Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

23. januára 2023

Nigérijský spevák Burna Boy, globálna hviezda africkej hudby, vystúpi prvýkrát v Českej republike na festivale Colours of OstravaBurna Boy! Hovorí si Africký obor, za africkú superstar ho považujú vo svete a za dar z nebies v rodnej Nigérii.Zdieľať
Nigérijský spevák Burna Boy, globálna hviezda africkej hudby, vystúpi prvýkrát v Českej republike na festivale Colours of Ostrava

Je držiteľom Grammy a mnohých nominácií, je ovenčený ďalšími významnými cenami všetkého druhu, vrátane All Africa Music Awards alebo BET Awards, vypredáva koncerty po celom svete a jeho videoklipy majú stámiliónové zhliadnutie. Teraz tento globálny veľvyslanec a maják africkej hudby, ktorý do jedného strhujúceho kokteilu prepája afrobeats so soulom, hip hopom, R&B, jamajským dancehallom, trinidadským soca alebo britským houseom, vystúpi vôbec prvýkrát v Českej republike. S devätnásťčlennou zostavou hudobníkov a tanečníkov príde tento rok v júli na medzinárodný hudobný festival Colours of Ostrava, kde predvedie svoju spektakulárnu show!

 

„Burna Boy sa v histórii modernej africkej hudby už v tridsiatich dvoch rokoch zaradil medzi velikánov meniace vnímanie čierneho kontinentu. Som rada, že sa Ostrava, napríklad vedľa festivalu Roskilde, stane jedným z mála miest v Európe, kde Burna Boy so svojou spektakulárnou show vystúpi,“ hovorí riaditeľka Colours of Ostrava Zlata Holušová.

 

Burna Boy, spevák, raper, hitmaker a producent, pobláznil doslova celú planétu. „Pevne verím, že africká hudba sa rodí z nášho každodenného života – z našich strastí, sĺz, radostí, osláv i problémov - a nikto nie je schopný rozprávať náš príbeh lepšie ako my,” tvrdí Damini Ebunoluwa Ogulu z nigérijského mesta Port Harcourt. Napriek tomu sa o to s ním na spoločných nahrávkach úspešne pokúsili Stormzy, Beyoncé, Wizkid, J. Balvin, Justin Bieber, Ed Sheeran alebo Jorja Smith.

 

Burna Boy je spájaný s afrobeatsom - najvýznamnejšou afropopovou vlnou od 80. rokov zasahujúcou globálnu scénu. Svoju hudbu ale on sám nazýva výhradne afrofusion a dáva tým na vedomie, že popri najrôznejších afrických štýloch zahŕňa aj snáď všetky žánre černošskej hudby. „Mojou víziou bolo vždy vybudovať prostredníctvom hudby most medzi všetkými černochmi zo všetkých kútov sveta.“

 

Nie nadarmo má na ruke vytetovaný portrét Fela Kutiho a nie náhodou je k vynálezcovi afrobeatu prirovnávaný. A nejde o to, že Burnov starý otec bol Kutiho manažérom, ako skôr o Burnove podobne tvrdé a často nekompromisné názory na politiku, kolonializmus, nadradenosť Západu, chudobu, ochranu prírody a kultúrny panafrikanizmus spájajúci a zjednocujúci africké národy s rozsiahlou diaspórou. Počas štúdií a častých pobytov v multikultúrnom Londýne sa preto prihlásil k veršom Petera Tosha zo skladby African: „Bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzaš, kým si černoch, si tiež Afričan.“ Svoj aktivizmus, životné názory a odpor k znečisťovaniu prírody vložil do dvoch dokuvideoklipov Whisky Documentary a Artist Spotlight Stories.

 

K ďalším doposiaľ potvrdeným menám na Colours of Ostrava 2023 patria OneRepublic (USA), Macklemore (USA), Niall Horan (Írsko), Jacob Collier (Veľká Británia), Gilberto Gil (Brazília), Sleaford Mods (Veľká Británia), Tom Grennan (Veľká Británia), Lubomyr Melnyk (Kanada/Ukrajina), The Comet is Coming (Veľká Británia), Hania Rani (Poľsko), Son Rompe Pera (Mexiko), LaBrassBanda (Nemecko), Trad.Attack! (Estónsko), The Teskey Brothers (Austrália), The Longest Johns (Veľká Británia), Tarante Groove Machine (Izrael), Luke Howard (Austrália), Garden City Movement (Izrael), Imed Alibi & Khalil EPI (Tunisko) a Lala Tamar (Izrael).

 

Celkovo festival Colours of Ostrava ponúkne od 19. do 22. júla 2023 v unikátnom industriálnom areáli ostravských Dolných Vítkovíc na desiatke hudobných scén program plný veľkých hviezd, strhujúcich kapiel všetkých žánrov z celého sveta a na ďalších mnohých scénach výnimočný nehudobný program vrátane medzinárodného fóra Meltingpot, divadiel, filmov, workshopov aj výtvarných aktivít.

 

Štvordňové a jednodňové vstupenky sú v predaji na www.colours.cz a v sieti GoOut. Viac informácií na www.colours.cz .

 

Burna Boy - On The Low: https://www.youtube.com/watch?v=Ecl8Aod0Tl0

Burna Boy - Ye: https://www.youtube.com/watch?v=lPe09eE6Xio

Burna Boy - Last Last: https://www.youtube.com/watch?v=421w1j87fEM

The Black River: Whiskey Documentary: https://www.youtube.com/watch?v=YzbHv6_zOFU

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rapper Macklemore privezie na Colours of Ostrava 2023 obrovskú show (8. 12. 2022)
 OneRepublic prvou hviezdou Colours of Ostrava 2023! (13. 10. 2022)
 Najväčší festival Colours of Ostrava v Čechách je tu, zahviezdi aj Martin Garrix (13. 7. 2022)
 Colours of Ostrava 2022 začnú o mesiac! Bez obmedzení a naplno. Prídu The Killers, Twenty One Pilots, Martin Garrix, LP, Franz Ferdinand a desiatky ďalších. (22. 6. 2022)
 Na Colours of Ostrava prídu Cirk La Putika, Divadlo Petra Bezruča aj súbor Lenky Vágnerovej (26. 4. 2022)
 Na festival Colours of Ostrava 2022 prídu Franz Ferdinand, The Killers, Twenty One Pilots, Martin Garrix aj speváčka LP (14. 2. 2022)
 Na Colours of Ostrava 2022 príde aj pesničkárka Phoebe Bridgersová (28. 1. 2022)
 Colours of Ostrava 2022 potvrdzujú Princess Nokia, Hiromi, Fatoumatu Diawara aj Meduzu (14. 9. 2021)
 Colours of Ostrava 2022 pridávajú na rok 2022 The Killers, Martina Garrixa aj speváčku LP (9. 6. 2021)
 Colours of Ostrava 2022 potvrdzujú Twenty One Pilots (19. 5. 2021)nasledujúci článok >>
Nominácie na Zlaté maliny sú známe, anticenu môže získať aj oscarový herec Tom Hanks
<< predchádzajúci článok
Na hladine rieky Drina v Bosne pláva obrovské množstvo odpadu