29. mája 2022

Hokejisti Fínska získali zlaté medaily na MS 2022. Zdolali Kanadu zdolali 4:3 po predĺžení

Finálový zápas proti Kanade v 3. tretine najprv otočili z 0:1 na 3:1, Kanaďania v závere vyrovnali. V predĺžení rozhodol Manninen. Pre Fínov je to štvrtý titul.

Rovnaké finále sa hralo na posledných dvoch šampionátoch v Bratislave a Rige. To prvé vyhralo Fínsko, druhé Kanada. Fíni získali tento rok aj olympijské zlato v Pekingu.

Kanaďania vstúpili do zápasu oveľa aktívnejšie, vytvárali si viac šancí, ale Fínov držal brankár Olkinuora. Domáci mali pár protiútokov, ale súpera nevedeli zatlačiť na dlhší čas. Zmenilo sa to ku koncu tretiny, keď sa hra vyrovnala.

Kanaďania ale na súpera vyleteli aj v druhej časti a vybojovali si presilovku. Tú veľmi rýchlo využili, keď Barzal našiel Dylana Cozensa, ktorý pohotovo zakončil do odkrytej brány. Fíni inkasovali vôbec prvý gól v početnej nevýhode na turnaji.

Fínom sa nedarilo zatlačiť súpera až prišla v polovici zápasu presilovka, kde si vypracovali viacero šancí, ale Kanadu držal brankár Driedger. Následne početnú výhodu nevyužili ani Kanaďania. Fíni ešte v závere 2. tretiny nastrelili žrď.

Po prestávke sa Kanaďania v rýchlom slede nechali trikrát vylúčiť, hoci faul Sillingera vysokou hokejkou sa nestal. Mikael Granlund využil výhodu o dvoch hráčov, keď z ľavého kruhu poslal puk do odkrytej brány. Pri tejto situácii sa navyše zranil brankár Driedger a musel ho vymeniť Tomkins, ktorý na turnaji nechytal.

V pokračujúcej presilovke 5 na 4 ešte stihol Granlund presnou strelou ponad lapačku brankára otočil skóre. Do konca ostávalo 14 minút. Kanada stupňovala tlak, ale v 55. minúte po vyhratom buly prestrelil Tomkinsa Joel Armia.

Dve minúty pred koncom sa podarilo Zachovi Whitecloudovi znížiť na 2:3 a vzápätí Kanaďania vyrovnali, keď Barzal spoza brány našiel Maxa Comtoisa a zopakoval sa kanadský scenár zo štvrťfinále proti Švédsku.

V predĺžení Fíni rozhodli počas presilovky pri vylúčení Chabota.

Finále ako čiarový rozhodca absolvoval Slovák Šimon Synek, ktorý píska v extralige.

Fínsko – Kanada 4:3 pp (0:0, 0:1, 3:2, 1:0)
Góly: 45. Granlund (Heiskanen, Lehtonen), 46. Granlund (Lehtonen, Hartikainen), 55. Armia (Lammikko) – 25. Cozens (Barzal, Severson), 58. Whitecloud (Barzal, Anderson), 59. Comtois (Barzal, Batherson)

Fínsko: Olkinuora – Hietanen, Lehtonen, Pokka, Heiskanen, Vatanen, Friman, Ohtamaa, Lindell – Hartikainen, Manninen, Granlund – Sallinen, Filppula, Rajala – Armia, Lammikko, Pesonen – Anttila, Björninen, Mäenalanen

Kanada: Driedger (45. Tomkins) – Graves, Chabo, Severson, Sanheim, Whitecloud, Holden, Mayo – Batherson, Dubois, Cozens – Anderson, Barzal, Sillinger – Roy, Lowry, Comtois – Gregor, Mercer, Johnson – Geekie