Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. februára 2023

Zločin agresie na Ukrajine bude stíhať medzinárodné centrum, ktoré zriadia v HaaguV holandskom Haagu vznikne medzinárodné centrum pre stíhanie „zločinu agresie“ na Ukrajine. Vo štvrtok to v Kyjive oznámila predsedníčkaZdieľať
russia_ukraine_war_72391 d1922b0bc256405fb5aad912b4f5fec9 676x451 3.2.2023  - V holandskom Haagu vznikne medzinárodné centrum pre stíhanie „zločinu agresie“ na Ukrajine.


Vo štvrtok to v Kyjive oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, informuje na svojom webe televízia CNN.

Dôkazy už zhromažďujú


„Rusko sa musí zodpovedať pred súdom za svoje odporné zločiny. Prokurátori z Ukrajiny a Európskej únie už spolupracujú. Zhromažďujeme dôkazy a ako prvý krok s potešením oznamujem, že v Haagu bude zriadené medzinárodné centrum pre stíhanie zločinu agresie na Ukrajine,“ vyjadrila sa Von der Leyen.

Centrum bude podľa nej koordinovať zbieranie dôkazov a bude súčasťou spoločného vyšetrovacieho tímu podporovaného európskou agentúrou Eurojust.

„Takže budeme pripravení veľmi rýchlo začať prácu s Eurojustom, s Ukrajinou, s partnermi nášho spoločného vyšetrovacieho tímu, ako aj s Holandskom,“ doplnila.

Na zriadenie osobitného tribunálu pre stíhanie za zločin agresie na Ukrajine volajú predstavitelia z viacerých častí sveta.

Rusi sa mohli súdu vyhnúť


Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PACE) minulý týždeň jednomyseľne „požiadalo“ o vytvorenie špeciálneho medzinárodného tribunálu na stíhanie ruských a bieloruských politických a vojenských vodcov „za zločin agresie na Ukrajine“ a podobné výzvy prišli napríklad aj od britských politikov.

Medzinárodný trestný súd nemôže vyšetrovať trestný čin agresie, ak akt agresie spáchal štát, ktorý nie je zmluvnou stranou Rímskeho štatútu, ktorým bol súd zriadený, pokiaľ mu Bezpečnostná rada OSN vec nepostúpi.

Keďže Rusko neratifikovalo Rímsky štatút a pravdepodobne by „uplatnilo svoje veto v Bezpečnostnej rade proti postúpeniu“, súd nie je schopný „vyšetrovať zločiny agresie proti Ukrajine,“ uviedol v piatok na svojej webstránke bývalý britský premiér Gordon Brown.
Zdroj: Webnoviny.sk - Zločin agresie na Ukrajine bude stíhať medzinárodné centrum, ktoré zriadia v Haagu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ďalší balík nórskej pomoci Ukrajine budú financovať zisky z ropy, oznámil premiér Jonas Gahr Störe (2. 2. 2023)
 Bývalý ruský dôstojník prehovoril o mučení a popravách Ukrajincov. Rusi podľa neho rabovali všetko, čo mohli (2. 2. 2023)
 Europoslanci vyzývajú na urýchlenie vojenskej pomoci Ukrajine a volajú po 10. balíku sankcií voči Rusku (2. 2. 2023)
 K členstvu Ukrajiny v EÚ nevedú žiadne skratky a dvojročný cieľ je nerealistický, odkazujú Kyjevu viaceré štáty (2. 2. 2023)
 Rusi zmobilizovali státisíce vojakov, na prvé výročie ich invázie na Ukrajinu môže hroziť veľká ofenzíva (2. 2. 2023)
 Danilov varuje pred maximálnou eskaláciou z ruskej strany, Ukrajina žiada západných spojencov o rýchlu dodávku zbraní (1. 2. 2023)
 Ukrajina pripravuje pred piatkovým samitom s Úniou reformy, oznámil Zelenskyj (video) (1. 2. 2023)
 Ukrajina dostane od Západu v prvej vlne do 140 tankov. Pôjde o stroje Leopard 2, Challenger 2, M1 Abrams a Leclerc (31. 1. 2023)
 Chorvátsky prezident ostro skritizoval Západ za dodávky zbraní Ukrajine a pýta sa, čo je cieľom tejto vojny (31. 1. 2023)
 Macron nevylúčil dodanie bojových lietadiel Ukrajine, Američania stíhačky F-16 nepošlú (31. 1. 2023)nasledujúci článok >>
Rozmrazenie dôchodkov bude v parlamente podľa M. Krajniaka v marci
<< predchádzajúci článok
Európsky parlament v súvislosti s korupčným škandálom zbavil imunity dvoch europoslancov