Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

23. marca 2020

Slovenská firma vyvinula softvér na kontrolu rúšok, môžu ho použiť v obchodoch aj v dopraveSlovenská firma zameraná na vývoj riešení na báze umelej inteligencie pripravila softvér Mask Detector, ktorý pri napojení na kamerový záznam dokáže rozpoznať, či má človek na tvári rúško a následne ...Zdieľať
img_4876 676x477 23.3.2020  - Slovenská firma zameraná na vývoj riešení na báze umelej inteligencie pripravila softvér Mask Detector, ktorý pri napojení na kamerový záznam dokáže rozpoznať, či má človek na tvári rúško a následne vie na to zareagovať.

Pre verejné inštitúcie zadarmoSoftvér od firmy CogneXa by tak mohol napomôcť spomaleniu šírenia koronavírusu na Slovensku. Využiť by sa mohol napríklad v prostriedkoch verejnej dopravy, výrobných halách či v prevádzkach potravinových reťazcov. Firma ho ponúka verejným inštitúciám zadarmo.

Viac k téme Koronavírus


Firma podľa jej šéfa Mareka Šeba už komunikuje s viacerými subjektmi na Slovensku aj v Českej republike vrátane dopravných podnikov, potravinových reťazcov a obchodných centier. “Riešenie je kompatibilné s väčšinou kamerových systémov a tým pádom vie byť implementované v priebehu niekoľkých dní," hovorí Šebo.

Systém prostredníctvom videozáznamu z kamier automaticky vyhodnocuje, či má osoba na sebe ochranné prvky. Následne môže napríklad pochváliť danú osobu za to, že má na tvári ochranný prostriedok, prípadne môže upozorniť príslušnú autoritu, že tento ochranný prvok nemá.

Povinné nosenie rúšok


"Najjednoduchšie si to vieme predstaviť na príklade autobusu s nainštalovanou kamerou a obrazovkou, ktorá zobrazuje zastávky. Po nastúpení osoby, ktorá má rúško, sa môže na obrazovke ukázať napríklad palec hore alebo pochvalný odkaz pre túto osobu. Na druhej strane, ak nastúpi osoba do vozidla bez ochranných prvkov na tvári, tak softvér vie upozorniť vodiča, ktorý následne zjedná nápravu. Na rovnakom princípe to môže fungovať napríklad aj pri vstupe do supermarketu” vysvetľuje Šebo praktický príklad použitia softvéru.

Momentálne je povinné nosenie rúšok v prostriedkoch verejnej dopravy, nová vláda však plánuje toto opatrenie rozšíriť aj na iné miesta. Podľa novovymenovaného premiéra Igora Matoviča vláda plánuje toto opatrenie rozšíriť na celú spoločnosť.

"Kto nemá rúško, pozerajme sa na neho tak, že môže spôsobiť ochorenie alebo smrť. Liek proti koronavírusu existuje. Je to zodpovednosť, spolupatričnosť a solidarita,“ vyhlásil na tlačovej konferencii premiér Igor Matovič. Agentúru SITA informoval Valerián Lukačko zo spoločnosti CogneXa.


Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenská firma vyvinula softvér na kontrolu rúšok, môžu ho použiť v obchodoch aj v doprave © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: Na Slovensku máme ďalší prípad. Matovič chce viac testov, ale nie trápnymi rýchlotestami (online) (23. 3. 2020)
 Nitrianska cestovka Aeolus úplne zastavila predaj letných zájazdov, v Česku voči nej vedú konanie (23. 3. 2020)
 Volkswagen žiada od Matovičovej vlády „kurzarbeit“, odstávku predĺžil aj v bratislavskom závode (23. 3. 2020)
 Sulík pripravil návrh na odvolanie Kičuru, Matovič chce vyšetriť aj podozrivú kúpu luxusných bytov (23. 3. 2020)
 Minister Mikulec nevylúčil núdzový stav pre celé Slovensko, ale rozhodnúť musí ústredný krízový štáb (23. 3. 2020)
 Ako dlho prežije nový koronavírus na plaste, papieri či na mobile, iných povrchoch a vo vzduchu? (23. 3. 2020)
 Šiesti obvodní lekári v Púchove sú v karanténe, u jedného potvrdili koronavírus (23. 3. 2020)
 Slováci sa pre koronavírus zásobujú potravinami, v obchodoch minuli už desiatky miliónov eur (23. 3. 2020)
 Nový Zéland sa uzatvára pred svetom, obyvatelia si pripravujú zásoby na dlhé týždne (23. 3. 2020)
 Trump vyslal Národnú gardu do troch štátov, súčasnú krízu označil za vojnu (23. 3. 2020)nasledujúci článok >>
Ako sa chrániť pred koronavírusom? Päť najdôležitejších pravidiel prevencie
<< predchádzajúci článok
Operný spevák Plácido Domingo sa nakazil koronavírusom, infikovaný je aj klávesák kapely Bon Jovi

Slovenská firma vyvinula softvér na kontrolu rúšok, môžu ho použiť v obchodoch aj v doprave - diskusné fórum čitateľov