozhodnutí v medzinárodných organizáciách a od toho musí byť izolovaný," vyhlásil Zelenskyj.

Ukrajinský prezident okrem toho vyzval na vytvorenie špeciálneho tribunálu, aby sa zaistilo, že Rusko ponesie zodpovednosť za "zločin agresie" proti Ukrajine. Okrem toho požiadal aj o založenie fondu, z ktorého by sa kompenzovali Ukrajincom škody, ktoré utrpeli počas invázie.

"Rusko chce vojnu, to je pravda," uviedol Zelenskyj s tým, že "ľudstvo a medzinárodné právo sú silnejšie" než Rusko, ktoré označil za "teroristický štát". Ukrajinský prezident zároveň trval na tom, že jeho krajina dokáže odraziť ruský útok a vyhnať ruskú armádu z ukrajinského územia. "Ukrajinskú vlajku môžeme vrátiť na celé naše územie... no potrebujeme čas," uviedol Zelenskyj.

Prezident tiež povedal, že Kyjev vypracoval päťbodový plán na vybudovanie trvalého mieru, no odmietol akékoľvek návrhy na to, aby sa jeho krajina zaviazala k neutralite. Tento plán zahŕňa napríklad potrestanie za ruskú agresiu, obnovenie ukrajinskej bezpečnosti a teritoriálnej celistvosti či bezpečnostné záruky, píše Reuters.

Zelenskyj zároveň vylúčil, "že by mohlo prísť k urovnaniu na inom základe než na ukrajinskom mierovom pláne". "Čím ďalej zájde ruský teror, tým je menej pravdepodobné, že niekto na svete bude súhlasiť s tým, že si s nimi (s Ruskom) sadne za jeden stôl," uviedol ukrajinský prezident.

Mnohé diplomatické delegácie zúčastňujúce sa na VZ OSN reagovali na Zelenského príhovor so standing ovation, no ruská delegácia ostala sedieť, všíma si Reuters.        

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Putin vidí, že jeho jednotky jednoducho utekajú z boja, okomentoval mobilizáciu Zelenskyj (21. 9. 2022)
 Putin plní vrecká aeroliniek, po vyhlásení čiastočnej mobilizácie skupujú mladí muži jednosmerné letenky z Ruska (21. 9. 2022)
 Svet reaguje na Putinove vyhlásenie čiastočnej mobilizácie v Rusku (21. 9. 2022)
 Putin nariadil čiastočnú mobilizáciu a varoval Západ, že neblafuje a je schopný všetkého (21. 9. 2022)
 Putin sa usiluje čím skôr ukončiť vojnu na Ukrajine, tvrdí Erdogan (20. 9. 2022)
 Rusi tlačia na urýchlené referendá v okupovaných územiach Ukrajiny, podľa šéfa Zelenského kancelárie sa boja prehry (20. 9. 2022)
 Ukrajina získala údaje Vagnerovcov. Každý kat, vrah a násilník bude prísne potrestaný, tvrdí Fedorov (20. 9. 2022)
 Ruská hviezda Pugačovová je za svoje slová o vojne vystavená kritike (20. 9. 2022)
 Rusi na Ukrajine ustupujú na chránenejšie pozície, Ukrajinci môžu získať späť aj celú Chersonskú oblasť (19. 9. 2022)
 Protiofenzíva bude pokračovať, Ukrajina musí byť slobodná – celá, sľúbil Zelenskyj (video) (19. 9. 2022)nasledujúci článok >>
Káčer odmietol Putinove snahy začleniť okupované územia Ukrajiny do Ruska. Jednota krajín EÚ a NATO je teraz nevyhnutná, tvrdí
<< predchádzajúci článok
Ako ušetriť vodu v domácnosti? Tieto tipy pomôžu planéte i našej peňaženke