Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

22. novembra 2020

Famózne: Petra Vlhová vyhrala aj druhý slalom v LeviVlhovej perfektný víkend. Vyhrala aj druhý slalom, znova zdolala ShiffrinovúZdieľať
Famózne: Petra Vlhová vyhrala aj druhý slalom v Levi

 

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová triumfovala aj v druhom slalome novej sezóny Svetového pohára. V nedeľných pretekoch vo fínskom Levi za ňou o 31 stotín sekundy zaostala Švajčiarka Michelle Gisinová, s ktorou spoločne viedla po 1. kole, tretia skončila Rakúšanka Katharina Liensbergerová (+0,50). Po víťazstvách v oboch slalomoch v Levi tak s plným počtom 200 bodov vedie hodnotenie disciplíny a s 260 bodmi si upevnila aj vedúce postavenie v celkovej klasifikácii.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa teší po víťazstve v druhom slalome novej sezóny Svetového pohára v alpskom lyžovaní žien vo fínskom Levi v nedeľu 22. novembra 2020.

Foto: TASR/AP

 

Slovenská zjazdárka vo veku 25 rokov vybojovala šestnáste víťazstvo v pretekoch SP. Tým sa vyrovnala dvom bývalým hviezdam zjazdárskeho neba - víťazke SP a trojnásobnej šampiónke z vrcholných podujatí, Rakúšanke Petre Kronbergerovej a Talianke Deborah Compagnoniovej, ktorá má na konte po tri zlaté medaily zo ZOH i MS. Už iba dve výhry ju delia od 25. dámy v historickom poradí Tamary McKinneyovej z USA (18), tri od Rakúšanky Anity Wachterovej a Nemky Viktorie Rebensburgovej (obe 19). Vlhová počítajúc aj minulú sezónu vyhrala piaty slalom v sérii, čím vyrovnala ženský rekord rakúskej legendy Marlies Schildovej. Slávila jubilejný desiaty slalomový triumf v SP, v Levi dosiahla už svoje tretie víťazstvo.

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová počas prvého kola druhého slalomu novej sezóny Svetového pohára v alpskom lyžovaní žien vo fínskom Levi v nedeľu 22. novembra 2020.

Foto: TASR/AP

 

"Bolo to skutočne ťažké. Cítila som, že som pod tlakom, chcela som potvrdiť sobotňajšie víťazstvo. To sa mi podarilo. Som šťastná, že som dokázala vydať zo seba maximum, celú svoju energiu. Vyhrať dvakrát v Levi je niečo úžasné," povedala v rozhovore pre Eurosport.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová (vľavo), ktorá zvíťazila v druhom slalome novej sezóny Svetového pohára v alpskom lyžovaní žien, pózuje s treťou v poradí Rakúšankou Katharinou Liensbergerovou vo fínskom Levi v nedeľu 22. novembra 2020.

Foto: TASR/AP

 

Vlhová viedla už po 1. kole, na rozdiel od soboty sa jej však na druhý deň výkonom v prvej jazde vyrovnala iná pretekárka, Gisinová zašla rovnaký čas 54,32 s. Aj na tretej pozícii figurovala Vlhovej švajčiarska súperka, Wendy Holdenerová zaostala 23 stotín. Američanka Mikaela Shiffrinová ako najväčšia rivalka slovenskej zjazdárky sa usadila na štvrtej priečke (+0,37 s).

Na štarte pre nariadenú karanténu opäť chýbali švédske lyžiarky na čele so zásadnou spolufavoritkou Annou Swenn-Larssonovou. Na trať sa vydala ako prvá víťazka predchádzajúceho dňa a Vlhová predviedla opäť svoj vysoký štandard, teda takmer bezchybnú a dynamickú jazdu s určitými rezervami v niektorých oblúkoch. Naznačil to už výkon ďalšej v poradí, keď Holdenerová s ňou v hornej časti držala krok a malá chybička v strmine ju stála trochu času.

Švajčiarska lyžiarka Michelle Gisinová počas prvého kola druhého slalomu novej sezóny Svetového pohára v alpskom lyžovaní žien vo fínskom Levi v nedeľu 22. novembra 2020. Gisinová a Slovenka Petra Vlhová sa delia po prvom kole o spoločné prvé miesto, keď obe pretekárky zajazdili rovnaký čas.

Foto: TASR/AP

 

So štvorkou vyrazila do boja Shiffrinová. Od začiatku jej jazdy bolo zrejmé, že ani architektúra kurzu jej k výraznému ataku nepomôže, hoci autorom trate bol americký tréner. Fenomenálna lyžiarka mala menšie problémy prekvapujúco aj v nájazde do zatvoreného úseku a jej strata postupne narastala. V záverečnej rovinke vykĺzala pre seba ešte pár stotín. Po nej išla Gisinová, u ktorej strata tiež najprv rástla, ale napokon predviedla v strmej pasáži najlepšie oblúky.

V druhom kole vytýčil bránky švajčiarsky tréner Klaus Mayrhofer. Prekvapujúco ôsma po 1. kole Martina Dubovská, Slovenka jazdiaca za Česko, klesla o dve priečky na 10. miesto, čo je jej druhé najlepšie umiestenie v kariére. Strmá pasáž výborne vyšla Liensbergerovej, ktorá sa vďaka tomu zo šiestej pozície posunula na pódium. Na jej výkon nestačila ani Shiffrinová, ktorá po strate v strmine nedokázala výraznejšie zrýchliť ani v spodnej plochej časti, a ani Holdenerová. Vlhová hneď od prvej bránky získala výborný rytmus, opäť predviedla dynamickú agresívnu jazdu a v cieli mala pol sekundy k dobru na Liensbergerovú. Ako posledná sa na trať vydala Gisinová, predviedla ďalšiu vydarenú jazdu, ale na výkon Slovenky nestačila.

lovenská lyžiarka Petra Vlhová, ktorá zvíťazila v druhom slalome novej sezóny Svetového pohára v alpskom lyžovaní žien, sa objíma s druhou v poradí Švajčiarkou Michelle Gisinovou vo fínskom Levi v nedeľu 22. novembra 2020.

Foto: TASR/AP

 


Vlhová potvrdila v úvode sezóny skvelú formu, aj v tretích pretekoch sa dokázala postaviť na pódium. V Levi bola v troch kolách najrýchlejšia a v tom štvrtom mala o sedem stotín druhý najlepší čas. "Pritom v poradí štvrtá jazda bola moja pocitovo najlepšia. Po prvom kole sme boli veľmi natesno. Mala som pocit, akoby si už aj ostatné dievčatá na tento svah zvykli a viac riskovali. Trochu som bola pod stresom, no som šťastná, že som aj druhé kolo vedela zajazdiť naplno, aj keď trochu s chybami. Po pravde, aj som si trochu v cieli poplakala," povedala pre RTVS Vlhová, ktorá je na najlepšej ceste obhájiť zisk malého krištáľového glóbusu. Hneď po dojazde do cieľa si zakričala "Je to tam", hoci na štartovej búdke ešte čakala Gisinová, ktorá sa ako posledná vydala na trať: "Myslela som to tak, že mám istotu pódiového umiestenia. Bola som šťastná, že som potvrdila líderskú pozíciu. Ale úprimne - verila som, že zdolám Michelle, čo sa aj stalo." Až v cieli si uvedomila, že dosiahla piate slalomové víťazstvo v rade a vyrovnala Schildovej rekord: "Je to dobrý pocit. Pravdupovediac, štatistiky veľmi nesledujem, sústredím sa na svoje výkony. Samozrejme, teší ma, že môžem byť v spoločnosti takých mien. Cítim sa teraz veľmi silná. Po tomto víkende viem, že som najrýchlejšia a je logické, že mám sebavedomie, ale rozhodne nelietam v oblakoch. Snažím sa stáť nohami na zemi. Je mi jasné, že ma môže v ďalších pretekoch niekto prekonať."

Výsledky nedeľného slalomu SP žien v Levi:1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:49,05 min.,
2. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,31 s,
3. Katharina Liensbergerová (Rak.) +0,50,
4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,79,
5. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,93,
6. Franziska Gritschová +0,94,
7. Katharina Truppeová (obe Rak.) +1,00,
8. Laurence St. Germainová (Kan.) +1,22,
9. Irene Curtoniová (Tal.) +1,22,
10. Martina Dubovská (ČR) +1,23

Celkové poradie SP (po 3 z 34 súťaží):
1. VLHOVÁ 260 b.,
2. Gisinová 175,
3. Shiffrinová 125,
4. Liensbergerová 120,
5. Marta Bassinová (Tal.) 113,
6. Holdenerová 105

Priebežné poradie v slalome (2 z 9):
1. VLHOVÁ 200,
2. Gisinová a Shiffrinová 125,
4. Liensbergerová 120,
5. Holdenerová 100,
6. Truppeová 72 a St. Germainová 72

Správu aktualizujeme…


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Petra Vlhová a Michelle Gisinová s rovnakým časom zdieľajú prvenstvo po prvom kole slalomu (22. 11. 2020)
 Petra Vlhová bola po víťazstve na seba kritická. Dobré jazdy, ale nie perfektné (video) (21. 11. 2020)
 Fantázia: Petra Vlhová vyhrala slalom Svetového pohára vo fínskom Levi. (21. 11. 2020)
 Vlhová najrýchlejšia v 1.kole slalomu vo fínskom Levi, Shiffrinová 15 stotín za ňou (21. 11. 2020)
 Vlhovú čaká v Levi náročná obhajoba, no bude koncentrovaná. Shiffrinová nemá po pauze špeciálne očakávania (20. 11. 2020)
 Fantázia: Petra Vlhová tretia v obrovskom slalome v Söldene (17. 10. 2020)
 Vlhová skončila v 1.kole obrovského slalomu v rakúskom Söldene s dvojsekundovou stratou (17. 10. 2020)
 Vlhová má na Svetovom pohári najvyššie ambície, o glóbusy zabojuje izolovaná v „súťažnej bubline“ (16. 10. 2020)
 Vlhová netají ambície a má najvyšší cieľ, v blížiacej sa sezóne chce vyhrať Svetový pohár (30. 9. 2020)
 Petra Vlhová vyrazila z Liptova do Talianska, v Stelviu začína s tréningom na snehu (5. 6. 2020)nasledujúci článok >>
Testom na COVID-19 neprešlo trio švajčiarskych pretekárov, budú chýbať na pretekoch v Lechu
<< predchádzajúci článok
Nadalovi to na Turnaji majstrov nevyšlo ani na šestnásty pokus, no bude bojovať ďalej

Famózne: Petra Vlhová vyhrala aj druhý slalom v Levi - diskusné fórum čitateľov